City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چند راهکار ساده براي توليد زباله کمتر در سفر (1397/06/31)

شايد پيشنهاد يک سفر زيست محيطي در نگاه اول يک ژست روشنفکرانه به نظر بيايد که بيشتر متعلق به قشر خاصي است اما باور کنيد با چند ترفند ساده هم سفر متفاوت و دلچسبي را تجربه خواهيد کرد و هم به محيط زيست کمک مي کنيد تا از شر زباله هاي غيرقابل بازگشت به چرخه طبيعت نجات يابد.
چند راهکار ساده براي توليد زباله کمتر در سفر

به گزارش بزنيم بيرون ، کار سختي نيست فقط کمي برنامه ريزي مي خواهد و اراده تا از ميزان زباله هاي مان در سفر کم کنيم. متاسفانه با مدرن شدن زندگي و ورود ظروف يک بار مصرف، در ظاهر کار ما راحت تر شده و با صرف زمان اندکي مي توان وسايل سفر را آماده کرد و درنهايت هم بدون نياز به شست و شو، تمام ظروف يکبار مصرف را پس از استفاده به عنوان زباله رها کرد اما اين فقط ظاهر قضيه است. اتفاقا اين سبک زندگي زحمت ما و البته بيشتر از ما، زحمت نسل هاي آينده را بيشتر مي کند. پس بهتر است تا دير نشده به صف دوستداران محيط زيست بپيونديم و با چند راهکار ساده زباله هاي توليدي را در سفرمان به حداقل برسانيم.

استفاده از کيسه هاي پارچه اي

هميشه چند کيسه تميز پارچه اي داشته باشيد و نان، سبزي و ديگر خوارکي هايي را که مي خواهيد در طول سفر درون کيسه هاي نايلوني بگذاريد، درون آن قرار دهيد تا تفاوت کيفيت مواد را در درون اين دو نوع کيسه شخصا تجربه کنيد. حتما متوجه مي شويد که کيسه هاي پارچه اي کيفيت مواد درون شان را بيشتر حفظ کرده اند. ضمن اينکه پس از رسيدن از سفر مي توانيد با شست و شو مجددا از آن استفاده کنيد. يعني با يک تير چند نشان زده ايد؛ ارتقاي کيفيت مواد بسته بندي شده، صرفه جويي اقتصادي چون چيزي دور انداخته نشده و درنهايت کمک به طبيعت و محيط زيست زيرا مواد پلاستيکي سال ها در طبيعت باقي مانده و تجزيه نمي شوند تابه چرخه طبيعي بازگردند.

 عدم استفاده از ظروف يکبار مصرف

شايد در نگاه اول غيرقابل تصور باشد که شما از ظروف موجود در خانه براي سفر استفاده کنيد، اما آيا تا به حال با خود انديشيده ايد که پدران و مادران ما که دو، سه دهه پيش به سفر مي رفتند، در عصر غياب ظروف يکبار مصرف چه مي کردند؟ بله آن زمان از ظروف استيل، ملامين و يا حتي ليوان و استکان هاي شيشه اي استفاده مي کردند که با سليقه و ظرافت آن ها را در سبدي مي چيدند و همراه مي بردند. اين کارشان چند مزيت داشت؛ اولين و مهم ترين آن حفظ سلامت خود و اطرافيان شان بود. زيرا ريختن خوراکي هاي داغ  در ظروف يکبار مصرف سرطان زاست. دوم اينکه احترام به همسفران به حساب مي آمد که در ظروف شکيل غذا يا چاي مي خوردند و در آخر هم به ميزان زباله هاي طبيعت اضافه نمي شد. همان طور که مي دانيد مواد پلاستيکي تا 500 سال ديگر در طبيعت باقي مي مانند و به محيط آسيب مي زنند.

غذاهاي سنتي را فراموش نکنيم

شايد در عکس هاي بجا مانده از پيک نيک هاي ده هاي پيشين ديده باشيد که غذاهايي مانند استامبولي، لوبيا پلو و پلوهاي همخانواده اين ها، پاي ثابت سفره هاي سفر بودند، اما امروز کمتر نشاني از اين غذاها را در گشت و گذارهاي مان در طبيعت مي بينيم. انواع کنسروهاي مختلف يا نهايت برپا کردن آتش و بساط کباب، جاي پلوهاي رنگي و خاطره انگيز روزگار نه چندان دور را گرفته اند. اين در حالي است که سرو پلوهاي قديمي در عين حال که نوستالژيک است و حال همسفران تان را خوش مي کند، نه قوطي اي دارد که به ميزان زباله هاي سفرتان بيفزايد و نه آتشي براي طبخ آن برپا مي شود که با بي احتياطي هاي مرسوم، زمينه ساز ضرر به طبيعت و يا حتي خدايي ناکرده آتش سوزي شود. کافي است يک بار امتحان کنيد و قابلمه پلو را در خانه پخته همانند روزگار قديم در پارچه اي بپيچيد تا هم گرم بماند و هم مانع از ريختن آن در خودرويتان بشود. آن وقت مشتري دائمي اين طعم دلچسب و اين نوستالژي خاطره انگيز مي شويد.

سفره هاي يکبار مصرف را فراموش کنيد

يادش بخير آن زمان که سفره انداختن حرمتي داشت و همه افراد خانواده را دور هم جمع مي کرد، اما کم کم تکنولوژي آنقدر نفوذ کرد که رونق سفره ها هم کمرنگ تر شد. هرچند هنوز هم در خيلي از خانواده ها به حضور همه افراد در دور سفره يا ميز غذا بها داده مي شود. به هر روي سفره هاي يکبار مصرف حالا کار راحت کرده اند تا کسي براي پاک کردن سفره اقدام نکند و باقي مانده غذاها هم لا به لاي اين سفره ها يکراست راهي سطل هاي زباله مي شوند تا مورچه ها و ديگر ريزخواران طبيعت سهمي از غذاي ما انسان هاي راحت طلب نداشته باشند. اما اگر قيد اين يک بار مصرف را هم بزنيم آن وقت ضمن ممانعت از ازدياد زباله هاي تجديدناپذير پلاستيکي، حتما کمي نان خرد شده يا چند دانه برنج از لاي دستمال سفره ما سهم ريزخواران طبيعت و پرنده ها مي شود.

به دنبال سطل زباله هاي تعبيه شده نباشيم!

اين بار اتفاقا مي خواهيم پيشنهاد بدهيم با خود کيسه پلاستيکي برداريد! تعجب نکنيد يک کيسه زباله بزرگ مي تواند نقش سطل زباله را بازي کند تا مانع از پراکندگي زباله هاي توليدي در سفر شود. منتظرنباشيد تا مسئولان محيط زيست و پارک ها براي شما سطل زباله تعبيه کرده باشند تا زباله هاي تان را به ان منتقل کنيد. ضمنا يادتان باشد کيسه زباله اي را که با خود به عنوان مخزن زباله آورده ايد در طبيعت رها نکنيد، بلکه آن را همراه خود برداشته و در مسير در اولين سطل زباله بياندازيد. همچنين مي توانيد در خودروي خود نيز يک کيسه مخصوص جمع آوري زباله هايي که در حين حرکت اتومبيل توليد کرده ايد، داشته باشيد. زباله هاي يمانند پوست تخمه ، ميوه، شکلات و .... متاسفانه برخي گمان مي کنند اگر اين زباله ها را از داخل ماشين به سطح جاده پرتاب کنند به دليل کوچک بودن آن ها، اتفاق خاصي نمي فتد و زير چرخ ديگر خودروها له مي شود در حالي که لطمات جبران ناپذيري به طبيعت  وارد مي شود.

 

تفکيک زباله فراموش نشود

در اينکه زباله بالاخره توليد مي شود شکي نيست، اما مي توان ميزان و نحوه جمع آوري آن را مديريت کرد تا بدين وسيله هم در صرف هزينه جمع آوري زباله ها کمک شود هم در بازيافت و هم به محيط زيست. پس زباله هاي توليدي در سفرتان را حتما با توجه به شاخص تر يا خشک بودن از هم جدا کنيد و در دو کيسه مجزا قرار دهيد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها