City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه تاریخی بروجرد

(65 رای)


موزه تاریخی بروجرد یکی از موزه های زیبا و جذاب استان لرستان است که در خانه تاریخی حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی ایجاد شده؛ موزه تاریخی بروجرد آئینه ای تمام نما از مردم شناسی و آداب و رسوم زندگی مردم بروجرد است که در محله خیابان صفا این شهر واقع شده است.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه تاریخی بروجرد
 • موزه تاریخی بروجرد
 • موزه تاریخی بروجرد
 • موزه تاریخی بروجرد
موزه تاریخی بروجرد موزه تاریخی بروجرد موزه تاریخی بروجرد موزه تاریخی بروجرد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 066-42614088
 • قیمت : رایگان
 • آدرس : بروجرد - خیابان صفا - کوچه هلال احمر

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بناي تاريخي که با نام خانه حاج آقا کمال الدين نبوي طباطبايي(خانه فرهنگ سابق دربروجرد) درفهرست آثار ملي با شماره 3766 به ثبت رسيده است و مربوط به حدود 180سال پيش است که در طول اين سالها دستخوش تغييرات و مرمت هاي فراوان شده است، بنا همانند بسياري ديگر از خانه هاي ساخته شده به سبک وسياق خود در محدوده بافت تاريخي بروجرد متعلق به دوره قاجاريه است که در برخي قسمتها الحاقات ايجاد شده چه به صورت احداث فضاها و يا انجام مرمت هايي در سطوح متفاوت در سالهاي بعد تا به امروز صورت پذيرفته است.

 • ویژگی ها

  صنايع دستي موجود در موزه تاریخی بروجرد: اين صنايع شامل سماورها، تنگ ها ، سيني ها، قوري ها ، قابهاي استکان و ليوان ، آفتابه لگن ، منقلدان ، شيريني خوري، ميوه خوري، گلدان، چراغهاي گردسوز و زنبوري و ... که جنس آنها از مس و برنج و ورشو مي باشد که تعداد زيادي از آنها به دست هنرمندان نام آور و تواناي بروجرد قلمکاري شده است موجود است.
  همچنين تعدادي لباس محلي ، يک چادر عروس که مربوط به دوره قاجاريه است ، چندين صندلي دست ساز ساخت بروجرد (همانطور که در بالا اشاره شد، در قديم شهر بروجرد يکي از مراکز ساخت تخت و صندلي بوده است)، چندين عکس که مربوط به بيش از 80 سال پيش است و عکس هايي از شهر بروجرد و نحوه پوشش آنها در سال 1332 قمري ، اسناد خطي مالکيت وعقد نامه ازدواج، کفگيرهاي چلنگري ، 3 درب چوبي زيباي قديمي ، شمشير ، ساطور ، نقشه اي از شهر بروجرد در دوره قاجاريه که توسط روسها تهيه شده است، چندين کتاب خطي وچاپي که شامل مفاتيح، رساله، 60 پاره قرآن، کتاب شعر حماسي حمله حيدري، ترجمه قرآن، چراغ هاي قديمي صندوقچه ها (يخدان) سکه و زيور آلات شامل )گردنبندهاي نقره و سنگي، دستبند، پابند، انگشتر، گل کيف، پيشاني بند و...) قفل هاي فولادي دست ساز قديمي، سفال هاي و خمره ها که جهت ترشي، آرد و حبوبات استفاده مي شده است و ... وجود دارد.
  مفاخر، هنرمندان و شاعران و مجتهدين بسياري مانند آيت ا.. بروجردي، حاج مولي اسد ا.. مجتهد بروجردي، حاج ميرزا محمود بروجردي، حاج ميرزا محمود طباطبايي صاحب کتاب مواهب السنيه،دکتر عبدالحسين زرين کوب ، دکتر سيد جعفر شهيدي، صامت بروجردي، مهرداد اوستا، عبدالمحمد آيتي و فرزانگان ديگري که از قديم تا به امروز در بروجرد بوده اند اميد است با همکاري مسئولين بتوان آثاري از اين نام آوران جمع آوري و در موزه به نمايش گذاشت .
  تعداد اشياء موجود در موزه حدود900 قلم مي باشد که کليه اشياء داراي شناسنامه هستند.
 • سیمای عمومی

  درون گرايي و احترام به حريم خانواده از خصوصيات منحصر به فرد معماري اصيل ايراني است که اين بنا نيز يکي ازنمونه هاي بارزاين موضوع است.. براي دسترسي به فضاي داخلي بنا باعبوراز دالاني به حياط دلگشاي آن مي رسيم. گرداگرد حياط به جز نمايي بخش اصلي به فرم طاقنما همراه با تزئينات متنوع آجرکاري و کاشي معقلي شکل گرفته است. بنا شامل سه طبقه ساختمان، حياط اندروني و داراي ورودي حياط است که تمامي طبقات به صورت قرينه مي باشد که با استفاده از عناصر پنج دري، ارسي و درب و پنجره هاي ساده از يکديگر متمايز مي گردند .
  طبقه همکف داراي دو شبستان در طرفين است که در کنار هرکدام دو فضاي طويل با عرضي کم وجود داشته و در نهايت فضاي شاه نشين مانند در مرکز آن شکل گرفته است.
  وجود اين فضاي شاه نشين در دوبخش به صورت اندروني وبيروني عينا در دو طبقه فوقاني ديگر و با اندکي تغييرات تکرار شده است
  با اين تفاوت که پله کانهايي در دو سمت که به راه رو و راه پله هاي داخلي منتهي مي شود(که در قديم به صورت چايخانه بوده است) فضاهاي مرکزي شاه نشين را از اطاق جانبي متمايز مي سازد.
  اطاقهاي جانبي در طبقه اول داراي ارسي هايي مزين به شيشه هاي ريز رنگي است. اما زيباترين بخش اين بنا ي تاريخي فضاي مرکزي شاه نشين طبقه اول است که قسمتهاي اندروني و بيروني آن نيز با ارسي هايي سه لنگه از هم جدا شده اند. و در قسمت جلويي پنج دري با شيشه هاي رنگي که در قسمت بالا طرحي از خورشيد است وجود دارد.
  تزئينات نقاشي با طرح هايي متنوع بر روي ديواره شومينه، سقف هاي گچي وسقف قاب کاري چوبي اجرا گرديده که در قسمتي از نقاشي که بر روي شومينه يکي از اطاقها اجرا گرديده تاريخ شوال 1304 قمري ديده مي شود که توسط استاد نعمت ا... نقاش، (نقاش معروف بروجردي) در حدود 3 سال مصور شده است.
 • شرایط استفاده

  روزهای جمعه تعطیل است

اماکن مرتبطتگ ها