City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ظرفيت ها و ضرورت هاي توسعه گردشگري مذهبي (1393/11/03)

در فرهنگ اسلامي، سياحت به عنوان سير آفاقي در برابر سير انفسي مورد توجه قرار گرفته است. اسلام به انسان و نيازهاي انسان نگاه ويژه اي دارد. وآنچه را که به واقع زندگي و حيات را لذتبخش و آسان مي کند و در جسم و روح و روان انسان موثر است به رسميت مي شناسد.
ظرفيت ها و ضرورت هاي توسعه گردشگري مذهبي

به گزارش بزنيم بيرون ، يکي از انواع سفرها، گردشگري اسلامي (مذهبي) است که درجهان سوم و کشورهاي در حال توسعه رو به رشد است.

بيشتر لغت نامه ها واژه مسافرت را عمل جابه جايي تعريف کرده اند. اما اين وا ژه در صنعت جهانگردي تعريف دقيق تري دارد: «عمل جابه جايي به خارج از جامعه براي تجارت (داد و ستد) يا تفريح نه براي انجام کارهاي روزمره». يا به عبارتي فعاليت هايي که فرد در مسافرت و در مکاني غير از محيط عادي خود انجام مي دهد.

در فرهنگ اسلامي، سياحت به عنوان سير آفاقي در برابر سير انفسي مورد توجه قرار گرفته است. اسلام به انسان و نيازهاي انسان نگاه ويژه اي دارد. وآنچه را که به واقع زندگي و حيات را لذتبخش و آسان مي کند و در جسم و روح و روان انسان موثر است به رسميت مي شناسد.

زيارت نيز بخش مهمي از فعاليت هاي مربوط به گردشگري مذهبي را دربرمي گيرد. اگر نگاهي به آيه ۱۵۶سوره بقره بيندازيم در مي يابيم که در فرهنگ اسلامي هدف اصلي رشد و ارتقاي معنوي است.از اين رو يکي از راه هاي تقويت معنويت و ايجاد ارتباط با معبود، زيارت است.

انسان وقتي به معناي عميق زيارتنامه ها توجه کند و با عشق وعلاقه به زيارت بپردازد احساس مي کند از طريق مکاني که مشغول زيارت است به معبود خود نزديک تر شده است. بسياري از اوقات مسير زيارت همراه با عشق و از خودگذشتگي است. زيارت پيوند قلبي است نه محاسبه عقلي،محبت و علاقه است.

آنچه زائر را به پيمودن راه ها و طي مسافت ها و تحمل رنج و سفر و بيم باديه و استقبال از خوف و خطر وامي دارد، کشش دروني و علاقه قلبي اوست،و اگر عشق آمد خستگي رخت بر مي بندد و اگر محبت در کار بود ملال متواري مي شود. در دنياي ماشيني امروز انسان بيش از حد به استراحت و گردش نيازمند است تا آثار ناشي از فشارهاي روحي و رواني را حتي المقدور خنثي کند، زيرا از اين منظر، گردشگري و سياحت يک تجربه درون گرايانه است. بشر مي خواهد لختي به چنگ آورد که جان و روح خسته، مکدر، تاريک و متلاشي شده اش به آزادي، فراخي، لذت و زيبايي مينوي و ماورايي برسد، مي خواهد از اين راه معنويت زندگي اش را تامين و فروريختگي اش را جبران کند.

مسافرت از سنت هاي پسنديده در جوامع مختلف بوده است. انسان ها هنگام سفر از نقطه اي به نقطه ديگر و از زماني به زمان ديگر در راستاي رشد و کمال حرکت مي کنند. قرآن کريم در آيات بسياري بر سيروسفر تاکيد داشته و به انسان توصيه مي کند که به مسافرت بپردازد. به ترتيبي که مي فرمايد: «قل سيروا في الارض...فسيروا في الارض...»

با اندک تاملي بر آيات کريمه قرآن، به روشني در مي يابيم که با سفر کردن مي توان به مطالعه آفاق و انفس و کسب علم و تجربه، خداشناسي از طريق مردم شناسي و شناخت عظمت خلقت، اعتقاد به معاد، مطالعه سنت هاي غلط و ضد ارزش هاي اسلامي و اخلاقي و همچنين عبرت آموزي از سرگذشت پيشينيان پرداخت.

از نظر قرآن علاقه مندي به کمال و تفريح و تفرج،کسب و روزي حلال و رفع نيازها، تقويت حس پرستش خالق و از بين رفتن جهالت ها از ديگر فوايد سفر مي باشد.

از مهم ترين آياتي که به طور مستقيم به مقوله جهانگردي پرداخته مي توان به سوره (آل عمران/۱۳۷ ۱۳۸)، (توبه/۴۲)، (يونس/۲۲)، (نحل/۸۰)، (انعام/۱۱)، (يوسف۱۰۹و۱۱۱)، (عنکبوت/۲۰) و سوره روم آيه ۹و۱۰ اشاره کرد.


مذهب و گردشگري از ديدگاه UN WTO

گردشگري وسيله اي است که افراد را با مذاهب و فرهنگ هاي متفاوت به يکديگر پيوند مي دهد و به ايشان کمک مي کند تا همديگر را با وجود تنش هاي سياسي و اجتماعي، بهتر درک کنند. سازمان جهاني جهانگردي نيز با توجه به رشد سريع صنعت گردشگري، برگزاري نشست ها و کنفرانس هايي را که ارتباط گردشگري و مذهب را بررسي کنند لازم مي داند. از نظر اين سازمان، مذهب به عنوان يکي از اصلي ترين انگيزه هاي سفر شناخته شده است.

همچنين زيارت عبارت است از اداي نذورات و قرباني، شرکت در مراسم مذهبي و بازديد از ساختمان ها و مراکز مذهبي.از نمونه سفرهاي مذهبي که با چنين تعريفي برگزار مي شوند، روز جهاني جوان است که به ابتکار واتيکان براي قوي تر کردن باورهاي ديني در بين جوانان کاتوليک به صورت جهاني برگزار مي شود، اين سفر، بزرگ ترين مراسم براي جوانان دنيا است و در سال ۲۰۰۵ که در آلمان برگزار شد ۴۳۵ هزار زائر از ۱۹۷ کشور در اين مراسم مذهبي شرکت کردند و جشن هاي مربوطه ۲/۱ ميليون نفر را به خود جذب کرد.

در اسلام نيز، آيين حج به عنوان يکي از بزرگ ترين مراسم مذهبي جهان سالانه حدود ۲ ميليون زائر را در شهر مکه گرد هم مي آورد. پيش بيني مي شود که گردشگري مذهبي عربستان سعودي در دهه آينده، هر ساله از رشدي ۲۰درصد بهره ببرد و تا سال ۲۰۲۰ تعداد۲/۴۳ ميليون نفر از شهرهاي مکه و مدينه ديدن خواهند کرد که اين مستلزم ۵۰ هزاراتاق اضافي در هتل ها و ۷۴ هزار واحد مبله در اين مناطق خواهد بود.

گردشگري حلال

بنا بر بررسي هاي WTM، گردشگري حلال به صورت نوع خاصي از گردشگري مذهبي، منافع کشف نشده بسيار و شانس هاي تجاري زيادي را به کشورهاي مسلمان و به خصوص آسياي ميانه ارائه مي کند. گردشگري حلال، نوعي از گردشگري مذهبي است که تمام فعاليت هاي آن از نظر قوانين اسلامي مجاز شمرده مي شوند.

در اين باره، واتيکان در ۲۰۰۷ خطوط هواپيمايي مخصوص به زائران خود را راه اندازي کرد که مي تواند الگويي براي خطوط حلال باشد. اين خطوط مي توانند فاکتورهايي را در بر گيرند تا سفر را براي مسلمانان به خصوص هنگامي که براي زيارت و يا ساير مسائل مذهبي مسافرت مي کنند، راحت تر و لذت بخش تر کند. فاکتورهاي زير مي توانند از مواردي باشند که اين خطوط هواپيمايي شامل مي شوند:


سرو غذاي حلال
توجه به اوقات شرعي و نماز
قرار دادن قرآن در کنار صندلي هاي هواپيما
پخش برنامه هاي مذهبي در طول پرواز
در نظر گرفتن بخش هايي مجزا براي بانوان و آقايان
ايجاد هتل بانوان

بر اساس آمارهاي به دست آمده، مردم ايران، گردشگري اسلامي (مذهبي) را در اولويت قرار مي دهند. سازمان حج و زيارت به عنوان يکي از سازمان هاي مهم کشور متولي گردشگري مذهبي است.

اين سازمان عهده دار يکي از انواع گردشگري است که نقش عمده اي را در زندگي اجتماعي ايرانيان و کشورهاي اسلامي ايفا مي کند. گردشگري مذهبي، علاوه بر جنبه هاي اقتصادي و مالي خود، باعث ارتباط اسلامي با ساير کشورها شده و تعامل بين ملل و فرهنگ هايي که نقاط مشترکي دارند را سبب مي شود. مي توان چنين ادعا کرد که تنظيم مناسبات مهم ترين قسمت صنعت گردشگري ايران با کشورهاي اسلامي بر عهده سازمان حج و زيارت است.از اين رو با برنامه ريزي دقيق و صحيح مي توان آن را به عنوان اساس و بنيان گردشگري فرهنگي مطرح کرد و در جهت توسعه گردشگري ملي و بين المللي به کار گرفت.

خلاصه اينکه با بهبود قوانين و مقررات سازمان حج و زيارت و اجرا و نظارت بر اجراي آنها، اين سازمان مي تواند به عنوان سازماني که فعاليت هاي گردشگري مذهبي را جهت دهي، هدايت و کنترل مي کند، مطرح شود و با ايفاي نقش هدايتي، بخش خصوصي و مردم محلي را در انجام اين امر که مي تواند اوضاع اقتصادي و انگيزه هاي معنوي آنها را تامين کند،ياري کند. از اين رو تعامل با دنياي اسلام و برقراري ارتباط ميان فرهنگ ها از اين طريق ميسر و بسيار قابل توجه است.


نویسنده : مهرداد صادقی دهچشمه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها