City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

در برخورد با افراد محلي در سفرهايمان چگونه رفتار کنيم؟ (1396/07/11)

حتما براي شما هم بارها و بارها پيش آمده که در سفرهاي طبيعتگردي خود به جوامع و روستاهاي محلي وارد شده باشيد، اما بايد توجه کنيد که نوع رفتار شما در روستاها بايد متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه باشد. در ادامه به بيان مهم ترين موارد در برخورد با جوامع محلي پرداخته ايم.
در برخورد با افراد محلي در سفرهايمان چگونه رفتار کنيم؟

 ۱ – در برخورد با افرادمحلي، روستانشينان، عشاير و چوپان ها رعايت احترام و ادب را مد نظر داشته باشيد. به ويژه در سلام دادن به ريش سفيدان هميشه پيش دستي نماييد. از آنجايي که اينگونه افراد به طبيعت گردان و کوهنوردان به چشم افرادي با سواد و با فرهنگ نگاه مي کنند، انتظار رعايت آداب و معاشرت بيشتري را از طرف آنها دارند.

۲ – هنگام عبور از داخل روستا ، از شوخي کردن با هم نوردان جداً پرهيز کنيد و بايد در نظر داشته باشيد که ورود شما به روستا به ويژه در لباس و تجهيزات کوه نوردي که معمولاً رنگهاي شادي نيز دارند ، کنجکاوي جمعيت روستايي را برانگيخته مي کند و حرکات و رفتار شما را در زير ذره بين قرار مي دهد .
 
۳- در برخورد با بچه ها مهربان باشيد و از اينکه ممکن است دنبال شما راه بيفتند و وسايل شما را از روي کنجکاوي لمس کنند صبور باشيد.
 
۴ – از عکس گرفتن و فيلمبرداري داخل روستا ، بدون اطلاع از فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ، خودداري نماييد .
 
۵ – از توقف در مقابل درب ورودي خانه ها پرهيز نماييد و سعي کنيد در مقابل اماکن عمومي از قبيل مغازه هاي روستا ، قهوه خانه ، مسجد و يا ميدان توقف کنيد .
 
۶ – از پوشيدن شلوار کوتاه و زيرپوش رکابي در داخل روستا يا هنگام عبور از کنار چادرنشينان پرهيز کنيد .
 
۷ – هنگام برداشتن آب از چشمه ها و قنات هاي داخل آبادي سعي کنيد از افراد مسن و با تجربه گروه جهت آوردن آب استفاده کنيد . ( از آنجايي که وظيفه آب آوردن و شستن لباسها و ظروف بر عهده دختران جوان مي باشد اين محل ها در بيشتر اوقات روز به زنان و دختران اختصاص دارد ).
 
۸ – افرادمحلي خود را از لحاظ جسماني و برخورد با طبيعت قوي تر از شهري ها مي دانند . سعي کنيد توي ذوقشان نزنيد.
 
۹ – هنگام ورود و نزديک شدن به اماکن مذهبي که معمولاً با نامهاي پير ، قدمگاه ، اجاق ، زاويه ، آستانه ، سقاخانه و …. شناخته مي شود ، بايد در نظر داشته باشيد که اينگونه اماکن در نظر افرادمحلي از قداست و احترام زيادي برخوردارند . برخي از درختان مثل درخت توت ، زال زالک ، سدر (کنار) ، مورد و …. نيز مقدس شمرده مي شوند . البته اين قداست از مکاني به مکان ديگر فرق مي کند .
 
۱۰ – از ورود به کشتزارهاي گندم و علفزارهايي که در انحصار افراد قرار دارند جداً خودداري کنيد . در صورت اجبار از مرزهاي موجود بين قطعه زمين ها استفاده نماييد . بايد توجه داشت درآمد روستاييان مناطق کوهستاني معمولاً بسيار پايين بوده و تنها راه درآمدشان چند راس گوسفند و همين مزارع کوچک مي باشد .
 
۱۱ – از آنجاييکه در فصل کاشت و يا موقع وجين و برداشت محصول ، زنان و دختران جوان نيز پا به پاي مردان در مزارع و باغات به کار مشغولند ، لذا بايد از ورود به آنجا بدون اجازه جداً خودداري کرد .
 
۱۲ – در صورت ورود ناخواسته به ملک خصوصي افراد در مواجهه با اعتراضشان به جاي بحث و مجادله ، از آنها عذرخواهي نماييد .
 
۱۳ – در برخورد با سگهاي گله نبايد سر به سر آنها گذاشت و آنها را عصباني تر کرد زيرا در اين صورت نارضايتي صاحب گله را نيز فراهم کرده ايد . در مقابله با سگهاي وحشي از خود چوپان يا صاحب سگ کمک بگيريد .
 
۱۴ – موقع پرسيدن فاصله محل ها ، توجه داشته باشيد که افرادمحلي در تخمين زمانها ، معمولاً به علت عدم استفاده زياد و روزمره از ساعت ، يا به علت آشنايي و رفت و آمد زياد در محل ، آنرا نزديک تر از آنچه هست برآورد مي کنند يا در دوري فاصله ها دچار اغراق و مبالغه مي گردند . زندگي در طبيعت بيشتر با اوقات شرعي و طلوع و غروب آفتاب ارتباط دارد.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها