City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آن‌ها هيچ‌وقت در ايران کنسرت ندادند! (1393/07/07)

کريس دي‌برگ، ريچارد کلايدرمن، نادر عباسي، مورات ککيلي و آرکادي ولدوس براي برخي ايراني‌ها، نام‌هاي آشنايي هستند که قرار بود، روزي به ايرا
  آن‌ها هيچ‌وقت در ايران کنسرت ندادند!

خردادماه سال 1387 بود که حضور کريس دي‌برگ، هنرمند سرشناس ايرلندي در کشور و همراهي‌اش با گروه «آريان» سر و صداي زيادي به پا کرد. اين هنرمند در نشستي خبري که با حضور رسانه‌هاي داخلي و خارجي داشت، تأکيد کرد: «من آدمي غيرسياسي هستم که نگاه شخصي به سياست دارم. من يک انسان‌دوست هستم.»

محسن رجب‌پور هم که به‌عنوان مدير برنامه‌ي گروه «آريان» و کسي که مقدمات حضور کريس دي‌برگ را در ايران فراهم کرده بود، در آن نشست خبري گفت: «مجوزهاي شفاهي براي برگزاري اين کنسرت صادر شده و اين گروه هنوز درخواست مجوز کتبي به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نفرستاده است. کنسرت آينده‌ي گروه موسيقي «آريان» در سه قسمت اجرا مي‌شود؛ بخش اول اين اجرا شامل هشت قطعه خواهد شد و پس از آن، کريس دي‌برگ هشت قطعه را به‌تنهايي اجرا خواهد کرد و قسمت پاياني هم به اجراي قطعات مشترک گروه آريان و کريس دي‌برگ اختصاص دارد.»

اکنون 5 سال مي‌شود که کريس دي‌برگ ايران را ترک کرده است و هيچ‌وقت هيچ مقام رسمي‌اي اعلام نکرد که به چه دليلي او هيچ‌گاه در ايران کنسرت نگذاشت.

***

27 شهريورماه سال 1390 دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز اجراي «ريچارد کلايدرمن» - پيانيست مشهور فرانسوي - را براي اجرا در برج ميلاد تهران صادر کرد. بنابر آن مجوز قرار شد، اين هنرمند 9 تا 13 آبان‌ماه سال 1390 همراه گروهي 16 نفره در برج ميلاد براي علاقه‌مندان پيانو بنوازد.

پس از صدور مجوز، خبرنگاران 19 مهرماه براي حضور در کنفرانس مطبوعاتي و ديدار با کلايدرمن به هتلي در تهران دعوت شدند؛ اما در حالي که يک ساعت از زمان مقرر گذشته بود، هيچ خبري از برگزاري کنفرانس مطبوعاتي نبود. خبرنگاران هم با گله از برگزار نشدن نشست در ساعت يادشده و عدم پاسخگويي مسوولان، سالن را ترک کردند.

در همين زمان، مسوول روابط عمومي اين کنسرت، از برگزار نشدن نشست خبر داد و از حاضران عذرخواهي کرد.

او درباره‌ي دلايل لغو اين برنامه، توضيح داد: «تا همين لحظه منتظر کسب مجوز براي برگزاري نشست سخنراني نماينده‌ي ريچارد کلايدرمن در ايران بوديم که متأسفانه اين مجوز صادر نشد و قادر به برگزاري نشست نيستيم.»

بعد از اين برنامه نيز بارها شايعه‌هايي منتشر شد، اما ريچارد کلايدرمن هم هيچ‌گاه به ايران نيامد و هيچ مقامي توضيح نداد که دليل لغو اين اجراي مجوزدار چه بود.

***

در 8 آبان‌ماه 1390 بار ديگر مشابه اين رويدادها تکرار شد؛ در ساعت 11:30 دقيقه 8 آبان، بنياد رودکي از طريق پيام کوتاه از خبرنگاران دعوت کرد تا ساعت 14 همان روز براي ديدار با رهبر مهمان ارکستر سمفونيک رودکي در تالار وحدت حضور پيدا کنند.

نادر عباسي، موسيقيدان مصري‌الاصل و رهبر ارکستر سمفونيک قطر اولين جلسه از تمريناتش را به‌عنوان رهبر مهمان با ارکسترسمفونيک «رودکي» در همان روز برگزار کرد، البته قرار بود «گراف مورژا» - سوليست روس - نيز در اين برنامه حضور داشته باشد.

