City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پربازديدترين موزه‌هاي جهان + عکس (1394/02/28)

وارد که مي‌شويد، دهان‌تان باز مي‌ماند از ابهت، زيبايي، اصالت، هنر غني و ارزشمندي که پيش چشمان‌تان قرار گرفته. گويي خلاصه‌اي از تاريخ در چند لحظه از ذهن‌تان مي‌گذرد. اينجا هنر مردان بزرگ در جريان است...
پربازديدترين موزه‌هاي جهان + عکس

به گزارش بزنيم بيرون ، به بهانه 18 مي (28 ارديبهشت) که روز جهاني موزه نامگذاري شده، نگاهي مي‌اندازيم به بهترين و پربازديدکننده‌ترين موزه‌هاي جهان که اغلب آنها علي‌رغم مسئوليت محافظت از ميراث و گنجينه‌هاي ميليارد دلاري، درهايشان را به روي علاقه‌مندان هنر و تاريخ باز مي‌گذارند.

نخستين موزه‌ با مجموعه‌هاي خصوصي افراد توانمند، خانواده‌ها و موسسات هنري آغاز شد که شامل اشيا طبيعي و ناياب مي‌شد. در ايران ساخت اولين موزه به ناصرالدين شاه قاجار و پس از بازگشت وي از سفر اروپا نسبت داده مي‌شود.

 

 

موزه «لوور»

 

موزه «لوور» پربازديدکننده‌ترين موزه جهان

 

موزه لوور که در شهر پاريس در کشور فرانسه واقع شده‌، پذيراي بيش از ۳۵هزار اثر هنري در هشت بخش مختلف است و با جذب بيش از 9.26 ميليون بازديدکننده در سال، پربازديدترين موزه جهان محسوب مي‌شود.

 

تمرکز اين موزه معروف بر روي هنر، تاريخ بشر و فرهنگ است و آثار بسياري در اين زمينه‌ها در اين موزه جاي گرفته‌اند که از آن جمله مي‌توان به لوح حمورابي، تابلوي بانوي صخره‌ها و تابلوي موناليزا اثر لئوناردو داوينچي اشاره کرد.

 

نقش برجسته‌هاي آشوري، ظروف گلي آشوري، بخش‌هاي قابل توجهي از تخت جمشيد و بُز بالدار طلايي هخامنشي از ديگر گنجينه‌هاي بسيار ارزشمند اين موزه به شمار مي‌روند. ساختمان اين موزه قبل از انقلاب کبير فرانسه يکي از کاخ‌هاي سلطنتي بود که در آن آثار باارزش هنري نگهداري مي‌شد. پس از انقلاب کبير، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبديل به موزه ملي فرانسه شد.

 

هزينه بازديد از موزه لوور 15 دلار است.

 

موزه ملي چين - بازديد رايگان

 

موزه ملي چين

 

موزه ملي چين در ضلع شرقي ميدان «تيان‌آنمن» پکن، بزرگترين ميدان جهان واقع شده است که با جذب 7.5 ميليون نفر گردشگر در سال، دومين موزه پربازديد جهان است. اين موزه با 65 هزار متر مربع مساحت، داراي دو بخش متفاوت است؛ موزه انقلاب مردم چين در بخش شمالي و موزه تاريخ چين در قسمت جنوبي. اين موزه پس از بازسازي و تعميرات در سال 2003 به 191 هزار متر مربع افزايش مساحت داد. موزه ملي چين شامل آثار تاريخي چين از دوره يک و نيم ميليون سال قبل تا آخرين امپراطوري مي‌شود.

 

موزه ملي تاريخ طبيعي واشنگتن - بازديد رايگان

 

 

موزه ملي واشنگتن

 

اين موزه که متعلق به موسسه "اسميتسونين" و در شهر واشنگتن قرار دارد، بصورت رايگان در 365 روز سال و بدون تعطيلي در دسترس علاقه‌مندان و بازديدکنندگان است. اين موزه با سالانه حدود 7.3 ميليون نفر گردشگر پربازديدترين موزه تاريخ طبيعي در جهان و پربازديدکننده‌ترين موزه کل کشور آمريکاست.

