City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ده مورد از بهترين مکان هاي تاريخي (1397/05/17)

کاشي کاري هاي زينتي و شاهکارهاي مهندسي هوشمندانه، حاکي از قدرت معماري ايراني طي قرون متمادي اند. با داشتن بيست ميراث جهاني يونسکو در ايران هيچ گاه با کمبود مکان هاي ديدني مواجه نمي شويد.
ده مورد از بهترين مکان هاي تاريخي

به گزارش بزنيم بيرون ، معماري ايراني به کمک تاريخ غني اين کشور مي آيد و در کنار هم مدينه اي فاضله از فرهنگ پربار پرشين ها به ذهن القا مي کنند. کاشي کاري هاي زينتي و شاهکارهاي مهندسي هوشمندانه، حاکي از قدرت معماري ايراني طي قرون متمادي اند. با داشتن بيست ميراث جهاني يونسکو در ايران هيچ گاه با کمبود مکان هاي ديدني مواجه نمي شويد. هم مساجد بي نظيري دارد و هم شهرهاي بياباني و خلاصه آنکه وسعت و تنوع معماري تاريخي ايراني شگفت انگيز است.

 

مسجد نصيرالملک شيراز

مسجدي شبيه به جعبه ي جواهرات. اين شاهکار معماري قرن نوزده ميلادي جداي از پنجره هاي مات و زيبايش، شهرتش را مديون کاشي کاري هاي استثنايي اش است. در واقع نام مستعارش، مسجد صورتي، حق مسلم اين بناست و کاشي هاي به رنگ رز آن، فضاي دروني را دلپذيرتر مي کند

پرسپوليس، شيراز

اين شهر باستاني پايتخت سلسله ي هخامنشي و نمونه ي بارز معماري آن دوره است. بقاياي باستاني حضور اين شهر را تا سال ۵۱۵ قبل از تصلب مسيح نشان مي دهند. ساختمان هاي عظيم الجثه و مجسمه هاي غول پيکر، نشان از وفاي به عهد باستانيان به معماري باستاني ايراني دارند. 

شاه‌چراغ، شيراز

بقعه ي متبرکه اي در قسمت خارجي اين مکان پوشيده از کاشي هايي شيشه اي است که نور را در تمام جهات بازمي تابانند. زيارتگاهي به جاي مانده از قرن چهارده که بارها و بارها به دلايلي چون زلزله و آسيب ساختاري، بازسازي شده است؛ اما هيچ گونه از اين مداخلات اثري بر روي حسي که هنگام ورود به آن دريافت مي کنيد، نمي گذارد

.

مسجد شيخ لطف‌الله، اصفهان

اين مسجد از قرن ۱۷ به عنوان شاهکار معماري صفوي شناخته مي شود و شهرتش را مديون کاشي کاري معرکه و ساختمان پيچيده اش است؛ مديون بخش هايي از آن که احساس خلوصي که درون آن حس مي شود را به غايت مي رسانند.

 حمام سلطان امير احمد، کاشان

حمام عمومي و سنتي، ساخته شده در قرن شانزدهم ميلادي، بينشي از زندگي روزمره ي ايرانيان باستان به دست مي دهد؛ با فيروزه و کاشي طلا تزيين شده و نقاشي هنرمندانه اش جلوه اي بي نظير به آن بخشيده است.

اين مکان حاوي يک رختکن بزرگ و اتاق آب گرم است. امروزه درب اين مکان به عنوان يک موزه به روي عموم گردشگران داخلي و خارجي باز است. 

باغ و کاخ ارم، شيراز

يک مکان آرام پارسي که در قرن ۱۳ ساخته شده است. البته گويا که باغ زودتر از کاخ و در قرن ۱۱ تدارک ديده شده باشد. اين ميراث ظريف‌طبع و آرامبخش، ساختماني سه طبقه دارد که به گونه اي ساخته شده تا بتواند بيشينه ي جريان هوا را به طبقات پايين تر منتقل کند. کاشي هاي رنگارنگ را در کنار باغ پرشکوه اين بنا تصور کنيد، همه ي اينها به کنار. تصور کنيد که عکس تمامي اين زيبايي ها درون استخري تزييني زير اين بنا تصوير شود.  

 

بازار يزد

سال ها سازش با محيط بياباني اش، شهر يزد را به معماري تکي از فرهنگ پارسيان بدل کرده است. مرکز تاريخي اش که شامل بازار يزد نيز مي شود از خشت ساخته شده و داراي سيستمي منحصر به فرد از بادگيرها و سيستم هاي تهويه ي هواست.  

مسجد جامع، اصفهان

اين مسجد دلپذير که گفته مي شود، قديمي ترين زيارتگاه در ايران است، طي قرون ۷ تا ۲۰ ميلادي تحت بازسازي مداوم بوده است. از سال ۲۰۱۲ به عنوان ميراث جهاني يونسکو شناخته و به فرم معماري چهار ايواني ساخته شده که در آن چهار دريچه روبه روي هم قرار گرفته اند