بليت‌هاي اجرا براي تاريخ 15 تا 17 آبان‌ماه به فروش رسيدند، اما چند ساعتي به اجرا نمانده بود که بنياد رودکي اعلام کرد، اجراي ارکستر سمفونيک رودکي براي اين تاريخ‌ها در تالار وحدت به زمان ديگري موکول شده است.

درپي تعويق در اجراي ارکستر سمفونيک رودکي، روابط عمومي و امور بين‌الملل بنياد رودکي‌ اعلام کرد: «ضمن پوزش به اطلاع مي‌رساند ارکستر سمفونيک رودکي که اين روزها تمرينات خود را پيگيري مي‌کند، به‌دليل تأخير در مراحل اداري و اخذ مجوزهاي لازم از مراجع ذي‌ربط‌ درخصوص رهبر مهمان ارکستر، به زمان ديگري موکول شد.»

آرش اميني مدير ارکستر سمفونيک رودکي نيز پس از تعويق اجرا، به خبرنگار ايسنا گفت: «به‌دليل صادر نشدن به‌موقع بعضي‌ مجوزها، تاريخ اجراي ارکستر رودکي به تعويق افتاد.»

او همچنين اظهار کرد: «متأسفانه من هم بسيار دير متوجه به تعويق افتادن اجراي اين ارکستر شدم و حتي نتوانستم تحقيق کنم که اجرا به چه تاريخي موکول شده است.»

اين اجراي به تعويق افتاده نيز تا کنون به صحنه نرفته است، هرچند مورژا - سوليست روس - در جشنواره‌ي موسيقي فجر با اين ارکستر و اين‌بار به رهبري «آرش اميني» به صحنه رفت.

***

اين بي‌برنامگي‌ها به سال 90 ختم نشد و در سال 91 نيز بار ديگر شاهد لغو برنامه‌هايي از اين دست بوديم.

12 ارديبهشت‌ماه 91 خبري مبني بر برگزاري کنسرت «همين امشب» با خوانندگي «مورات ککيلي» خواننده ترک و «کامران رسول‌زاده» خواننده‌ي پاپ، در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي منتشر شد.

قرار بود، اين کنسرت 22 ارديبهشت‌ماه، به‌مناسبت ميلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و به همت موسسه‌ي «آواي حنانه» برگزار شود، در حالي که 19 ارديبهشت‌ماه قصه‌ي تکراري تعويق کنسرت‌ها بار ديگر رخ داد و دست‌اندرکاران اجرا اعلام کردند: «کنسرت مشترک کامران رسول‌زاده و مورات ککيلي، خواننده‌ي مسلمان ترک در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران به تعويق افتاد.»

فرزاد حسني - مدير تبليغات اين کنسرت - درباره دلايل اين اتفاق گفت: «همان‌طور که پيش‌بيني مي‌کرديم، کنسرت با استقبال بالاي مخاطبان داخلي و خارجي مواجه شد و حتي اين استقبال فراتر از پيش‌بيني‌هاي ما بود. به همين دليل براساس خرد جمعي به اين نتيجه رسيديم تا با ادامه تمرين‌هاي گروه و خوانندگان اين کنسرت، اجراي برنامه به آينده‌ي نزديک موکول شود.»

او با اشاره به اين‌که هر دو خواننده‌ي اين کنسرت بر برگزاري يک اجرا با کيفيت بالا و رعايت استانداردهاي بين‌المللي تأکيد دارند، بيان کرد: «به‌خاطر پيش‌بيني همه جوانب اجرايي اين کنسرت، اين گروه هنري ترجيح داد، بعد از رفع برخي مشکلات موجود، برگزاري اين کنسرت به تاريخ ديگري موکول شود.»

اين در حالي است که اين اجرا نيز تا کنون در ايران برگزار نشده است و گويا هنوز مشکلات و موانع مرتفع نشده‌اند.

***

خردادماه سال 93 خبر رسيد که «آرکادي ولدوس» در ايران کنسرت خواهد داشت.

آرکادي ولدوس که يکي از پنج نوازنده‌ي برتر پيانو در جهان است، قرار بود در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي به‌مدت دو شب روي صحنه برود؛ اما اين کنسرت نيز با وجود برنامه‌ريزي‌هاي انجام‌شده به سرانجام نرسيد.

ماجرا از اين قرار بود که در شب برگزاري اين کنسرت، تابلويي در محل برگزاري نصب شده و روي آن نوشته شده بود: «براي برگزاري هرچه بهتر و شايسته‌تر اين کنسرت با نظر و درخواست آقاي آرکادي ولدوس تصميم گرفته شد، اين برنامه در شهريورماه برگزار شود.»

اين در حالي است که تا مهرماه 93 اين رويداد هنوز رخ نداده است.

البته مديرکل دفتر موسيقي در اين‌باره به خبرنگار ايسنا توضيح‌هايي داد و درباره‌ي دلايل لغو اين کنسرت گفت: «شرکت برگزارکننده‌ي اين کنسرت اعلام کرد که زمان کافي براي برگزاري چنين کنسرتي را ندارند و چنين اجرايي براي آن‌ها توجيه مالي ندارد. اين رويداد در حالي شکل گرفت که دفتر موسيقي درپي بحث ديپلماسي فرهنگي به‌شدت از چنين اجرايي حمايت کرده بود و آرکادي ولدوس به هيچ‌وجه مشکل مجوز يا استعلام حراستي نداشت.»

پيروز ارجمند همچنين اظهار کرد: «شرکت‌هاي ايراني برگزارکننده‌ي کنسرت‌ در خيلي از مواقع با مناسبات و معادلات اجراهاي بين‌المللي آشنا نيستند. اين در حالي است که ولدوس يکي از نوابغ پيانونوازي جهان است و دستمزد بالايي دارد و از آنجا که دستمزد اين نوازنده به دلار پرداخت مي‌شود، شايد براي شرکت‌ها مشکل‌ساز باشد.»

***

حافظ ناظري، فرزند شهرام ناظري هم که چندي پيش آلبوم «بُعد يازدهم» را منتشر کرد، تصميم گرفت که قطعات اين آلبوم را در قالب اجراي زنده و با همکاري نوازندگان خارجي به صحنه ببرد.

اين کنسرت قرار بود، نخستين اجراي زنده‌ي حافظ ناظري در تهران باشد و بايد شهريورماه امسال روي صحنه مي‌رفت، اما به‌دليل طولاني شدن پروسه‌ي صدور رواديد، نوازنده‌هاي خارجي گروه حافظ ناظري نتوانستند در تاريخ يادشده در ايران حضور يابند و خبر برگزاري اين کنسرت هم به خاطره‌ها پيوست.

اين در حالي بود که شهرام ناظري به جاي پسرش دو شب در تالار وزارت کشور کنسرت داشت و به اجراي قطعات خاطره‌انگيز خود پرداخت.

***

اين در حالي است که هم‌اکنون خبر کنسرت «کيتارو» موسيقيدان مشهور ژاپني در رسانه‌ها منتشر شده و بليت‌هاي کنسرت او هم در حال فروخته شدن است، اما معلوم نيست اين‌بار طلسم اجراي يک هنرمند بين‌المللي در ايران (البته اجراي خارج از جشنواره) مي‌شکند يا خير.

شرکت برگزارکننده‌ي کنسرت کيتارو با اطمينان کامل خبر از کنسرت «ياني» - نوازنده‌ي چيره‌دست پيانو -هم در ايران داده است، در حالي که هنوز معلوم نيست مي‌تواند کنسرت کيتارو را در ايران برگزار کند.

***

کنسرت‌هاي هنرمندان خارجي در حالي در ايران لغو مي‌شوند که رييس‌جمهور بر بحث ديپلماسي فرهنگي تأکيد زيادي دارد و هنرمندان بزرگ مانند «انور براهم» و «اشتفان ميکوس» فقط در قالب جشنواره‌ي فجر توانسته‌اند، در ايران اجرا داشته باشند.

تا به حال هيچ نهاد رسمي توضيحات قابل قبولي درباره‌ي شرايط و چارچوب‌هاي حضور و اجراي صحنه‌اي هنرمندان خارجي در کشور نداده است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر
    شنبه 01 مهر 1396

    من عاشق آهنگ های کریس دی برگ ام
    واقعا بی نظیره این آدمتگ ها