City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آبشار مارگون

(52 رای)


آبشار مارگون که در روستاي مارگون واقع شده است، يکي از بزرگ‌ترين و با شکوه‌ ترين آبشارهاي ايران است که از نظر زيبائي، بزرگي و حجم آب خروجي با آبشار شوي لرستان رقابت مي‌کند. . ارتفاع اين آبشار به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر مي‌رسد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • آبشار مارگون
  • آبشار مارگون
  • آبشار مارگون
  • آبشار مارگون
آبشار مارگون آبشار مارگون آبشار مارگون آبشار مارگون مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»



آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در دره‌های غرب شهرستان سپیدان و در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. بعد از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه پیاده روی لازم است که این راه هموارسازی و سیمانی شده است . اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.

  • تاریخچه

    منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرایط و زیبایی خود آبشار را دارد در سال 78 با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی اعلام شد. خرس قهوه ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و... از گونه های جانوری مشاهده شده در این منطقه به شمار می رود.
  • ویژگی ها

    از مشخصات منحصربفرد اين آبشار است که سرچشمه آبشار از پيشاني يک کوه بلند صخره اي است و آب با فشار از درون شکاف هاي صخره فوران مي کند و مجموعه اي از آبشارها را به صورت تابلويي گسترده نمايش مي دهد. در انتهاي آبشار، آب به صورت نهري بزرگ به رودخانه کمهر مي پيوندد. مارگون از معدود آبشارهاي ايران است که براي اکوتوريست هاي خارجي نيز شناخته شده است و اغلب خواهان ديدار آن هستند.
  • سیمای عمومی

    این آبشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر، به‌ دلیل‌ قرار گرفتن‌ درداخل‌ تنگه‌ زیبای‌ مارگون‌ و تعدد رگه‌های‌ آبشاری‌ كه‌ به‌ درون‌ دره‌ و مسیر رودخانه‌ می‌ریزند و همچنین‌ تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همچون ماری در دل کوه جاریمی گردد، داده است ‌. درپیرامون‌ این‌ آبشار علاوه‌ بر جریان‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها، زیبایی‌های‌ طبیعی‌ دشت‌های‌ مملو از لاله‌ واژگون‌ وگل‌های‌ رنگارنگ‌ ختمی‌ و دیگر گل‌های‌ وحشی‌، منظره‌ای‌ بدیع‌ پدید می‌آورند كه‌ دیدار از آن‌ را به‌ خاطره‌ای‌فراموش‌ نشدنی‌ تبدیل‌ می‌كنند.
  • زمان مناسب بازدید

    آب این آبشار در گرم ترین فصل سال بسیار خنک و زیر 10 درجه است، اما به علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچگونه عارضه ای مانند پا درد یا سرما خوردگی به دنبال ندارد.
  • امکانات ویژه

    در محوطه ورودی آبشار پارکینگی جهت خودروها ساخته شده است.
    در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است. در اطراف پارکینگ و در طول راه رسیدن به آبشار سطل زباله نصب شده است.
  • سایر اطلاعات

    محدوده اين آبشار به عنوان يک منطقه حفاظت شده در فهرست آثار طبيعي ايران به ثبت رسيده که نشان از غناي گونه هاي گياهي و جانوري آن دارد. شايان ذکر است برخي، آبشار بهرام بيگي در استان کهگيلويه و بويراحمد را که در مسير سي سخت به پاتاوه(در منطقه اي به نام مارگون) قرار دارد با اين آبشار اشتباه مي گيرند و بايد به آن دقت شود. مسير سپيدان به مارگون از نظر تنوع آب و هوايي شگفت آور است. بطوريکه همزمان در اين مسير، هم با گرما(در بخش هاي کم ارتفاع) و هم با برف(در بخش هاي مرتفع) مواجه مي شويد.
    از ديگر جاذبه هاي گردشگري و زيباي سپيدان مي توان از آبشار تنگ تيزاب، چله گاه، پيست اسکي پولاد کف، چشمه شش پير، برم فيروز، چشمه بهرغان، تنگ دلخان، سرمور کمهر، دشت مهر، سراب کهکران، و تنگ غوره دان نيز نام برد.
  • نقاط مثبت

    این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته میشود. از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع ترین آبشار چشمه ای در جهان است.
  • نقاط منفی

    آبشار مارگون به دلیل بن بست بودن و واقع شدن در دره پرشیب، دارای فضای کمی برای نشستن و پارک خودروست که در هنگام ازدیاد گردشگران به ویژه در روزهای تعطیل فصل تابستان، مشکلات ترافیکی زیادی برای گردشگران و روستاییان پدید می‌آید.
    مسیر این آبشار و روستاهای اطراف در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه های ارتباطی کاملاً قطع می شود.
  • پارکینگ
  • سرویس بهداشتی
  • محل استراحت
  • محل کمپ
  • مناسب برای کودکان
  • مسیر پیاده روی راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است، ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده پیمود که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است.
  • مسیر خودروی شخصی فاصله این آبشار از اردکان فارس حدود 48 کیلومترست. همینطور اگر از شهر یاسوج قصد عزیمت به آبشار مارگون را داشته باشید، طول مسیر 65 کیلومتر است. در میانه راه پس از کیلومتر 29 جاده یاسوج به اقلید و انتخاب جاده آبشار مارگون می توانید به این آبشار زیبا برسید.

اماکن مرتبط



تگ ها