City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

همه سربالايي هاي پايتخت (1393/07/04)

براي کوهنوردي نياز نيست که يک ورزشکار حرفه‌اي باشيد. فقط بايد همت کنيد و صبح زود از خواب بيدار شويد و بعد از خوردن يک صبحانه راهي يکي از کوه‌
همه سربالايي هاي پايتخت

 حواستان باشد با تجهيزات به کوهنوردي برويد و شب قبل هواي پايتخت را ارزيابي کنيد. ما هم در پيشنهاد امروز تلاش مي‌کنيم که برخي کوه‌هاي تهران را به شما معرفي کنيم تا راحت‌تر بتوانيد مقصدتان را انتخاب کنيد.

کوه‌هاي شمال تهران (جداي از لواسانات و لشکرک) را مي‌توان به صورت کلي از شرق به غرب به: دارآباد، کلکچال، دربند، ولنجک و درکه تقسيم کرد.

براي دسترسي به اين مناطق کافي است خود را به مرکز شميران يعني ميدان تجريش برسانيد. آنجا در پايانه اتوبوس‌هاي شرکت واحد، به هر يک از مناطق که مايل باشيد با ميني‌بوس يا تاکسي مي‌توانيد برويد.

دارآباد:

بعد از پياده شدن از اتوبوس دارآباد با کمي پياده روي در جاده‌اي خاکي به پاي کوه مي‌رسيم. تابلوي بزرگي که نقشه منطقه را نشان مي‌دهد جلب توجه مي‌کند.از کنار تابلو مسير پاکوب و زيگزاگ سمت راست را ادامه مي‌دهيد و به دوراهي مي‌رسيد که اگر مسير سمت راست را انتخاب کنيد کم‌کم ارتفاع مي‌گيرد و به يالي مي‌رسيد که شما را به خط الراس منتهي به قله دارآباد متصل مي‌کند که مي‌توانيد از مناظر روي خط‌الراس از جمله دماوند، سرکچال‌ها و ... لذت ببريد خط الراس را ادامه مي‌دهيد و به قله دارآباد مي‌رسيد ( حدودا بطور ميانگين سه ونيم ساعت زمان براي صعود لازم است) اگر تا به حال هيماليا نرفته‌ايد مي‌توانيد در اينجا بخشي از آن را در تيغه‌هاي زيباي بعد از قله دارآباد که به قله توچال منتهي مي‌شود ببينيد که در بهار به اوج زيبايي خود (اما خطرناک) مي‌رسد.( لازم بذکر است براي عبور از اين تيغه‌ها نياز به آمادگي جسماني و تجربه کوهنوردي بالا داريد)

و يا اينکه وقتي به دوراهي مي‌رسيد مسير مستقيم را پيش بگيريد و وارد دره شويد توسط جاده‌اي پاکوب و زيگزاگ و علامت‌گذاري شده از آبشار غلاک، آبشار چال پونه، آبشار چال مگس، آبشار کبوترخوان و آبشار دم‌اسبي و چشمه‌هاي درازلش، آب حيات و چهون و ... باغچه خليل ديدن کنيد.

کلکچال:

از ميدان قدس توسط خودرو‌هاي شخصي، خود را به نزديک بوستان جمشيديه در پاي کوه مي‌رسانيم. اين بوستان به خاطر جذابيت‌هاي خاص‌اش مثل آلاچيق‌هاي زيبا و نرده‌هاي چوبي و استخر سنگي و رستورانهاي سنتي خود، در ارتفاع هميشه پذيراي سيل عظيمي از علاقه‌مندان به طبيعت است. بعد از پارک توسط جاده‌اي پهن و پاکوب از کنار رودخانه به سمت بالا حرکت کنيد در سمت چپ مسير درختان تا خود پناهگاه کلکچال شما را همراهي مي‌کنند. مسير خاکي و زيگزاگ را ادامه مي‌دهيد بعد از گذران چند کافه و ديدن دره‌هاي هول‌چران يک‌باغ و کلکچال در سمت چپ رو به پايين حدوداً بعد از  دو و نيم تا سه ساعت به اردوگاه کلکچال مي‌رسيد. در اينجا امکانات ورزشي و رفاهي خوبي براي يک روز تعطيل مهياست بعد از اردوگاه شما مي‌توانيد به قله کلکچال، دره پيازچال، قله توچال ، پناهگار شيرپلا و يا قله اسپيلت دسترسي پيدا کنيد.

گلابدره:

دربند را مي‌توان به دو دسته دربند و گلابدره تقسيم کرد. شما براي گلابدره مي‌توانيد ماشين‌هاي شخصي باغ شاطر و يا امامزاده قاسم را سوار شويد و به پاي کوه برسيد در اينجا بعد از گذر از جنگل به جاده‌اي خاکي مي‌رسيد که در سمت چپ آن رودخانه‌اي جريان دارد. بعد از گذر از سد کوچک بتوني وارد دره مي‌شويد که صداي آب رودخانه وزش باد و رقص درختان خاطره‌اي فراموش نشدني را در ذهن شما پديدار مي‌کند. مسيرپاکوب بعد از سد را ادامه مي‌دهيد و به کافه‌اي در ابتداي مسير مي‌رسيد از اينجا دو مسير پيش رويتان است اگر مسير کافه را پيش بگيريد بعد از گذر از کافه وارد دره‌اي مي‌شويد و کم کم ارتفاع مي‌گيريد و بعد از مدتي به دره پر دار و درخت يکباغ مي‌رسيد از دره يکباغ توسط پاکوب دربالاي سمت راست باغ نيز مي‌توانيد خود را به جاده‌اي برسانيد که به اردوگاه کلکچال منتهي مي‌شود.

کوه دماوند

ولي اگر مسير زيگزاگ کنار کافه را ادامه دهيد بعد از ارتفاع گرفتن به باغ افشار مي‌رسيد. در اينجا از چشمه آبي مي‌نوشيد و مسير خاکي را ادامه مي‌دهيد و خود را به دره وزباد مي‌رسانيد. اين دره نيز قطعه‌اي از بهشت است که مي‌تواند محل مناسبي براي استراحت و آرامش باشد.از اينجا نيز مي‌توان بعد از گذر از دره به اردوگاه کلچال برسيد که اين امر شناخت خوب منطقه را مي‌طلبد.

دربند:

براي دسترسي به دربند تاکسي‌هاي واقع در ميدان تجريش را سوار مي‌شويد و خود را به مجسمه واقع در ميدان سربند مي‌رسانيد بعد از مجسمه ديواره مارتينال در همين ابتدا به شما خوش‌امد مي‌گويد. مسير کافه‌ها را در کنار رودخانه پيش مي‌گيريد و کم‌کم ارتفاع مي‌گيريد بعد از گذر چند پل زيباي چوبي به ده تاريخي پس قلعه مي‌رسيد. بعد از گذشتن از ده به پلي فلزي مي‌رسيد که از اينجا دو مسير مقابل شماست يک مسير زير پل است که بعد از گذر از پل چوبي شما را به منطقه بنديخچال هدايت مي‌کند که محل بسيار مناسبي براي علاقه‌مندان به سنگنوردي است.

مسير سمت چپ شما را به هتل اوسون، ديواره زيباي اوسون، آبشار بلند سوتک و در بالاتر ايستگاه پنج تله کابين و دره‌ي پر آب ارس و همچنين قديمي‌ترين مسير صعود به قله توچال يعني اسپيدکمر دعوت مي‌کند. ولي مسير سمت راست که از کنار جنگلي داخل دره مي‌گذرد، بعد از گذر از چند کافه کمي ارتفاع مي‌گيريم شما در سمت راست خود مي‌توانيد منطقه بنديخچال را با آن سنگ‌هاي زيبايش و همچنين سنگنوردان مشتاق را در حال سنگنوردي مشاهده کنيد.

بعد از گذر از آبشار دوقلو و کمي درگيري با ابزار کار گذاشته شده در مسير به يکباره با ديدن پناهگاه شيرپلا و آبشار زيبايش خستگي از تنتان بيرون مي‌رود. حدوداً از ميدان سربند تا شيرپلا دو ساعت و نيم زمان لازم است. پناهگاه بسيار مجهز و امکان ماندن در شب نيز فراهم است.

ولنجک:

از تجريش با ماشين خود را به ولنجک مي‌رسانيد. در اينجا دو حالت وجود دارد حالت اول اينکه بعد از گذشتن از پارکينگ توسط جاده‌اي آسفالته به ايستگاه يک تله کابين توچال مي‌رسيد. در اينجا امکانات رفاهي خوب و جذابي مهياست خود را توسط جاده‌اي خاکي و مارپيچ به ايستگاه دوم مي‌رسانيد. از اينجا به بعد درختان ديگر شما را همراهي نمي‌کنند. اما در عوض شما مي‌توانيد منظره‌ي بسيار زيبايي را از شهر بزرگ تهران ببينيد اينجا را بام تهران نيز مي‌نامند.

مسير خاکي و مارپيچ بعد از ايستگاه را ادامه مي‌دهيد. و در صورت تمايل قله کماچال را صعود مي‌کنيد. و در غير اين صورت خود را به ايستگاه پنج مي‌رسانيد. کلا 4 الي 5 ساعت زمان کافي است. امکانات خوبي نيز در اينجا فراهم است. از اينجا شما مي‌توانيد در سمت شرق به سمت دربند و در سمت غرب به سمت درکه سرازير شويد که بدون شناخت کافي از منطقه امکان‌پذير نيست.

درکه:

از تجريش توسط ماشين خود را به ميدان درکه مي‌رسانيد و بعد از سلامي خدمت آقا امامزاده سيد محمدولي، مسير پاکوب در کنار رودخانه را به سمت بالا ادامه مي‌دهيد. بعد از گذر از هفت حوض و دره گورا و چند کافه به دوراهي مي‌رسيد که علامت مشخصي هم ندارد مسير سمت چپ به سمت جنگل کارا مي‌رود. که محل مناسبي براي استراحت و اتراق مي‌باشد.

از جنگل شما مي‌توانيد قله چين کلاغ و قله زيباي دوشاخ و سياه سنگها را صعود کنيد که دوباره به تجربه و شناخت شما بستگي دارد. (لازم به ذکر است که اين قله‌ها را مي‌توان از سعادت آباد و فرحزاد از يال غربي قله نيز صعود کرد).

اگر مسير سمت راست دوراهي را ادامه دهيد وارد دره‌اي عميق مي‌شويد که بسيار جالب مهيج و واقعاً ديدني است. صوت خوش بلبل و رودخانه و درختان سرسبز سربه فلک کشيده روح آدمي را جلا مي‌دهند. بعد از گذر از بند گلارنگ آبشار زيباي جوزک، اذغال‌چال و بند سياه کرک به پناهگاه پلنگ‌چال مي‌رسيد بعد از پناهگاه شما مي‌توانيد به سمت ايستگاه 5 تله‌کابين، هفت چشمه، يوردکاظم و ... حرکت کنيد که آمادگي و تجربه شما نسبت به منطقه را مي‌طلبد.

البته کوه‌هايي که به شما معرفي کرديم تنها تعداد کمي از رشته کوه‌هاي تهران هستند اما جزو زيباترين و پرتردد‌ترين کوهستان‌ها به شمار مي‌آيند. اميدواريم کوهنوردي خوبي را به همراه دوستان‌تان داشته باشيد. به جاي ما هم نفس عميق بکشيد. يادتان نرود.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

پيشنهادها کوهنوردي مسير تهران پيشنهادها کوهنوردي پيشنهادها مسير پيشنهادها تهران کوهنوردي پيشنهادها پيشنهادها مسير کوهنوردي تهران مسير پيشنهادها مسير کوهنوردي مسير تهران تهران پيشنهادها تهران کوهنوردي تهران مسير پيشنهادها کوهنوردي مسير پيشنهادها کوهنوردي تهران پيشنهادها مسير کوهنوردي پيشنهادها مسير تهران پيشنهادها تهران کوهنوردي پيشنهادها تهران مسير کوهنوردي پيشنهادها مسير کوهنوردي پيشنهادها تهران کوهنوردي مسير تهران کوهنوردي مسير پيشنهادها کوهنوردي تهران پيشنهادها کوهنوردي تهران مسير مسير پيشنهادها کوهنوردي مسير پيشنهادها تهران مسير کوهنوردي پيشنهادها مسير کوهنوردي تهران مسير تهران پيشنهادها مسير تهران کوهنوردي تهران پيشنهادها کوهنوردي تهران پيشنهادها مسير تهران کوهنوردي پيشنهادها تهران کوهنوردي مسير تهران مسير پيشنهادها تهران مسير کوهنوردي پيشنهادها کوهنوردي مسير تهران پيشنهادها مسير تهران کوهنوردي پيشنهادها تهران کوهنوردي مسير پيشنهادها مسير کوهنوردي تهران پيشنهادها مسير تهران کوهنوردي پيشنهادها کوهنوردي تهران مسير کوهنوردي پيشنهادها مسير تهران کوهنوردي پيشنهادها تهران مسير کوهنوردي مسير تهران پيشنهادها کوهنوردي مسير پيشنهادها تهران مسير پيشنهادها کوهنوردي تهران مسير کوهنوردي پيشنهادها تهران مسير تهران پيشنهادها کوهنوردي مسير تهران کوهنوردي پيشنهادها تهران پيشنهادها کوهنوردي مسير تهران کوهنوردي پيشنهادها مسير تهران مسير پيشنهادها کوهنوردي تهران کوهنوردي مسير پيشنهادها تهران مسير کوهنوردي پيشنهادها