 

اين موزه در سال 1910 به صورت اختصاصي توسط موسسه اسميتسونين و براي نگهداري از مجموعه‌هاي ملي و امکانات تحقيقاتي در محيطي به مساحت 123 هزار متر مربع بنا شد و هم‌اکنون 185 دانشمند حرفه‌اي تاريخ طبيعي جهان در آنجا به فعاليت مشغول هستند.

 

موزه بريتانيا- بازديد رايگان

 

موزه بريتانيا

 

موزه بريتانيا يکي از عظيم‌ترين و غني‌ترين موزه‌هاي جهان است که بيش از 6.7 ميليون گنجينه و آثار باستاني از بسياري از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهاي جهان را از دوران پيش از تاريخ تا زمان حال در خود جاي داده است.

 

موزه بريتانيا در سال ۱۷۵۳ و با مجموعه اهدايي از «هانس سلون»، طبيعي‌دان انگليسي، شامل دست‌نوشته‌ها، کتاب‌هاي قديمي و آثار باستاني گردآوري شده از برخي مستعمرات وقت بريتانيا رسماً تاسيس شد.

 

بازديد از موزه بريتانيا رايگان است و پولي بابت بليت و يا وروديه دريافت نمي‌شود، اما در برخي نمايشگاه‌هاي ويژه، براي برخي از آثار ويژه و تخصصي که از ديگر موزه‌هاي معتبر جهان به امانت گرفته مي‌شوند، بازديد به صورت مجاني نخواهد بود و پولي بابت بازديد از برخي نمايشگاه‌هاي موقتي که بصورت امانتي گردآوري شده‌اند، دريافت مي‌شود.

 

بيش از 13 هزار شيء باستاني ايران در موزه بريتانيا قرار دارد. از آن جمله مي‌توان به منشور حقوق بشر کوروش اشاره کرد که در بخش خاورميانه موزه بريتانيا قرار دارد. سالانه نزديک به هفت ميليون نفر از موزه بريتانيا ديدن مي‌کنند.

 

موزه ملي هوا و فضاي آمريکا - بازديد رايگان

 

 

موزه هوا و فضا

 

موزه ملي هوا و فضاي آمريکا در واشنگتن که مانند موزه ملي تاريخ طبيعي واشنگتن متعلق به موسسه اسميتسونين است، داراي بزرگترين مجموعه هواپيماهاي تاريخي در فضايي به مساحت 15 هزار متر مربع است که سالانه پذيراي حدود 6.7 ميليون نفر بازيدکننده است.

 

شاتل فضايي «انترپرايز»، نمونه اوليه پرنده برادران رايت، هواپيماي رادارگريز اس آر ۷۱، کنکورد، تنها نمونه بازمانده مسافربري يونکرز از پرنده‌هاي جالب اين موزه هستند. سينماي سه‌بعدي اين موزه نيز از جذابيت‌هاي آن به شمار مي‌رود و لذت بازديد از موزه را دو چندان مي‌کند. بخش‌هاي آموزشي، شبيه‌سازهاي پرواز و تورهاي تفصيلي از ديگر بخش‌هاي جالب توجه بازديدکنندگان است.

 

نگارخانه ملي لندن - بازديد رايگان

 

 

نگارخانه ملي لندن

 

اين موزه در شهر وست‌مينستر لندن در سال 1824 ساخته شد و هم‌اکنون داراي گنجينه‌اي با بيش از 2300 تابلوي نقاشي کم‌نظير از سده سيزدهم تا سده نوزدهم ميلادي است. از جمله آثاري که مي‌توان در گالري ملي لندن به آن اشاره کرد که به صورت دائمي در اين نمايشگاه هستند «بانوي صخره‌ها» اثر لئوناردو داوينچي است.

 

همچنين نقاشي برکه نيلوفرهاي آبي اثر «مونه» از ديگر آثاري است که علاقه‌مندان به نقاشي و آثار هنري را از همه جاي دنيا به گالري ملي لندن مي‌کشاند. اثر ديگر تابلوي معروف «آفتابگردان» اثر «ونسان ونگوگ» است که در اين گالري جايگاه خاصي دارد.

