City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آبشارهاي دره اندرس البرز

(24 رای)


آبشارهاي دره اندرسم يکي از زيباترين جاذبه هاي ماجراجويانه در اطراف تهران است که براي عبور از آن  بايد از حدود 30 آبشار با ارتفاع 5 تا 25 متري فرود بياييد. لازمه گذر از اين دره آشنايي کامل به فنون کوهنوردي و صخره نوردي و تسلط به روش هاي فرود و مهارت درگيري با سنگ است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آبشارهاي دره اندرس البرز
 • آبشارهاي دره اندرس البرز
 • آبشارهاي دره اندرس البرز
 • آبشارهاي دره اندرس البرز
آبشارهاي دره اندرس البرز آبشارهاي دره اندرس البرز آبشارهاي دره اندرس البرز آبشارهاي دره اندرس البرز مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آبشارهاي دره اندرس در جاده کرج - چالوس واقع شده و در موقعیت جغرافیایی استان البرز واقع است. اندرس دره ایست در شمال غربی گچسر ، جنوب غربی سیاه بیشه و حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده چالوس به کرج. مختصات جغرافیایی این دره ۳۶ درجه و ۱۱ دقیقه و ۵۰ ثانیه شمالی و ۵۱ درجه و ۱۲ دقیقه و ۲۴ ثانیه شرقی است.

 • تاریخچه

  وجه تسمیه اندرس به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه بازمی گردد.اندرس کلام خلاصه شده و واژه آمیخته ای است از "اندر خرس" یا دره خرس .
 • ویژگی ها

  دره اندرس در حقیقت شامل سه دره بزرگ است که شروع آن ازدره اندرسم بوده،پس از گدشتن از دره "اولا" و "دره چهارباغ" ، به دهکده کوچک "چهارباغ" در کیلومتر پنج جاده "دزدبند" به "دلیر" ختم می شود. روستاهای چهار باغ و دلیر و الیت توسط یک جاده خاکی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر به روستای دزدبن در کنار جاده چالوس و کمی مانده به مرزن آباد متصل است.
 • سیمای عمومی

  رودخانه خروشان اندرس از تلاقی سه رودخانه، تشکیل میشود . در عبور از دره اندرسم نیز رد پای خرس و آثاری از این حیوان به چشم میخورد.
  شهرت اندرس به آبشارهای آن است در مسیر اندرس که گاه از میان جنگل و گاه از بین دیواره های بسیار بلند می گذرد آبشارهای زنجیره واری وجود دارد که مسافر اندرس راهی جز فرود یا پرش از دل آنها را ندارد.این آبشارها که تعدادشان حدود سی رشته کوچک و بزرگ است از دو تا بیست و سه متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام از آنها دیگر راه بازگشتی نیست .بیشتر آبشارهای اندرس رنگ هیچ انسانی را به غیر از کوهنوردان به خود ندیده اند خصوصا وقتی قدم در دل تنگه های آن می گذاریم. تنگه های باریکی با حداقل پنج و حداکثر پانزده متر عرض که دو طرف آنها را دیواره هایی با بیش از هفتاد متر ارتفاع محاصره کرده است و پس و پیش آنها را آبشارهای بلند حراست می کند.
 • زمان مناسب بازدید

  به خاطر شرایط خاص جغرافیایی منطقه امکان بارش باران حتی در فصل تابستان نیز که فصل مناسب برای پیمایش دره اندرس است وجود دارد و از طرفی حوزه آبریز این دره بسیار وسیع است.
 • شرایط استفاده

  لازمه گذر از دره اندرس البرز آشنايي کامل به فنون کوهنوردي و صخره نوردي و تسلط به روش هاي فرود و مهارت درگيري با سنگ است. عبور از اين دره و آبشارهاي آن به مبتديان ابدا توصيه نمي شود زيرا در گذشته شاهد حوادث دردناکي بوده است.
 • وسایل مورد نیاز

  وسایل فنی، ابزار فرود و امکانات لازم برای شب مانی شامل چادر، زیر انداز، غذا و آب آشامیدنی
 • سایر اطلاعات

  پوشش گیاهی دره شامل درختان توسکا ، توس ، راش ، بلوط ، شمشاد ، افرا ، نارون ، شابلوط و الوی جنگلیبطور پراکنده و بوته های تمشک و توت فرنگی است.
 • منبع

  گروه کوهنوردی و سنگ نوردی اندرسم - مرزن نیوز - گروه اسپلیت - وب سایت بیابان ها و کویر های ایران
  تصاویر از محمد والی نژاد
 • مسیر پیاده روی پس از آخرین مسیر ماشین رو در مسیر کنارگذر تونل کندوان، ابتدا باید مسیر به سمت غرب را پیش بروید که مسطح گاهاً با سربالایی ملایم است؛ سپس روی یالی به سمت جنوب غربی به حرکت ادامه داده، بعد ازحدود 2ساعت به سمت شمال غربی ادامه مسیر می دهیم. بعد از آن مسیر سراشیبی تقریبا تند دارد که به بستر رودخانه منتهی می شود. بعد از رسیدن به بستر رودخانه که مجموعا در حدود 4 ساعت زمان نیاز دارد، یک ساعت و نیم نیز باید در بستر رودخانه پیمایش مسیر کرد تا به ابتدای دره رسید.
 • مسیر خودروی شخصی برای حرکت از مسیر گردنه کندوان، لازم است قبل از تونل و در سمت چپ وارد جاده کنار گذر تونل شویم. در مسیر گردنه کندوان به سمت بالاترین نقطه ارتفاع می گیریم و در دوراهی بین راه، باز هم مسیری را انتخاب می کنیم که ما را به ارتفاع بالاتری هدایت می کند. بعد از ۲۰ دقیقه طی مسیر در جاده فرعی به ساختمانهای مخروبه ای می رسیم که مربوط به مخابرات است. این جا آخرین نقطه ای است که می توان با ماشین مسیر را طی نمود.
  مسیر دیگر که از روستای آزادبر شروع می شود در انتهای یک جاده فرعی از جاده چالوس قرار دارد. این جاده با تابلو به طرف غار یخ مراد در نزدیکی روستای حسنکدر مشخص شده و به طرف غرب از نزدیکی روستای کهنه ده و از زیر دهانه غار یخ مراد می‌گذرد و در ادامه به روستای آزاد بر می‌رسد.

اماکن مرتبطتگ ها

آبشار دره اندرس ماجراجويانه آبشار دره آبشار اندرس آبشار ماجراجويانه دره آبشار آبشار اندرس دره ماجراجويانه اندرس آبشار اندرس دره اندرس ماجراجويانه ماجراجويانه آبشار ماجراجويانه دره ماجراجويانه اندرس آبشار دره اندرس آبشار دره ماجراجويانه آبشار اندرس دره آبشار اندرس ماجراجويانه آبشار ماجراجويانه دره آبشار ماجراجويانه اندرس دره آبشار اندرس دره آبشار ماجراجويانه دره اندرس ماجراجويانه دره اندرس آبشار دره ماجراجويانه آبشار دره ماجراجويانه اندرس اندرس آبشار دره اندرس آبشار ماجراجويانه اندرس دره آبشار اندرس دره ماجراجويانه اندرس ماجراجويانه آبشار اندرس ماجراجويانه دره ماجراجويانه آبشار دره ماجراجويانه آبشار اندرس ماجراجويانه دره آبشار ماجراجويانه دره اندرس ماجراجويانه اندرس آبشار ماجراجويانه اندرس دره آبشار دره اندرس ماجراجويانه آبشار اندرس ماجراجويانه دره آبشار ماجراجويانه دره اندرس آبشار اندرس دره ماجراجويانه آبشار اندرس ماجراجويانه دره آبشار دره ماجراجويانه اندرس دره آبشار اندرس ماجراجويانه دره آبشار ماجراجويانه اندرس دره اندرس ماجراجويانه آبشار دره اندرس آبشار ماجراجويانه