City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غم جهان از خانه‌نشيني گردشگران چيني! (1398/11/13)

سرعت بالاي شيوع ويروس «کرونا»‌ي جديد و محدوديت‌هاي مسافرتي اعمال‌شده براي گردشگران چيني سبب شده تا «سي ‌ان ان»‌ در گزارشي به تاثير فقدان گردشگران چيني بر صنعت گردشگري جهاني بپردازد.
غم جهان از خانه‌نشيني گردشگران چيني!

به گزارش بزنيم بيرون ، در اين گزارش با اشاره به اينکه ويروس «کرونا»‌ از زماني که براي نخستين بار در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در چين شناسايي شد، حدود ۹۰۰۰ نفر را مبتلا کرده و جان بيش از ۲۰۰ نفر را گرفته، آمده است: در پي اين اتفاق کشورهاي بسياري در راستاي اقدامات پيشگيرانه سفر اتباع خود به چين را محدود و يا از ورود بازديدکننگان چيني ممناعت کردند. اما به نظر مي‌رسد با اينکه مدت کمي از اجرا شدن سياست‌هاي مسافرتي جديد مي‌گذرد، تاثيرات کم شدن گردشگران چيني در نقاط مختلف جهان مشهود است.

چين با افزايش ۴.۵ ميليون گردشگر در سال ۲۰۰۰ به  ۱۵۰ ميليون در سال ۲۰۱۸، بزرگ‌ترين بازار گردشگري خارجي جهان محسوب مي‌شود و مي‌توان انتظار داشت که منع خروج گردشگران چيني تاثير قابل توجهي بر بسياري از مقاصد گردشگري محبوب سراسر دنيا ايجاد کند.

 طبق آمار ارائه‌شده از سوي سازمان جهاني گردشگري (UNWTO)، چين همچنين با اختصاص دادن ۲۲۷ ميليارد دلار يا ۱۶ درصد از ۱.۷ تريليون دلار مخارج گردشگري بين‌المللي، بيشترين سهم مخارج صنعت گردشگري بين‌المللي را به خود اختصاص مي‌دهد.

در پي ممنوعيت‌ اخير براي خارج شدن تورهاي گروهي چيني  و تمامي هتل‌ها و بليت‌هاي رزرو شده چيني‌ها، فقدان گردشگران چيني بيش از هر نقطه ديگري در محدوده‌ي آسيا و اقيانوسيه احساس خواهد شد که  استراليا نيز يکي از همين مقاصد محسوب مي‌شود. 

گردشگران چيني بزرگ‌ترين و باارزش‌ترين بازديدکنندگان خارجي شهر ساحلي «گلد کوست» استراليا محسوب مي‌شوند که در سال ۲۰۱۹، ۱.۶ ميليارد دلار در اين منطقه خرج کردند. شهر ساحلي «گلد کوست» واقع در ايالت «کوئينزلند» استراليا،‌ يکي از پربازديدترين مقاصد گردشگري استراليا محسوب مي‌شود.

استراليا در سال ۲۰۱۹درمجموع ميزبان  ۹.۴ گردشگر بود که ۷.۹۶ ميليون آن‌ها را شهروندان چيني با سود ۲۱.۹۵ ميليارد دلار تشکيل دادند. انتظار مي‌رود اين آمار در دهه روبه‌رو با بالا رفتن شمار شهروندان دارنده پاسپورت در چين، افزايش پيدا کند.

اين درحالي است که در حال حاضر بخش‌هايي از اروپا و قاره آمريکا نيز فشار ناشي از فقدان گردشگران چيني را احساس مي‌کنند.

روز پنجشنبه، سازمان جهاني بهداشت، شيوع ويروس «کرونا» را به عنوان يک مورد  «اضطراري سلامت جهاني»‌ اعلام کرد. در راستاي اين بيانيه کشورهاي مختلفي از جمله ايالات‌متحده، بريتانيا و کانادا از شهروندان خود خواستند از سفر به چين خودداري کنند.

 روز جمعه نيز مقامات ايالات متحده اعلام کردند از ورود گردشگران خارجي که از چين بازديد کرده‌اند، خودداري خواهند کرد. وزارت بهداشت سنگاپور نيز اعلام کرد تمامي گردشگراني که طي ۱۴ روز اخير به چين سفر کرده‌اند، اجازه ورود به سنگاپور را نخواهند داشت.

«هنگ کنگ»، «ماکائو»‌، «مغولستان»‌، «کره شمالي» و روسيه از جمله کشورهايي هستند که مرزهاي خود را به طور کامل يا بخش‌هايي از آن را براي جلوگيري از شيوع ويروس «کرونا» در کشورشان به روي گردشگران چيني بستند.

همچنين خطوط هوايي همچون «‌يونايتد»، «‌امريکن»،‌ «‌دلتا»، «بريتيش ايرويز»، «کي ال ام»، «اير کانادا» و «لوفت‌هانزا» خدمات مسافرتي خود را از مبدا چين و به مقصد چين به حالت تعليق درآورده‌اند.

در نتيجه اين محدوديت‌هاي شديد مسافرتي، مقاصد گردشگري پرازدحامي همچون «انگکور وات»‌ در «‌کامبوجيا»، «کاخ بزرگ» در «‌بانکوک» و  کاخ امپراتوري توکيو درحال حاضر نسبت به روزهاي عادي به طور قابل توجهي خالي شده‌اند.

باتوجه به اطلاعات منتشر شده توسط «فوروارد کيز» - کمپاني بررسي آمار و ارقام مسافرتي که بيش از ۱۷ ميليون سفر در يک روز را مورد بررسي قرار مي دهد - کاهش گردشگران چيني در اين برهه بخصوص زماني يعني اواسط تعطيلات سال نوي چيني، بيش از پيش تاثيرگذار خواهد بود.

اين کمپاني سفرهاي خارجي صورت گرفته در بخش نخست تعطيلات سال نو چيني‌ها يعني از ۱۹ تا ۲۶ ژانويه را مورد بررسي قرار داد و دريافت آمار رزور هتل‌ها و بليت‌ها نسبت به آمار سال ۲۰۱۹ حدود ۷.۳ درصد افزايش داشته است؛ اين درحالي است که پس از اعلام محدوديت‌هاي مسافرتي اين رزروها با ۶.۸ درصد کاهش مواجه شد.

منطقه آسيا و اقيانوسيه که ميزبان حدود ۷۵ درصد از مسافران تعطيلات سال نو چيني ها است، بيش از هر منطقه ديگري با خسارت مواجه شده است. آمار رزرو ها با ۱.۳  درصد کاهش مواجه شد که اين رقم در اواخر هفته گذشته به کاهش ۱۵.۱ درصدي رسيد.

مقاصد گردشگري همچون تايلند، ويتنام، کره جنوبي و ژاپن که از مقاصد پرطفدار چيني‌ها براي خرج کردن پول‌هايشان محسوب مي‌شوند نيز از جمله کشورهايي بودند که در پي اين محدوديت‌هاي مسافرتي با خسارت مواجه شده اند.

 طبق اطلاعات ارائه شده از سوي شوراي جهاني مسافرت و گردشگري(WTTC)، چين به تنهايي ۵۱ درصد از توليد ناخالص مسافرت و گردشگري منطقه آسيا و اقيانوسيه را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده بود.

در تايلند، جايي که گردشگران چيني سهم ۳۰ درصدي از سفرها را به خود اختصاص داده اند، تاثير فقدان گردشگران چيني همين روزها نيز قابل مشاهده است.

با توجه به اظهارات رئيس انجمن آژانس‌هاي مسافرتي تايلندي، حدود ۱.۲ الي ۱.۳ ميليون گردشگر چيني سفرهاي خود به تايلند براي بازه زماني فوريه تا مارس را لغو کرده‌اند.

از ديگر نتايج محدوديت‌هاي مسافرتي به تحت تاثير قرار گرفتن تجارت وابسته به صنعت گردشگري مقاصد گردشگري بزرگ همچون «بانکوک»، «پوکت»، «چيانگ ماي» و «پاتايا»  مي‌توان اشاره کرد که وخامت اوضاع به تعطيل شدن برخي از کسب و کارها رسيده است.

به گفته يکي از مقامات تايلند، حدود ۸۰ درصد از پروازهاي چين به تايلند ماه‌هاي فوريه تا آوريل لغو شده‌اند که اين موضوع خسارت ۳ ميليارد دلاري را مي‌تواند به دنبال داشته باشد.

اين مقام تايلندي معتقد است با در نظر گرفتن تجربه‌هاي بدست آمده درباره شيوع ويروس بيماري «سارس»، حدود چهار الي پنج ماه زمان لازم است تا خسارت وارد شده را بتوان جبران کرد.

در ژاپن جايي که گردشگران چيني حدود ۲۷ درصد از گردشگران خارجي اين کشور را تشکيل مي‌دهند، شرايط تعريف چنداني ندارد و آژانس‌هايي که در توکيو مستقر هستند نيز تحت تاثير کاهش گردشگران چيني قرار گرفته‌اند.

سخنگوي سازمان ملي گردشگري ژاپن در گفت و گو با سي ان ان بيان کرد :«ما نگران کم شدن گردشگران چيني هستيم، اما نتيجه اين معضل را نمي‌توانيم تخمين بزنيم چراکه همه چيز به اينکه سياست‌هاي مسافرتي اتخاذشده تا چه زماني ادامه خواهد داشت، بستگي دارد.»

چيني‌ها بزرگ‌ترين منبع بازار گردشگري بين‌المللي در ژاپن محسوب مي‌شوند. آن‌ها در سال ۲۰۱۹ در مجموع ۱۵.۶ميليارد دلار هزينه کردند.

مقاصد گردشگري کوچکتر نيز تحت فشار قرار گرفته‌اند.

«ماکائو» که بخشي از مناطق ويژه اداري چين محسوب مي‌شود، سال ۲۰۲۰  را با شکست در صنعت گردشگري آغاز کرد.

در سال ۲۰۱۹، گردشگران چيني ۷۰.۸ درصد از ۳۹.۴ ميليون بازديدکننده «ماکائو» را تشکيل دادند، اما اداره گردشگري «‌ماکائو» در چهار روز نخست جشن سال نو چيني‌ها گزارش داد آمار گردشگران چيني درمقايسه با سال ۲۰۱۹  با ۷۵.۱ درصد کاهش روبه رو بوده است.

در اين بين مقاصد گردشگري ساحلي همچون «مالديو»، «ميکرونزي» و جزاير «مارياناي شمالي»‌ نيز از تاثيرات محدوديت‌هاي مسافرتي در امان نماندند.

جزاير «مارياناي شمالي» که اخيرا براي مسافران چين ممنوعيت وضع کرده است، در حالت عادي روزانه ميزبان ۷۰۰ بازديدکننده از چين است.

درحالي که ممکن است به نظر برسد اروپا، قاره آمريکا و بريتانيا نسبت به ساير نقاط کمتر به گردشگران چيني وابسته باشند، اما فقدان چيني‌ها آن‌ها را نيز تحت تاثير قرار داده است.

براي مثال فرانسه هر سال ميزبان ۲ ميليون گردشگر چيني است. انجمن آژانس‌هاي مسافرتي چيني در فرانسه  (ACAV) تمامي خدمات خود را به حالت تعليق درآورده است و خسارات قابل‌توجهي را برآورد کرده است.

با اين که هنوز براي برآوردکردن خسارات اقتصادي ناشي از کم شدن گردشگران چيني زود است، اين حقيقت را مي‌توان در نظرگرفت که تاثير جهاني اين ويروس بر صنعت گردشگري به اينکه مهار کردن اين ويروس تا چه زماني طول بکشد بستگي دارد.

يک سخنگوي شوراي مسافرت و گردشگري در گفت و گو با سي ان ان بيان کرد: «شيوع ويروس بيماري «سارس»‌ براي اقتصاد جهاني خسارت ۳۰ الي ۵۰ ميليارد دلاري به بار آورد. ۱۶ ماه طول کشيد تا چين توانست صنعت گردشگري خود را به مرحله پيش از اين بحران برساند. اما اين بار دولت چين براي مقابله با شيوع اين ويروس آماده‌تر بود. چين نه‌ تنها اينبار در مقايسه با شيوع ويروس بيماري «سارس» سريع‌تر عمل کرد بلکه با جوامع بين‌المللي نيز شفاف‌تر و صريح‌تر ارتباط برقرار کرد.

اگر به سال ۲۰۰۳ نگاه کنيم مي بينيم که در طول بحران ويروس بيماري  «سارس» اغلب سفرها به تعويق افتادند. پس از پايان يافتن بحران «‌سارس» شمار سفرها به حالت قبلي بازگشت. مطمئنا تا چند ماه بازگشتن به حالت قبل براي کمپاني‌هاي کوچکتر دشوار بود، اما با گذشت زمان شرايط در سرار جهان به حالت عادي بازگشت. »‌


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها