City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کدام شهر جهان بيشترين تنوع‌زيستي را دارد؟ (1396/04/15)

زمان زيادي نيست که بشر در سراسر جهان به زندگي در فضاهاي شهري روي آورده است؛ فضاهايي که در آنها سطوح آسفالتي و بتوني به وفور روي زمين مشاهده مي‌شود، منابع آبي در زير زمين ناپديد شده‌اند و فولاد و شيشه زير نور خورشيد برق مي‌زنند.
کدام شهر جهان بيشترين تنوع‌زيستي را دارد؟

به گزارش بزنيم بيرون ، بشر همواره براي انتخاب محل اسکان خود جذب مناطقي شده که از تنوع طبيعي گياهان و حيوانات برخوردارند. شهرهايي با بيشترين تنوع زيستي در برگيرنده چندين زيست‌بوم هستند که ترکيبي از زيستگاه‌هاي خشکي و اقيانوسي، درياچه و کوهستان يا جنگل و ساوانا (گرم-دشت) است.

 
هرچند محاسبه اينکه کدام شهر در جهان از بيشترين تنوع زيستي برخوردار است، سخت است، سائوپائولو و مکزيکوسيتي از بزرگترين اَبَرشهرهاي جهان به حساب مي‌آيند که نامزد دريافت اين عنوان هستند.
 
 
شهر سائوپائولو بين جنگل آتلانتيک در برزيل و ساواناي استوايي "سرادو" قرار گرفته که شرايطي را فراهم ساخته تا اين ابرشهر به لحاظ تنوع زيستي حتي از بندر "مانائوس" در رودخانه آمازون پيشي بگيرد.
 
همچنين مکزيکوسيتي در بستر درياچه قرار گرفته جايي که صحراهاي نواحي مرتفع شمالي با آتشفشان‌هاي جنگلي در "محور نئو-وولکانيک" مکزيک؛ منطقه کوهستاني وسيعي که در بخش مرکزي اين کشور از غرب به شرق امتداد دارد، به هم وصل شده‌اند. حتي اکنون اين منطقه دربردارنده دو درصد از گونه‌هاي جهان در محدوده شهري خود است.
 
 
 
سنگاپور که تنوع زيستي آن به دليل تخريب در معرض تهديد است گزينه ديگر دريافت اين عنوان به حساب مي‌آيد. اين کشور که از مالزي تا بورنئو و بالي گسترش پيدا کرده و داراي ۳۹۲ گونه پرنده است، زيست گرايي و ايجاد فضاهاي سازگار با طبيعت را به بخش جدايي‌ناپذير از برنامه‌ريزي شهري تبديل کرده‌ است.
 
به لحاظ قانوني در برخي مناطق، توسعه‌گران به دليل جايگزين کردن فضاي سبزي که براي ساخت و ساز اشغال کرده‌اند، مسوول شناخته مي‌شوند. در نتيجه اين اقدامات، شهري با باغ‌بام‌ها و پارک‌هاي به هم پيوسته بوجود آمده و همچنين نرم‌افزار شناسايي تنوع زيستي طراحي شده که به شهروندان اجازه مي‌دهد تا مشاهدات خود از گياهان و جانوران را ثبت کنند. سنگاپور توانسته افزايش جمعيت و ساخت فضاهاي سبز شهري را همزمان با هم مديريت کند.
 
مقامات سنگاپور نشان داده‌اند که مي‌توان از تنوع‌زيستي به عنوان راه‌حلي براي برخي از مشکلات شهري بهره برد؛ در واقع تنوع‌زيستي بخش جدايي‌ناپذير از زيرساخت شهري است که از سيلاب پيشگيري کرده، آلودگي هوا را از بين مي‌برد و دماي هوا را متعادل مي‌کنددر مقايسه با اين مناطق ناحيه لندن بزرگ داراي ميانگين پوشش درختي ۱۹.۵ درصدي است و اين رقم در لس‌آنجلس ۱۳ درصد محاسبه شده است. همچنين چندين شهر ديگر که از تنوع زيستي خوبي برخوردارند شامل مدلين در کلمبيا، ايکيتوس در پرو، برونئي، کومينگ در چين و بمبئي است که از گزينه‌هاي قرار گرفتن در پنج رتبه نخست اين فهرست هستند.
 
همچنين برخي از شهرها از قبيل سنگاپور، بارسلون و ملبورن به دليل پيشگامي در تشخيص و استفاده از تنوع زيستي به عنوان ابزاري براي سياست‌گذاري و بخش جدايي‌ناپذير از آسايش و رفاه شهري مورد توجه هستند.
 
کشورهاي برزيل، کلمبيا، اندونزي، چين، مکزيک، پرو، استراليا، هند، اکوادور و ونزوئلا که از بيشترين تنوع زيستي برخوردارند در مناطق استوايي يا نيمه استوايي قرار گرفته و به سرعت در حال گسترش شهرنشيني هستند. طبيعت در اين مناطق کمتر در اولويت قرار دارد اما مقامات سنگاپور نشان داده‌اند که مي‌توان به طور مثال از تنوع زيستي به عنوان راه‌حلي براي برخي از اين مشکلات شهري بهره برد؛ در واقع تنوع زيستي بخش جدايي‌ناپذير از زيرساخت شهري است که از سيلاب پيشگيري کرده، آلودگي هوا را از بين مي‌برد و دماي هوا را متعادل مي‌کند. (به اين ترتيب حفظ منابع و محيط زيست طبيعي در جريان شهرسازي هم به سود طبيعت و ساکنانش و هم به سود انسان‌ها خواهد بود.)
 
به گزارش روزنامه گاردين، بررسي‌ها نشان مي‌دهد "کيپ تاون" در آفريقاي جنوبي يکي از مناطق شهري با بيشترين تنوع زيستي در جهان است. کيپ غربي شامل ۵۰ درصد تمامي گونه‌هاي پستاندار در آفريقاي جنوبي است. هرچند واقعيت اين است که تنوع زيستي در اين منطقه در معرض تهديد است. همچنين با افزايش ۳۰ درصدي جمعيت انسان‌ها در اين منطقه از سال ۲۰۱۱ ميلادي، ۳۱۸ گونه گياهي، ۲۲ گونه پرنده و ۲۴ گونه حيوان ديگر در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها