City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گردشگري در شب، پديده‌اي نوظهور و درآمدزا (1396/06/28)

گردشگري در شب پديده‌اي نوظهور براي استفاده بيشتر از ظرفيت‌هاي گردشگري در مناطق و مقاصد مهم گردشگري است. اين نوع از گردشگري را مي‌توان در شهرهايي که پتانسيل و قابليت‌هاي لازم را دارند اجرا کرد.

گردشگري در شب، پديده‌اي نوظهور و درآمدزا

به گزارش بزنيم بيرون ، در شهري مثل مشهد با توجه به وجود بارگاه مطهر رضوي و همچنين واحدهاي تجاري فراواني که در اطراف حرم براي رفاه حال زائران و مسافران قرار گرفته‌اند و  تقريبا در تمام طول شبانه‌روز در حال ارائه خدمات هستند مي‌توان اين نوع از گردشگري  نوين را با توجه به قابليت هاي شهري و بر اساس فرهنگ ايراني - اسلامي پياده‌سازي و اجرا کرد.

 
در واقع با اجراي گردشگري در شب در شهر مشهد زائران و مسافران از فضاي آرام براي زيارت حرم بهره برده و در کنار آن  نيز مي‌توانند از مراکز و مجتمع‌هاي تجاري فارغ از ازدحام و شلوغي روز بازديد کنند. علاوه بر آن بازديد از اماکن تاريخي و تفريحي نيز در صورت برخورداري از تجهيزات و بسترهاي لازم براي بازديدکنندگان جالب توجه خواهد بود..
 
همچنين ديگر شهرهاي توريستي ايران مثل شيراز، اصفهان، يزد و ... نيز ظرفيت‌هاي بي‌شماري براي اجراي گردشگري در شب براي رفاه حال مسافران دارند.
 
اجراي اين نوع گردشگري با زيرساخت‌هاي مناسب مي‌تواند به صنعتي درآمدزا براي کشور تبديل شود...
 
پديده گردشگري يا تورسيم به دنبال صنعتي‌شدن جهان و افزايش درآمد مردم و به تبع آن اوقات فراغت بيشتر رواج پيدا کرد. گردشگر يا توريست به کسي گفته مي‌شود که محل کار و زندگي خود را به منظور تفريح يا مسافرت ترک کند.
 
طبق آخرين تعريف سازمان جهاني گردشگري، مجموعه فعاليت‌هاي فرد يا افرادي که به مکاني غير از مکان عادي زندگي خود مسافرت کرده و حداقل يک شب و حداکثر يک سال در مکان مورد نظر با هدف گذراندن اوقات فراغت اقامت مي‌کنند، گردشگري يا توريسم ناميده مي‌شود. البته دنبال کردن اهدافي نظير اشتغال و کسب درآمد براي سفر شامل پديده توريسم نمي‌شود.
 
به دنبال گسترش پديده گردشگري در کشورهاي صاحب نام مثل فرانسه و سوئيس، نگاه به گردشگري از يک پديده به يک صنعت با درآمد بسيار بالا تغيير پيدا کرد. با تغيير زاويه ديد گردشگري از يک فرايند رايج به يک صنعت در کشورهاي پيشرفته باعث شد که مسئولان برنامه‌ريزي شهري در شهرهاي جاذب توريست براي حل مشکلات گردشگري در روز نظير ترافيک، گرمي هوا، ازدحام مردم در مرکز شهرها و در نهايت کسب هرچه بيشتر رضايت گردشگران، پديده گردشگري در شب را معرفي کنند.
 
پديده گردشگري در شب که با هدف رفاه بيشتر گردشگران خارجي در کشورهاي توسعه يافته مطرح شد، صنعت توريسم را متحول کرده و گردشگران خارجي با توجه به آزادي بيشتر در شب و نبود ازدحام در مرکز شهرها، اين پديده نوظهور را مورد استقبال قرار دادند.
 
گردشگري در شب از دو منظر اقتصادي و رفاهي قابل بررسي است. در واقع مسئولان شهري با آماده‌سازي زيرساخت‌هاي لازم براي پذيرايي ميهمانان در شب مثل نورپردازي مکان‌هاي تاريخي، راه‌اندازي مراکز استقبال از گردشگران مثل بازار، رستوران، کافي‌شاپ و حتي خدمات بانکي در ساعات تعطيلي، زمينه را براي درآمدزايي بيشتر همراه با آزادي عمل مهمانان خارجي فراهم مي‌کنند.
 
گردشگري در شب از منظر رفاهي نيز براي گردشگران خارجي حائز اهميت است؛ چرا که با توجه به گرمي هوا در روز و فعاليت واحدهاي تجاري و ساير ادارات شهري در ساعات اوليه روز امکان بازديد از مرکز شهر به دليل ازدحام وجود ندارد، بنابراين با انتقال ساعات ديد و بازديد شهر از روز به شب نه تنها از ازدحام  و ترافيک بيشتر در مرکز شهرها جلوگيري مي‌شود، بلکه به دليل کاهش دماي هوا و تعطيلي مراکز اداري و همچنين تامين زيرساخت‌هاي اختصاصي لازم براي گردشگري در شب از سوي مسئولان شهري مثل راه‌اندازي خطوط اتوبوس سقف باز براي توريست‌ها و نورپردازي‌هاي مکان‌هاي تاريخي و ساختمان‌هاي شهري، زمينه  براي جذب بيشتر توريست فراهم مي‌شود.
 
در اين گزارش پديده رو به رشد گردشگري در شب در کشورهاي مطرح صنعت تورسيم و برخي از کشورهاي در حال توسعه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. 
 
هنگ‌کنگ، چين 
 
هنگ‌کنگ منطقه‌اي در جنوب چين است که از جمله مهمترين بازارهاي تجاري و مالي آسيا و جهان به شمار مي‌رود. تردد در ساعات اوليه روز در شهر شلوغ و پر ازدحام هنگ‌کنگ تقريبا يکي از چالش‌هاي زندگي در اين شهر چه براي مردم و چه براي گردشگران خارجي است.
 
با گذشت ساعات اوليه روز و نمايان شدن غروب آفتاب، شهر ساحلي هنگ‌کنگ چهره متفاوتي پيدا مي‌کند.  مردم اين کلان‌شهر که به سخت‌کوشي و نظم در دنيا شناخته شده‌اند، در پايان روز دست از کار و تلاش بر مي‌دارند و با تجمع در خيابان‌ها به تفريح و سرگرمي مي‌پردازند.
 
اگرچه مردم کلان‌شهر هنگ‌کنگ در اقليم نيمه گرمسيري مرطوب زندگي مي‌کنند، اما در ساعات روز به ندرت کسي با هدف گردشگري در خيابان ديده مي‌شود و اکثر مردم به ويژه توريست‌هاي بي‌شمار اين شهر از ساعات نزديک به غروب تا پاسي از شب به خيابان‌ها مي‌آيند و به تفريح و سرگرمي مي‌پردازند.
 
شهر هنگ‌کنگ به دليل موقعيت مکاني کم نظير خود در ساعات نزديک به غروب خورشيد بسيار زيبا و جذاب مي‌شود، همچنين با حمايت گسترده مسئولان اين شهر از پديده گردشگري در شب، تمامي ساختمان‌ها و مکان‌هاي ديدني اين شهر نورپردازي شده‌ است.
 
هنگ‌کنگ به دليل قرارگيري در ساحل و رونق کسب‌وکار ماهيگيري داراي بهترين رستوران‌هاي سنتي شناور در سطح آب است که بيشتر آنها از ساعات بعد از غروب آفتاب از مهمانان به ويژه توريست‌هاي خارجي پذيرايي مي‌کنند.
 
از جمله مناطق ديدني هنگ‌کنگ که در شب گردشگران بسياري را جذب مي‌کند، بندر ويکتوريا و مجموعه تفريحي و گردشگري لايولي نايت است که صرفا به منظور پذيرايي از توريست‌هاي خارجي و براي پذيرايي در شب ساخته شده است.
 
مسئولان شهر هنگ‌کنگ با آگاهي از اهميت گردشگري در شب اقدام به راه‌اندازي مجموعه خطوط اتوبوس‌هاي سقف باز با بليط ارزان جهت بازديد گردشگران از مکان‌هاي زيبا و چشم‌نواز اين شهر مثل بازار شبانه، برج ساعت و استاديوم تئاتر و نورپردازي فلودليت کرده‌اند.
 
از ديگر برنامه‌هاي گردشگري در شب هنگ‌کنگ بازديد از 40 آسمان‌خراش‌ مرتفع با نورپردازي متحرک همراه با رقص نور و صداست. اين برنامه گردشگري که در اتوبوس‌هاي روباز انجام مي‌شود، معمولا مورد توجه گردشگران خارجي قرار مي‌گيرد.
 
پديده نوظهور گردشگري در شب تقريبا در اکثر شهرهاي تاريخي اروپا از جمله بارسلونا، رم، منچستر و پاريس با جديت در حال گسترش است.
 
بارسلونا، اسپانيا
 
گردشگري در شب در شهر بارسلونا هر شب از ساعت 8 آغاز مي‌شود. اکثر تورهاي گردشگري در شب يا به صورت پياده و يا با اتوبوس‌هاي مخصوص برگزار مي‌شوند و ليدرها مسافران را با فرهنگ و تاريخ اين شهر زيبا آشنا مي‌کنند.
 
با توجه به ماهيت تاريخي و تمدن کهن شهر بارسلونا در همه اتوبوس‌ها و ميني‌بوس‌هاي مخصوص گردشگري در شب از ليدر تور جهت توضيح تاريخ شهر و معرفي مکان‌هاي ديدني استفاده مي‌شود.
 
مسئولان شهر بارسلونا نيز با آگاهي از مسئله گردشگري در شب و درآمد سرشار اين حوزه، به پديده گردشگري از منظر يک حرفه پردرآمد براي شهر و مردم توجه کرده‌اند. بنابراين آنها با سرمايه‌گذاري کلان در بخش زيباسازي و نورپردازي شهر، با جديت تمام از پديده گردشگري در شب حمايت مي‌کنند.
 
تورهاي گردشگري شب در بارسلونا اغلب تا پاسي از شب ادامه دارند و بازديدکنندگان پس از پايان ديد و بازديد هرگز ابراز خستگي نمي‌کنند.
 
از جمله مکان‌هاي بسيار جذاب براي گردشگري در شب بازديد از شهر قديمي سويتاد بيا در شهر بارسلوناست. اين منطقه از شهر داراي بافت قديمي، اما بسيار زيبايي است که جلوه آن در شب دو چندان مي‌شود.
 
از جمله نوآوري‌هاي مسئولان گردشگري شهر بارسلونا، حمايت از گردشگري با دوچرخه در شب است. اين برنامه در گروه‌هاي مشخص و با در اختيار گذاشتن دوچرخه در اختيار توريست‌ها و با هدايت مسير توسط مسئول گروه يا تور ليدر آغاز مي‌شود.
 
پکن، چين 
 
گردشگري در شب در شهر پکن نيز به تازگي رونق گرفته است. مسئولان اين شهر با آگاهي از تجربه موفق اين پديده در شهرهاي اروپايي و برخي از شهرهاي زيباي آسيا مثل هنگ‌کنگ اقدام به طراحي تورهاي گردشگري در شب با اتوبوس‌ و ميني‌بوس‌هاي اختصاصي و بدون سقف  کرده‌اند تا مکان‌هاي تاريخي اين شهر را به گردشگران خارجي معرفي ‌کنند.
 
مهمترين مزيت گردشگري در شب براي گردشگران خارجي، بازديد از مرکز تجاري شهر پکن است. با توجه به ازدحام و تجمع ادارات دولتي در اين بخش از شهر مشاهده اين منطقه در روز تقريبا غيرممکن است.
 
از جمله مکان‌هاي بسيار زيباي گردشگري شب در شهر پکن بازديد از برج ناقوس، خيابان مشهور سرو غذاي شهر است که مردم محلي آن را خيابان روح نامگذاري کرده‌اند. در اين خيابان صدها فانوس قرمز نصب شده که با معماري خاص چين و نورپردازي‌هاي خيره‌کننده‌اش تلفيق شده و محيط شگفت‌انگيزي را براي گرشگران خارجي فراهم کرده است.
 
رم، ايتاليا
 
شهر رم در ايتاليا نيز از جمله جاذبه‌هاي گردشگري در شب محسوب مي‌شود. اين شهر با داشتن مکان‌هاي تاريخي و بسيار مشهور از جمله بناي تاريخي کلوسئوم يا تماشاخانه گلادياتورها بهترين مقصد براي توريست‌هاي ماجراجوست. مسئولان شهر رم با توجه به علاقه توريست‌ها براي بازديد از اين محل، اين اثر تاريخي را که جزء عجايب هفتگانه جديد محسوب مي‌شود با تجهيزات پيشرفته نورپردازي کرده‌اند.
 
بازديد از بناي تاريخي کلوسئوم در شب براي اکثر گردشگران بسيار جذاب بوده و تجربه‌اي جديد محسوب مي‌شود. اين بازديد 75 دقيقه‌اي از بخش پايين ساختمان و محل نگهداري حيوانات وحشي و گلادياتورها آغاز مي‌شود.
 
گردشگران با مشاهده اين بناي 2000 ساله در شب، با دوران اوج امپراطوري رم و بي‌رحمي فرمانروايان آن که  با  قرباني کردن جنگجويان در راه مبارزه با حيوانات وحشي  سرگرم مي‌شدند، آشنا مي‌شوند.
 
در اين تور ويژه مکان‌هاي خاص بناي کلوسئوم که امکان مشاهده در تور روز وجود ندارد به گردشگران معرفي مي‌شود. از جمله اين بخش‌هاي خاص، بازديد از محل نگهداري شيرها و خرس‌ها در زيرزمين قبل از ورود به ميدان جنگ با گلادياتورهاست.
 
مسئولان بخش گردشگري شهر رم با انجام عمليات بازسازي و زيباسازي بناي تاريخي کلوسئوم به دنبال جذب بيشتر گردشگران خارجي هستند.
 
بناي کلوسئوم تنها ساختمان تاريخي ايتاليا نيست که با سرمايه‌گذاري هنگفت در حال روند بازسازي و تعمير است، بلکه بناهاي ديگر از جمله جاذبه‌هاي گردشگري در شهر ميلان و ونيز نيز در حال بازسازي هستند.
 
منچستر، انگلستان
 
پديده گردشگري در شب در شهرهاي تاريخي جزيره انگليس نيز در حال گسترش است. تور گردشگري شبانه در شهر منچستر براي بازديد از موزه و فستيوال شبانه و همچنين درياچه از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر در شب هستند.
 
تورهاي گردشگري در شب با حمايت مسئولان شهري منچستر همراه با بازديد از کنسرت‌هاي خياباني متعدد و مشاهده ساختمان‌هاي قديمي، بازديد از گالري هنر شهر و ساير مکان‌هاي تاريخي همراه با نورپردازي‌هاي منحصربه‌فرد است.
 
جايپور، هند
 
استقبال از پديده گردشگري در شب منحصر به کشورهاي توسعه يافته و پيشرفته نيست، بلکه مسئولان کشور هند نيز با شناخت اهميت گردشگري و درآمد سرشار آن اقدام به سرمايه‌گذاري در اين صنعت زودبازده کرده‌اند.
 
در چند سال اخير و با تامين زيرساخت‌هاي لازم براي گسترش گردشگري در شهر جايپور، پديده گردشگري در شب در اين شهر رونق گرفته است.
 
شهر جايپور در هند معروف به شهر صورتي، از جمله شهرهاي تاريخي هندوستان و مرکز ايالت راجستان است. شهر جايپور در شمال غربي کشور هند قرار دارد. اين شهر ۳٫۱ ميليون نفر جمعيت دارد. و اولين شهر داراي معماري شهري نوين در هندوستان است.
 
اين شهر از مراکز مهم گردشگري در هند است و به خاطر وجود ساختمان‌هاي پرشمار صورتي‌رنگ در شهر، به آن لقب شهر صورتي داده شده‌ است. از نقاط ديدني آن مي‌توان به دژهاي ناهارگر و جايگر و همچنين کاخ هوامحل و رصدخانه قديمي يا مجموعه اخترشناختي جنتر منتر اشاره کرد.
 
در مصالح به کار رفته براي ساخت ساختمان‌هاي اين شهر که تا به امروز پا بر جا مانده‌ است از سنگ‌هاي صورتي رنگ استفاده شده است. در اين شهر سنتي خبري از معماري شهرسازي آشفته و بي‌نظم ساير شهرهاي هند نيست و مرکز تاريخي شهر با خيابان‌هاي پهن به 6 منطقه تقسيم شده اند.
 
مهمترين جاذبه‌هاي شهر جايپور باغ رام نيواس Ram Niwas است. اين باغ در قرن ۱۹، مساحتي حدود 310 هزار متر داشته،  اما در شرايط فعلي تنها بخش اندکي از آن باقي‌مانده است. در حال حاضر، محوطه باغ در اختيار موزه آلبرت‌ها، کافه‌ها و پارک پرندگان است.
 
سن پترزبورگ، روسيه
 
پديده گردشگري در شب در کشور پهناور روسيه نيز طرفداران بسياري پيدا کرده است. زيباترين شهر روسيه سن‌پترزبورگ است. اگرچه اين شهر در روز نيز بسيار زيبا و مملو از جاذبه‌هاي طبيعي و غير طبيعي است، اما با نزديک شدن به ساعات پاياني روز و روشن شدن نورپردازي‌هاي خيره‌کننده اين شهر جلوه‌هاي مصنوعي از جلوه‌هاي طبيعي جذاب‌تر مي‌شوند.
 
شب هاي سفيد سن پترزبورگ که هر ساله از اوايل خرداد آغاز مي‌شود در حقيقت يک پديده طبيعي است که به علت طولاني بودن روزها در مناطق نزديک به قطب شمال کره زمين پديدار مي‌شود.
 
شهر سن پترزبورگ که از موقعيت جغرافيايي ويژه‌اي برخوردار است . شمالي‌ترين شهر پرجمعيت جهان به شمار مي رود و هر سال در اوايل تابستان به علت طولاني شدن زمان تابش آفتاب در تاريکي شب فرو نمي رود و در طول شب هوا نيمه روشن است . وجود اين پديده طبيعي باعث شهرت بيشتر اين شهر در جهان شده، به‌طوري‌که اين شهر عنوان شهر شب‌هاي سفيد را کسب کرده است.
 
شب‌هاي سفيد در سن پترزبورگ يکي از مهم‌ترين جاذبه هاي گردشگري اين شهر بزرگ و تاريخي روسيه به شمار مي‌رود. سن پترزپورگ که پرجمعيت‌ترين شهر اروپا پس از لندن، پاريس و مسکو است هر ساله حدود 8 ميليون نفر گردشگر و جهانگرد را به خود جذب مي‌کند. بيشتر اين گردشگران در فصل تابستان و براي ديدن همين پديده نادر يعني شب هاي سفيد به اين شهر سفر مي‌کنند.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر حامد
    شنبه 01 مهر 1396

    خیلی از کشورهای دنیا از گردشگری شبانه درآمد سرشار دارن اما متاسفانه ما توی شهرهایی که پتاسیل خوبی برای شبگردی دارن، از این مسئله غافل هستیمتگ ها