 

سالانه بيش از 6.4 ميليون نفر از اين موزه ديدن مي‌کنند که مي‌توانند بصورت رايگان به تالار اصلي آن دسترسي داشته باشند.

 

موزه هنر متروپليتن نيويورک- هزينه بازديد دلخواه

 

 

موزه هنر متروپليتن

 

اين موزه بزرگترين موزه هنري در سراسر ايالات متحده و يکي از 10 موزه بزرگ جهان است که سالانه بيش از 6.1 ميليون نفر از مجموعه‌هاي ارزشمند آن ديدن مي‌کنند. مجموعه‌هاي دائمي آن شامل دو ميليون اثر است که در 17 بخش مجزا به نمايش گذاشته مي‌شوند.

 

اين موزه که در سال ۱۸۷۲ ميلادي افتتاح شد، شامل مجموعه بزرگ و نادري از تاريخ اسلام و ايران باستان است. اين موزه براي بازديدکنندگان مبلغ مشخصي را به عنوان هزينه تعيين نکرده و هرکس به دلخواه خود هزينه‌اي را براي ورود اختصاص مي‌دهد که البته پيشنهاد موزه قيمت 25 دلار است.

 

موزه واتيکان

 

 

موزه واتيکان

 

اين موزه نيز يه عنوان يکي از موز‌ه‌هاي شاهکار دنيا، از ديدني‌هاي اصلي شهر واتيکان است که آثار هنري تاريخي بي‌نظيري را که مرتبط با مسيحيت و مذهب کاتوليک است در خود جاي داده و ساليانه پذيراي نزديک به 5.8 نفر بازديدکننده است.

 

موزه واتيکان در سال ۱۵۰۶ ميلادي توسط «پاپ ژوليوس دوم» بنيان نهاده شد و از بزرگترين و کامل‌ترين مجموعه آثار هنري دنيا به شمار مي‌رود که در طول قرون متوالي توسط پاپ‌ها جمع‌آوري شده است.

 

آثار اين موزه از موميايي‌هاي دوران مصر تا نقاشي‌هاي مدرن تشکيل شده، اما اکثر آثار برجسته آن مربوط به مجسمه سازي‌هاي ديدني کلاسيک و نقاشي‌هاي ديواري «ميکل‌آنژ» در کليساي سيستين است.

 

هرينه بازديد از اين موزه 21 دلار است.

 

«تيت مادرن» - بازديد رايگان

 

 

«تيت مادرن»

 

«تيت مادرن» يا موزه هنرهاي مدرن در لندن که به عنوان بخشي از گروه موزه‌هاي بريتانيا شامل موزه تيت بريتانيا، موزه مدرن تيت، موزه سنت ايوز و تيت ليورپول است. اين مجموعه پربازديدترين موزه هنرهاي مدرن در جهان با بيش از 5.7 ميليون بازديدکننده در سال است. «تيت مادرن» محل نگهداري و نمايش مجموعه ملي هنر بريانيا از سال 1900 تا به امروز و همچنين آثار معاصر بين‌المللي است.

اين موزه از زمان «تئودور مونارچز» از قرن 16 تاکنون بهترين مجموعه‌هاي برگزيده و آثار هنري انگليس در جهان را در معرض ديد عموم گذاشته تا پيشرفت آثار هنري انگليس در سراسر دنيا نمايان شود. در موزه تيت مدرن، گالري‌ها و نمايشگاه‌هاي متنوعي به همراه ساير خدمات رفاهي وجود دارد که از آن جمله مي‌توان به رستوران و فروشگاه بزرگ کتب هنري اشاره کرد.

از ديگر موزه‌هاي مهم در سراسر جهان مي‌توان به موزه کاخ ملي تايوان، موزه تاريخ طبيعي لندن، موزه علوم وف ناوري شانگهاي چين، موزه ملي تاريخ آمريکا و موزه ملي کره اشاره کرد.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر خداپرست
    شنبه 01 مهر 1396

    ای کاش یک روز یکی از موزه های ایرانی توی لیست پر بازدید ترین موزه ها قرار بگیرهتگ ها