City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

«تهران» به روايت گاردين (1394/04/22)

روزنامه گاردين در گزارشي به توصيف شهر تهران پرداخت و نوشت: خانه‌ها و مکان‌هاي قديمي تهران در سايه برج‌سازي‌ها و عمارت‌هاي بلند به دست فراموشي سپرده شده‌اند.
«تهران» به روايت گاردين

به گزارش بزنيم بيرون ، به نقل از گاردين خبرنگار اين روزنامه در تازه‌ترين گزارش‌ خود درباره تهران از اين شهر به عنوان شهر گنجينه‌هاي فراموش شده ياد مي‌کند و بر اين باور است خانه‌ها و مکان‌هاي قديمي تهران در سايه برج‌سازي‌ها و عمارت‌هاي بلند به دست فراموشي سپرده شده‌اند.

در اين گزارش تهران به عنوان شهر چنارهاي بلند و قديمي و نهرهاي روان توصيف شده است. در بخشي از اين گزارش آمده است: يکي از شباهت‌هاي تهران قديم با تهران امروز چنارهاي خيابان وليعصر و نهري است که در اين خيابان روان است. نهري که شمال تهران را به همراه  خيابان وليعصر(ع) به جنوب اين شهر متصل مي‌کند و اگر همپاي اين نهر از جنوب به شمال شهر حرکت کنيد مي‌توانيد سابقه تهران قديم را بر در و ديوار شهر ببينيد و همچنان از تماشاي آثار تاريخي و ديدني آن در جنوب شهر لذت ببريد.

تهران بافت قديمي

خبرنگار گاردين در بخشي ديگر از اين گزارش با اشاره به منزل انيس‌آلدوله تقاطع خيابان وليعصر(عج) و مولوي مي‌گويد: خانه انيس‌الدوله که از جمله زنان محبوب ناصر‌الدين شاه قاجار بود همچنان در تهران پابرجاست و زيبايي‌هاي خاص خودش را دارد. اين خانه در سال ۲۰۰۲ به فهرست آثار ملي ايران اضافه شد اما هنوز آن طور که بايد و شايد در طي دهه گذشته به آن رسيدگي نشده و هنوز به عنوان مرکزي براي اتحاديه توزيع و پخش گوشت قرمز کاربري دارد.

معماري امروز تهران زيبايي گذشته را ندارد

نويسنده با اشاره به اين مطلب که معماري اين روزهاي تهران ديگر زيبايي معماري گذشته را ندارد مي‌نويسد: اين روزها وقتي از شمال تهران به جنوب حرکت مي‌کني کمتر خانه‌هاي قديمي با پنجره‌ها و درهاي چوبي و ديوارهاي پوشيده از حکاکي و کنده‌کاري‌هاي زيبا را مشاهده مي‌کنيم. اين خانه‌ها اين روزها باب ميل افرادي است که براي ساختن برج‌ها و آسمانخراش‌ها بي‌قرارند و همين دليل عاملي است که روز به روز از تعداد اين ساختمان‌ها در تهران کمتر مي‌شود.

در بخش پاياني اين گزارش گذري به محله ده ونک تهران و خانه باغي‌هاي آن منطقه نيز شده است. در اين بخش با اشاره به خانه باغي‌ها و درختان سرافراشته اين منطقه در دهه ۳۰ به خانه‌هاي قديمي اين منطقه اشاره شده که هنوز چندتايي از آنها در اين محله وجود دارد اما متاسفانه اين منطقه نيز با توجه به تغييرکاربري‌ها به منطقه‌اي تبديل شده که به مرور برج‌ها و ساختمان‌هاي بلند جاي اين خانه را اشغال مي‌کنند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها