City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

در صورت گرفتگي عضلات در ورزش کوهنوردي چي کار کنيم؟ (1395/11/24)

گرفتگي عضلات يکي از مشکلات شايع در ورزش کوهنوردي خصوصا در فصل تابستان است. کم آبي و بي آبي و کاهش الکتروليتهاي بدن و نمکها در پي تعريق زياد نيز از عوامل مستعد کننده آن است.
در صورت گرفتگي عضلات در ورزش کوهنوردي چي کار کنيم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، با رعايت راه کارهاي ذيل مي توان از اين مشکل پزشکي جلوگيري نمود:

اين درد معني دار
از اولين نشانه هاي گرفتگي عضلات، درد شديدي است که بسته به موقعيت ناحيه صدمه ديده، در پشت يا گردن ظاهر مي شود. اين درد که با انقباض دردناک ماهيچه همراه است، ممکن است بين چند ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد.
اين درد و انقباض معمولا ۲هدف را دنبال مي کند؛ يکي اينکه شما را متوجه وجود مشکل در بدنتان کند و ديگر اينکه حرکات شما را محدود سازد تا مانع صدمات بيشتر در آن ناحيه از بدنتان بشود. اين علائم معمولا بر اثر فعاليت فيزيکي زياد تشديد مي شوند و عموما پس از يک دوره استراحت، کمتر شده يا از بين مي روند.
 
چه بايد کرد؟
در بيشتر اوقات اگر گرفتگي عضله در افراد علت پزشکي جدي نداشته باشد، با يک دوره درماني ساده در چند روز يا چند هفته بهبود پيدا مي کند. اما اگر هر يک از علائم زير را در خود مشاهده کرديد، فورا به پزشک مراجعه کنيد:
▪ تغيير در نحوه عملکرد روده ها و مثانه؛ به طوري که در کنترل آنها دچار مشکل بشويد.
▪ ضعف ماهيچه ها در ناحيه بازوها و ساق پاها و عدم تعادل هنگام راه رفتن و احساس کاهش تــدريجــي توانايي در طي مسيري که معمولا به راحتي پياده روي مي کرده ايد.
▪ احساس گسترش درد و بي حسي در دست و پا به ويژه هنگام عطسه، سرفه يا موقع نشستن.
▪ بدتر شدن درد در حالت دراز کشيدن و بي خوابي در طول شب از شدت درد.
▪ درد همراه با تب، کاهش وزن و ديگر نشانه هاي بيماري.
اگر هيچ يک از علائم ذکر شده را نداريد، شايد با انجام کارهايي بتوانيد خودتان درد و گرفتگي ماهيچه هايتان را کاهش دهيد يا بعضي از علائم آزاردهنده و مشکل ساز آن را از بين ببريد.
 
از تو حرکت
انجام فعاليت هاي روزانه و معمول (البته شايد با سرعت کمتر و مطمئنا با خودداري از انجام کارها و حرکاتي که ممکن است دوباره مشکلاتي در شما ايجاد کند) بهترين و مناسب ترين قدم براي شروع يک دوره درماني است. استراحت کوتاه مدت مشکلي ايجاد نخواهد کرد اما خوب است بدانيد که فعاليت هاي سبک، به بهبود وضعيت شما سرعت مي دهد بنابراين از دراز کشيدن و استراحت هاي طولاني مدت خودداري کنيد.
 
کمپرس سرد
در ۷۲ساعت اوليه شروع گرفتگي عضلات فورا تعدادي قطعه يخ يا سبزيجات يخ زده را در کيسه و سپس پارچه اي پيچيده و حداکثر ۲۰دقيقه روي موضع دردناک قرار دهيد. اين کار را چندين بار در طول روز تکرار کنيد. کمپرس سرد، درد و ورم ناحيه درد را کاهش مي دهد و با بي حس کردن بافت عضلاني آن منطقه، تحريکات عصبي محل صدمه ديده را کم مي کند. البته مراقب باشيد زيرا کمپرس سرد طولاني و بيش از ۲۰دقيقه در ناحيه مورد نظر مي تواند باعث انقباض بيشتر عضلات و افزايش درد در آن شود.
 
کمپرس گرم
پس از گذشت ۳روز از آغاز درد گرفتگي عضلات، مي توانيد روش کمپرس گرم را شروع کنيد. کمپرس گرم باعث شل شدن ماهيچه هاي منقبض شده و افزايش جريان خون در آنها مي شود. اين کار حتما بايد پس از ۷۲ساعت اوليه گرفتگي عضلات آغاز شود تا التهاب فروکش کند. استفاده از گرماي مرطوب بهتر از گرماي خشک است، زيرا ميزان از دست دهي آب بدن را کاهش مي دهد. براي اين کار مي توانيد از انواع کمپرس هاي مرطوب مانند کيسه هاي آب گرم مخصوص کمپرس، حمام آب گرم يا جکوزي استفاده کنيد.
 
داروهاي ضد درد و آرام بخش
انواع داروهاي ضد درد مانند آسپرين، ايپوبروفن، استامينوفن يا ناپروکسن نيز مي توانند درد را کاهش داده و ورم و گرفتگي عضلات را کم کنند. داروهاي متنوعي وجود دارند که بدون نياز به نسخه پزشک قابل خريداري هستند اما حتما در مورد استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنيد. آنها به شما کمک خواهند کرد مناسب ترين دارو را تهيه کنيد.
 
موضع بند هاي طبي
استفاده کوتاه مدت از سينه بند هاي طبي نيز مي تواند براي کاهش دردهاي گرفتگي عضلات مفيد باشد. اين گونه تجهيزات طبي (سينه بند يا گردن بند طبي) با ثابت نگه داشتن و گرم کردن ماهيچه هاي محل مورد نظر، درد را کاهش خواهند داد.
فراموش نکنيد که در مورد استفاده از انواع کمربند، گردن بند و سينه بندهاي طبي و سايز و نوع مناسب آن حتما با پزشک خود مشورت کنيد تا راهنمايي هاي لازم را به شما بدهد.
البته هرگز روي اين نگهدارنده هاي خارجي براي درازمدت حساب نکنيد زيرا رها گذاشتن عضله ها و اجازه حرکت و فعاليت دادن به آنها مي تواند براي بهبود مشکلات و صدمات شما مفيد باشد.
اگر هيچ يک از روش هاي پيشنهادي بالا کارساز نبود و با هيچ کدام از مراقبت هاي خانگي نتوانستيد درد، التهاب و گرفتگي عضلات خود را کم کنيد، حتما به مراکز درماني مراجعه کنيد؛ شايد آنها روش هاي مراقبتي و درماني ديگري را به شما ارائه بدهند.
 
عضله هم بگير نگير داره
براي جلوگيري از ايجاد دوباره صدمات در پشت و گردن و پيشگيري از گرفتگي دردناک عضلات بايد قدرت و توانايي عضلات خود را زياد کنيد و براي انعطاف پذيري ماهيچه ها، تاندون ها و زرد پي هايي که ستون فقرات پشت تان را نگهداري مي کنند، برنامه ريزي و تلاش کنيد. روش هاي زير به اين منظور پيشنهاد مي شود:
▪ براي انجام ورزش هاي هوازي سبک – که به پشت و ستون فقرات و مفاصل فشار وارد نمي کنند – مثل دوچرخه سواري، پياده روي يا شنا برنامه ريزي کنيد. اگر ورزش در فضاي باز برايتان ممکن نيست، از دستگاه ها و وسايل ورزشي موجود در بازار مانند دوچرخه هاي ثابت و غيره – که در سالن هاي ورزشي موجود هستند – استفاده کنيد؛ حتي مي توانيد يکي از آنها را خريداري کرده و در خانه داشته باشيد و مرتبا از آن استفاده کنيد.
▪ با تقويت عضلات شکم و پشت خود (بدن سازي) يک سينه بند طبي طبيعي براي نگهداري ستون فقرات خود خواهيد داشت.
▪ کشش هاي آرام در عضلات، انعطاف پذيري آنها را زيادتر مي کند. کشش دادن همچنين باعث مي شود خون بيشتري به سمت عضلات تان جريان پيدا کند.
 
هشدار، هشدار!
اگر به طور مرتب به گرفتگي عضلات دچار مي شويد، پيش از برنامه ريزي براي انجام هرگونه فعاليت هاي کششي و ورزشي، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنيد (حتي اگر به انجام فعاليت هاي ورزشي عادت داريد!). زماني که ماهيچه ها، اعصاب و ديگر بافت هاي بدن تحت تاثير گرفتگي، التهاب دارند يا در مراحل اوليه بهبود به سر مي برند بايد از وارد کردن هرگونه فشار و تحرک زياد بر آنها خودداري کرد زيرا ممکن است صدمات بيشتري به آنها وارد شود يا روند درمان کند شود.
گرفتگي عضلات يکي از شايع ترين عوامل ايجاد درد شديد در پشت و گردن افراد است. اين درد اگرچه گاهي با بعضي روش هاي سنتي معمول هم قابل کنترل است و نيازي به درمان از طريق روش هاي جراحي ندارد اما در صورت مشاهده بعضي علائم بايد سريعا به پزشک مراجعه کنيد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها