City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

از اين مجسمه‌ها مي‌توانيد بالا برويد! (1394/04/03)

جمشيد مراديان با بيان اين‌که مجسمه‌هاي شهري نبايد دور از دسترس مردم باشند، گفت: اين آثار آنقدر بايد در دسترس باشند که مردم به مرور به اين نتيجه برسند که چطور بايد با آن‌ها در محيط زندگي‌شان رفتار کنند.
از اين مجسمه‌ها مي‌توانيد بالا برويد!

اين مجسمه‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهاي تجسمي ايسنا، اظهار کرد: هفته‌ي پيش، کار تبديل پنج درخت خشکيده در بلوار «بنفشه» جهان‌شهر کرج به مجسمه را به پايان رسانديم. اين پروسه يکي از موفق‌ترين و لذت‌بخش‌ترين کارهاي من بود و بسيار مورد استقبال مردم قرار گرفت. مسوولان سازمان زيباسازي و شهرداري کرج پس از تمام شدن اين کار پيشنهاد کردند که در جاهاي ديگر کرج هم اين اتفاق بيفتد و درختان خشکيده براي زيباتر کردن شهر به مجسمه تبديل شوند. منتظريم فصل گرما طي شود تا کارمان را دوباره شروع کنيم.

او ادامه داد: در پروسه تبديل درختان خشک کرج به مجسمه، محمدرسول بيک، زهره عبدي و شاگردانم به من کمک کردند. اين درخت‌ها را با مواد نانو ايزوله کرده‌ايم و قرار است به مرور روي آن‌ها کارهاي ديگري براي زيباتر شدن از جمله نورپردازي انجام شود. قرارداد من براي تبديل درخت‌هاي خشک کرج به مجسمه 150 روزه بود که از فروردين‌ماه کار را آغاز و پايان خردادماه آن را تمام کرديم.

مراديان در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين‌که مجسمه‌هاي شهري نبايد دور از دسترس مردم قرار گيرند، گفت: من دور مجسمه‌هايم هيچ حفاظي نگذاشتم تا هر کسي دلش مي‌خواهد بيايد از آن‌ها بالا برود، بغل‌شان کند، کنارشان عکس بگيرد و حتي روي‌شان يادگاري بنويسد.

اين هنرمند به لزوم توجه به حضور هنر در زندگي شهروندان اشاره و اظهار کرد: هنر سبب سرگرمي جامعه و دلگرمي شهرونداني است که از شهر آزرده شده‌اند. بايد براي هنر هزينه کرد. اين هزينه به نفع حکومت‌ها است تا اين‌که آن‌ها بخواهند پول داروهاي قلب و عروق و هزار مشکل ديگر را بدهند.

او همچنين بيان کرد: در تمام دنيا، شهرداري‌ها مسوول زيباسازي محيط زندگي مردم هستند. من 18 بار در سمپوزيوم‌هاي خارجي شرکت کردم و هيچ‌وقت نديدم که اسپانسرها، نهاد ديگري به‌جز شهرداري باشد. در تهران هم زيباسازي و شهرداري کم‌کم ياد مي‌گيرند که زيبا کردن شهر با بزک کردن آن تفاوت دارد. ياد مي‌گيرند که زير پل‌هاي شهر را طوري رنگ‌آميزي نکنند که وقتي چراغ ماشين‌ها روي آن مي‌افتد با رنگ‌هاي وحشتناک مواجه شويم.

 

جمشيد مراديان

مراديان ادامه داد: بارها شخصا و از طريق رسانه‌ها اين گله را به گوش شهرداري رسانده‌ام که چرا روي همه بتن‌هاي خاکستري اتوبان نيايش صفحات فايبرگلاس با رنگ‌هاي کودکانه چسبانده‌اند که به جاي زيباتر کردن محيط زندگي مردم، آن را ناآرام کرده است. سازمان زيباسازي و شهرداري بايد به اين نکته توجه کنند که براي آرام کردن محيط زندگي مردم نياز نيست هميشه چيزي به آن اضافه کنند، بلکه حتي با کم کردن برخي موارد مي‌توان به آرام‌سازي رسيد.

اين مجسمه‌ساز در ادامه به حضور و سخنراني‌اش در مراسم سالانه TED اشاره کرد و گفت: چندي پيش از من دعوت شد تا در مراسم سالانه‌ي TED - Technology, Entertainment, Design - شرکت کنم. اين مراسم يک جريان بزرگ و محلي براي اظهار عقيده و نظر آدم‌هايي است که فکر تازه‌اي را پيدا کرده‌، آن را عملي کرده‌اند و حالا مي‌توانند تجربه‌شان را جهاني کنند. در اين مراسم من 20 دقيقه به زبان انگليسي درباره‌ي چگونگي شکل‌گيري ايده تبديل درختان خشک به مجسمه، پروسه اين کار و حفظ و نگهداري از آن‌ها صحبت کردم.

مراديان درباره‌ي چگونگي دعوت شدنش به اين مراسم نيز اظهار کرد: وقتي روي درخت‌هاي خشکيده دانشگاه اميرکبير کار مي‌کردم توسط دکتر نادري، مسوول المپيادهاي اين دانشگاه، به TED معرفي شدم. مسوولان TED آمدند و خواستند که درباره‌ي کارم در اين مراسم صحبت کنم.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها