City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

زيباترين مساجد جهان (1394/06/27)

يکي از پايگاه هاي اينترنتي معماري ليستي از مساجد زيباي جهان را منتشر کرده است.
زيباترين مساجد جهان

در ادامه نگاهي به ده مسجد زيباي جهان در اين ليست خواهيم داشت:

مسجد الحرام، مکه، عربستان سعودي

مسجد‌الحرام بعد از ماجراي تغيير قبله در صدر اسلام قبله‌گاه مسلمانان شد. اين مسجد در شهر مکه کشور عربستان سعودي قرار دارد. بنابر آموزه‌هاي اسلام هر انسان و موجود زنده‌اي که وارد آن شود ايمن است و نبايد به او آسيب رسانده شود.  دليل نام‌گذاري کعبه به بيت‌الحرام اين است که خداوند ورود مشرکان را به اين مکان مقدس حرام و ممنوع فرموده‌ است. بيت‌الله‌الحرام در شهر مکه قرار دارد و در تاريخ، مورد احترام همگان بوده‌است. بنابر آياتي از قرآن و روايات امامان شيعه، خانه کعبه نخستين و مقدس‌ترين بنا و اولين مسجدي است که بر روي زمين ساخته شده‌است.

مسجد

مسجد آزادي عشق آباد، ترکمنستان

اين مسجد بزرگ و مدرن توسط دولت قطر بنا شده و داراي کليه امکانات فرهنگي و تبليغي و در يکي از بهترين نقاط عشق آباد قرار دارد.

مسجد

مسجد الصالح صنعا، يمن

اين مسجد در ضلع جنوبي صنعاء پايتخت يمن قرار دارد و  بزرگترين بناي معماري اسلامي يمن معاصر به شمار مي آيد. اين بناي عظيم که از لحاظ معماري و مهندسي منحصر به فرد است مسجد جامع الصالح نام دارد که از بزرگترين بناهاي اسلامي در کشورهاي عربي اسلامي بشمار مي آيد.

اين مسجد به دستور رئيس جمهور سابق يمن علي عبدالله صالح در طول هشت سال با هزينه بالغ بر يکصد ميليون دلار ساخته شده است. مساحت مسجد ۲۲۴ هزار و ۸۲۱ متر مربع است و گنجايش جمعيت ۴۵ هزار نمازگزار را دارد. مسجد جامع صالح صنعاء داراي ۶ مناره است که ارتفاع چهار مناره آن ۱۰۰ متر و ارتفاع دو مناره ديگر ۸۰ متر است و از بلندترين مناره ها در منطقه خاورميانه محسوب مي شود. مسجد داراي ۲۳ گنبد با اندازه هاي متفاوت است که در زواياي مختلف آن قرار دارد.  

مسجد

مسجد الرحمن حلب، سوريه

مسجد الرحمن در حلب سوريه با گنبد رنگين بزرگ و ۶ مناره زيباترين مسجد اين کشور جنگ زده محسوب مي شود.

مسجد

مسجد ملي ابوجا، نيجريه

مسجد ملي ابوجا با گنبد طلايي که از پوشش آلومينيومي و طلا کاري در برخي قسمتها بويژه در گنبد مرکزي است در سال ۱۹۸۴ بنا شده است. اين مسجد زيباترين مسجد آفريقا نيز محسوب مي شود.

اين مجموعه شامل محل برگزاري نماز و کتابخانه و سالن کنفرانس و فضاي آموزشي است.

مسجد

مسجد جامع سلطان قابوس،  عمان

مسجد جامع سلطان قابوس يکي از مسجدهاي اصلي و مهم سلطنت عمان است. فرش مسجد جامع سلطان قابوس در شهر مسقط به سفارش سلطان قابوس اثر هنرمندان ايراني است. طرح اين فرش که در حدود ۵ هزار متر مربع مساحت دارد و از اتصال ۴۸ قطعه کوچک و بزرگ به يکديگر تشکيل شده، از نقشه گنبد مسجد شيخ لطف الله اصفهان و ترکيب طرح افشان شاه عباسي و ساير نگاره‌هاي تزييني ايراني و اسلامي الهام گرفته ‌است.

مسجد

مسجد بزرگ جنه، مالي

مسجد جامع در شهر جنه مالي، در غرب آفريقا با ۱۰۰ متر طول و ۴۰ متر عرض بزرگترين بناي خشتي جهان لقب گرفته است.  معماري اين مسجد و ديگر بناهاي خشتي شهر را هنرمندان و صنعت کاراني متبحر از نسل‌هاي مختلف بر عهده داشتند و آنها را به نحوي مي‌ساختند که در مقابل آب باران نفوذ ناپذير باشند.  

مسجد

مسجد نگارا کوآلالامپور

مسجد نگارا يا مسجد ملي کوآلالامپور از معروف ترين جاذبه هاي گردشگري کوالالامپور است. اين مسجد داراي گنبدي به شکل ستاره است که در نوع خود بي نظير است. سقف اين مسجد به صورت ستاره‌اي ۱۸ پر به نشانه تعداد ايالت هاي مالزي ساخته شد.

مسجد

مسجد جميرا، دوبي

اين مسجد با يک گنبد به ارتفاع ۱۶ متر، و دو مناره مرتفع بطول تقريبي ۴۰ متر، و منبري بسيار مجلل، نمونه‌اي از معماري نوين اسلامي است. در نماسازي اين مسجد از سنگ‌هاي ممتاز به رنگ کرمي مايل به صورتي استفاده شده‌است. تصوير اين مسجد بعنوان يکي از نمادهاي شهر بر روي اسکناس‌هاي ۵۰۰ درهمي چاپ شده‌است.

مسجد

مسجد قل شريف، روسيه

مسجد قل‌شريف، بزرگترين مسجد روسيه، در شهر قازان تاتارستان قرار دارد. مسجد قل‌شريف يکي از مساجد اصلي و بزرگ قرون وسطي در قازان بوده که در سده ۱۶ ميلادي ساخته شد. اين مسجد با کتابخانه غني خود باعث ظرافت، زيبايي و تزئين پايتخت خان‌هاي قازان و مرکز آموزش مذهبي، گسترش علوم در قسمت مرکزي روسيه در سده ۱۶ ميلادي بود.

مسجد

اين مسجد به افتخار آخرين امام جماعت خود «سيد قل‌شريف» يکي از رجال سرشناس مذهبي، عالم، شاعر و سياست‌مدار و از فرماندهان دفاعي شهر قازان تغيير نام داد.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها