City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چطور مي تونيم دور دنيا رو ارزون بگرديم؟ (1395/09/18)

ايده جهانگردي توي ذهن خيلي از افراد شکل گرفته اما شايد مسئله بسياري از آدم ها با اين ايده، هزينه ها و شيوه هاي سفر به دور دنيا باشه. در اين سري از مطالب بزنيم بيرون تجربه هاي جهانگردان ايران از شيوه هاي طبيعت گردي ارزان رو براي شما جمع آوري کرديم که در ادامه مي خونيد:
چطور مي تونيم دور دنيا رو ارزون بگرديم؟

به گزارش بزنيم بيرون ،  مطالبي که قبلا راجع به ويزا گفتيم رو با کمي پرس و جو و گشتن توي اينترنت به راحتي ميشه بدست آورد .حالا به چند تا نکته کليدي خيلي مهم اشاره ميکنيم که حاصل تجربيات شخصي مون هست و شايد خيلي از کساني سفرهاي زيادي رو هم انجام دادند تا حالا بهش برخورد نکردند و يا اگر برخورد هم کردند متوجه دليلش نشدند. ما چند باري با اين مسايل برخورد داشتيم و افراد زيادي رو هم ميشناسيم که به خاطر همين مسايل جزعي که جايي هم بهش اشاره نميشه، يا نتوانستند ويزا بگيرند و يا در مرز و فرودگاه ديپورت شدند.

از اونجايي که داشتن ويزاي يک کشور  ضامن حتمي ورود به اون کشور نيست،و مامور کنترل ورودي اون کشور براحتي ميتونه مانع ورود تون بشه مخصوصا براي مليتهايي که اعتبار پاسپورت خوبي ندارند از جمله مليت عزيز خودمون ،پس اين نکته ها خيلي ميتوننددرصد گرفتن ويزا رو افزايش و يا احتمال ديپورت شدن رو به حداقل برسونه.
۱_ اينکه توي اقدام کردن براي گرفتن ويزا اگر دعوتنامه از شخصي که مقيم کشور مقصد تون هست نداريد و يا سفارت ازتون دعوتنامه نخواسته حتما يک رزرو هتل داشته باشيد حتي اگر توي مدارک ازتون نخواسته باشند.رزرو هتل براي گرفتن ويزا  يک نکته مهم به شمار مياد تا نشون بده شما کجا مستقر هستيد.البته بيشتر سفارتها جزو مدارک مورد نياز درخواست رزرو هتل رو ميکنند.
 ۲_ در ورود به هر کشوري حتما رزرو هتل همراهتون باشه حتي اگر نخواهيد بريد هتل. توي ورودي خيلي  از کشورها محل اقامت مسافران حداقل براي شب اول چک ميشه. اگر شخصي رو ميشناسيد و يا قراره برين  پيشش هم بهتره آدرس و شماره تماس همراهتون باشه  تا موقع عبور از  گيت فرودگاه و يا مرز  به خاطر همين مسئله کوچيک مانع ورودتون به اون کشور نشن.رزرو هتل براحتي و بدون هيچ هزينه اي در سايت هاي مختلف از جمله booking.com  امکان پذيره
۳_ براي پرواز به جاهايي مثل اروپا که با يک ويزاي شينگن ميشه به بقيه اروپا هم سفرکرد،ترجيحا بليط پرواز از ايران به کشوري باشه که ويزا رو ازش گرفتيم.مخصوصا کشورهايي مثل المان،فرانسه و اونهايي که شرايط اقتصادي بهتري دارند گاها سخت گيري ميکنند و اگر ويزا مثلا از لهستان صادر شده باشه ممکنه اجازه ورود ندن. 
۴_ کساني که قصد سفر با پرواز به چند کشور رو دارند (غير از اروپا)ومي خوان از کشوري وارد و از کشور ديگه اي با پرواز برگردن ايران،بهتره بليط پرواز بلند مدت بگيرند،مثلا،شش ماهه و يا يکساله،(بر اساس زمانبنديشون)و بليط رفت و  برگشت رو طبق مدت زمان ويزايي که دارند از کشور اول بگيرند.در خيلي از فرودگاهها هنگام ورود بليط برگشت رو هم ممکنه چک کنند و نشون دادن ويزاي کشور بعدي و يا گفتن اينکه قصد داريم از کشور ديگه اي برگردين مامور  فرودگاه رو قانع نکنه و مانع ورودتون بشن.بعد از گذشتن از گيت ميشه با مراجعه به دفتر هواپيمايي ،زمان و مکان رو با پرداخت ۴۰_۵۰ دلار تغيير داد.پرداخت اين مبلغ بهتر از ريسک کردن و ديپورت شدن هست. 
چند موردي که بهش اشاره کرديم ممکنه در همه موارد اتفاق نيفته و خيليها بدون رعايت اين موارد به مشکلي هم بر نخورده باشند،اما کساني هم هستند که سر همين موارد جزعي ديپورت شدند.
_توجه داشته باشيم که بهترين جايي که ميتونيم براي ويزاي کشوري اقدام کنيم ،از داخل کشور ه خودمون هست و براي خيلي از کشورها که براحتي از ايران ميشه ويزا گرفت بيرون از کشورمان يا ويزا نميدند و يا اينقدر مدت زمان طولاني بايد منظر موند که ارزش معطلي زياد رو نداره.براي اونهايي که سفارت توي کشورمون ندارند که چاره اي نيست و بايد بيرون از کشورمون براش اقدام کرد.

هزينه ها
بعد از بحث مفصل ويزا دومين عنواني که بهش ميپردازيم  موضوع هزينه هاست  که زياد ازمون در موردش سوال پرسيده ميشه والبته  مسئله مهمي هم به شمار مياد.صحبت کردن در مورد هزينه ها کار راحتي نيست چون بستگي به خيلي چيزها و شرايط متغير هست.
موقعيت سفر،مکان،زمان،وسيله نقليه مورد استفاده،از همه مهمتر تيپ شخصيتي آدمها و خيلي موارد ديگه ميتونه هزينه هاي سفر رو تحت شعاع قرار بده.مثالش رو اين طور ميشه زد که هزينه زندگي توي ايران چقدره.جوابش اينه که براي چه کسي،توي کدوم شهر ،با چه مرتبه از سطح اجتماعي و خيلي موارد ديگه. اگر به طور کلي بگيم عمده هزينه سفر مربوط ميشه به 
۱_ تامين لوازم و وسايل مورد نياز سفر
۲_هزينه حمل و نقل
۳_ هزينه ويزا
۴_هزينه خوراک و مواد غذايي
۵_هزينه اقامت واسکان
۶_ هزينه بازديد از اماکن ديدني و تفريحي
۷_ هزينه هاي جانبي و شرايط خاص و پيش بيني نشده 
که تمام اين هزينه کاملا با توجه به اشخاص و خيلي چيزهاميتونه تغيير کنه.در حالت کلي سفرهايي که ما انجام ميديم نه اينکه هزينه بر نباشه ،اما خيلي پر هزينه نيست. منهاي هزينه هاي روزانه غذا و اسکان بقيه موارد رو هر کسي ميتونه بنا به شرايط و مسيري که انتخاب ميکنه هزينش رو بر آورد کنه.مثلا اگر مقصدتون پرواز داره هزينه پرواز رو از آژانس مسافرتي و يا لوازم رو از فروشگاههاي تامين لوازم ميشه پرس و جو کرد و يا هزينه ويزا رو سفارت مربوطه.عمده هزينه روزانه ما  هزينه خورد و خوراک هست که ما معمولا مواد غذايي اوليه از فروشگاهها تهيه ميکنيم و خودمون غذا ميپزيم.هزينه مواد اوليه نه اينکه متفاوت نباشه اما در حالت کلي خيلي گرون در نمياد و حتي در کشورهاي گرون قيمت هم  ميشه تقريبا با نفري حدود ۱۰_۱۵ دلار مواد اوليه تهيه کرد به شرطي که خودمون اهل پخت و پز باشيم و مدام نخواهيم بريم رستوران. عمده هزينه در طول سفربحث هزينه اقامت هست که ميتونه بيشترين بودجه سفر رو به خودش اختصاص بده که ما به خاطر نوع سفرمون که با دوچرخه هست عمدتا در طول راه در چادرمون اقامت ميکنيم و در شهرها هم عمدتا سعي ميکنيم تا جايي که امکانش باشه  از سايت هايي که براي مسافرها هست اقامت رايگان در اعضاي اين سايتها مثل کوچ سرفينگ و يا وارم شاورز داشته باشيم و در صورت اجبار از اقامتگاه هاي ارزان استفاده کنيم.
ميتونيم بگيم اگر شخصي ولخرج نباشه و توانايي پخت و پز و اقامت در چادر و داشته باشه ميتونه با هزينه اي معادل اون چيزي که در محل زندگيش هزينه ميکنه توي سفر هم اموراتش رو بگذرونه.باز هم تاکيد ميکنيم که بسته به خيلي از شرايط اين هزينه ها ميتونه تغيير کنه و ساير هزينه ها رو بايد اضافه کرد به اقامت و تامين غذا.

منبع : کانال سفر با دوچرخه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها