City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آبشار هريجان

(98 رای)


هريجان يکي از مناطق خوش آب و هواي  منطقه کلاردشت است که پايتخت نشينان با چند ساعت رانندگي مي توانند يک آخر هفته خوب را پشت سر بگذارند و تا پاي آبشار بلندش، بالا بروند. از ما مي شنويد، هريجان را در ارديبهشت ماه از دست ندهيد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آبشار هريجان
 • آبشار هريجان
 • آبشار هريجان
 • آبشار هريجان
آبشار هريجان آبشار هريجان آبشار هريجان آبشار هريجان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»شاید فکرش را هم نکنید که تقریبا تمام فرعی‌های جاده چالوس، هرکدام به منطقه‌ای دیدنی منتهی می‌شوند بسیار بکر و دست نخورده. یکی از این مناطق دیدنی، روستای«هریجان» است که آبشاری بلند دارد و با کمتر از 10کیلومتر فاصله از جاده چالوس. این روستا زمانی پرجمعیت بود اما امروز فقط انگشت‌شمار خانواده‌های کهنسال در آن باقی مانده‌اند، هرچند با شناخته‌تر شدن این منطقه زیبای طبیعی، بعضی از مالکان و ساکنان قدیمی هم هوای ییلاق قدیمی به سرشان زده و مدتی را در روستای خوش آب و هوای اجدادی می‌گذرانند.

 • ویژگی ها

  آبشار هريجان چالوس در موقعیت جغرافیایی استان مازندران واقع است. روستای هریجان در ابتدای منطقهی حفاظت شده ی هریجان قرار دارد. گونه های جانوری متعددی از کبک و کل و بز و پلنگ و خرس در این منطقه زندگی می کنند. رای ورود به این منطقه و صعود به ارتفاعات مشرف بر روستا به مجوز محیط زیست نیاز است. مجوز را می توان از حفاظت محیط زیست تهران یا اداره ی حفاظت محیط زیست چالوس در تهیه کرد. هریجان همچنین به خاطر آبشار باریک و مرتفع خود مشهور است.
  . اطراف روستا دشت های نسبتاً همواری دارد. جاده ی روستای هریجان از پشت رستوران جعفر میردارسلطانی چند کیلومتر بعد ازسیاه بیشه به سمت چالوس جدا می شود و بعد از گذشت 4.5 کیلومتر به روستا می رسید. جاده روستا خاکی است ولی تراشیده شده و کوبیده شده و مناسب است.
  این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنه "هزارچم" در جاده تهران- ‌چالوس قرار گرفته است و بیش از 9 متر ارتفاع دارد که یکی از زیباترین آبشارهای کوه ‌های البرز به شمار می رود. آبشار هریجان با آب فراوان‌، فـضای مـرتـفـع و بـیشه‌ای و همچنین چشم انداز ‌کوهستانی ، دره ای و جنگلی از فرازکوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در ‌پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود .
  آبشار هريجان اصلي ترين منبع تامين کننده آب اين روستاست. قله ورشت، دره چشمه زرد، کوه دهلا و رود ايلکا از مناظر بديع طبيعت هريجان هستند. شقايق هاي منطقه حفاظت شده وروشت در نوع خود کم نظيرند.
 • سیمای عمومی

  آبشار باریک هریجان در غرب روستا قرار دارد و برای رسیدن به آن جاده خاکی را تا داخل روستا ادامه دهید.حدود 300، 400 متر که وارد روستا شدید، در کنار پرچین‌های سنگی در سمت چپ، یک جاده فرعی وجود دارد که مسیر دسترسی به آبشار است. تا جویی که از آب آبشار درست شده، حدود یک ربع پیاده‌روی دارید اما اگر می‌خواهید به تاج آبشار برسید، باید حدود نیم ساعت تا کوتاه‌ترین تاج که حدود 9 متر ارتفاع دارد، کوهنوردی کنید. در این مسیر که کمی شیب‌دار است در سمت راست، پیش از آنکه راه سنگلاخی شود، یک فضای علفزاری و تکه سنگی صاف و بزرگ قرار دارد که می‌توانید همان‌جا کمی استراحت کنید. آبشار در این ماه سال پرآب‌تر از همیشه است و در ماه‌های گرم، بسیار کم آب می‌شود.
 • زمان مناسب بازدید

  در اردیبهشت ماه، این منطقه از البرز مرکزی، رنگارنگ می‌شود و گیاهانی در آن می‌روید که عمرشان بسیار کوتاه است؛ پس فرصت دیدن اردیبهشت متفاوت هریجان را از دست ندهید؛ فقط حواستان باشد پای آبشار که رسیدید، هوس رسیدن به بالاترین نقطه‌اش به سرتان نزند؛ چون علاوه بر خطر سقوط، ممکن است به حیوانات خطرناک بربخورید.
 • شرایط استفاده

  - حیات‌وحش هریجان غنی است و وجود جانورانی مثل کل و بز ، خرس، تیهو و کبک باعث شده که این منطه جزو مناطق حفاظت‌شده باشد؛ شکار در آن ممنوع است.
  - اگر تا به حال به این منطقه سفر نکرده‌اید، حتما با بلدهای محلی همراه شوید.
  - در این روستا از سرویس بهداشتی و محلی برای اقامت خبری نیست.
 • سایر اطلاعات

  می‌توانید چند دقیقه‌ای در هریجان بگردید و خانه‌های تخریب‌شده‌اش را ببینید. روستا یک امامزاده هم به نام «شاهزاده محمود(ع)» دارد که گنبدش وقت ورود به روستا پیداست و می‌توانید وقت برگشت به آن سری بزنید.
  مردم اين روستا، بيشتر به کشاورزي و دامداري مشغولند. چالوس از معروف ترين شهرهاي توريستي ايران محسوب مي شود که داراي صدها جاذبه طبيعي و گردشگري مي باشد. پ
  ارک جنگلي و تله کابين معروف نمک آبرود نيز يکي از پر جاذبه ترين اماکن سياحتي اين ناحيه محسوب مي شود که بيش از دويست هکتار مساحت دارد. اين پارک با طبيعتي بکر و وحشي، داراي گونه هاي کمياب خزري است و ضمن حفظ سيستم اکولوژيکي به عنوان يکي از پارک هاي جنگلي زيباي ايران محسوب مي شود. آموزش فرهنگ صحيح استفاده از طبيعت، در پايداري اين زيبايي ها بسيار سهيم است.
 • منبع

  خبرگزاری ایسنا - ویکیپدیا، سایت گردشگری استان مازندران - وبلاگ نشاط کوهستان
  عکس ها: کبریا حسین زاده
 • مسیر پیاده روی وقتی در مسیر جاده خاکی قرار گرفتید، بعد از حدود 700 متر در پیچ دوم و در سمت راست تان، یک جاده مالرو و پاکوب قرار دارد که از میان درختان جنگلی می‌گذرد. بعد از گذشتن از یکی دو تپه و علفزار از پایین روستا سردرمی‌آورید. در این مسیر هم حدود یک ساعت و نیم در راه خواهید بود.
 • مسیر خودروی شخصی از تهران بعد از حدود 2 ساعت و 135کیلومتر رانندگی به روستای هریجان می‌رسید. وارد جاده چالوس که شوید، حدود 4 کیلومتر بعد از سیاه‌بیشه در پیچ سمت راست جاده، تابلوی رستوران «جعفر میردار سلطانی» را می‌بینید. از این فرعی تا روستای هریجان حدود 5کیلومتر راه دارید. این جاده، خاکی وپرشیب است. بعد از حدود یک ربع به روستا خواهید رسید.

اماکن مرتبطتگ ها

آبشار هريجان جاده چالوس مازندران آبشار هريجان آبشار جاده چالوس آبشار مازندران هريجان آبشار آبشار جاده چالوس هريجان مازندران جاده چالوس آبشار جاده چالوس هريجان جاده چالوس مازندران مازندران آبشار مازندران هريجان مازندران جاده چالوس آبشار هريجان جاده چالوس آبشار هريجان مازندران آبشار جاده چالوس هريجان آبشار جاده چالوس مازندران آبشار مازندران هريجان آبشار مازندران جاده چالوس هريجان آبشار جاده چالوس هريجان آبشار مازندران هريجان جاده چالوس مازندران هريجان جاده چالوس آبشار هريجان مازندران آبشار هريجان مازندران جاده چالوس جاده چالوس آبشار هريجان جاده چالوس آبشار مازندران جاده چالوس هريجان آبشار جاده چالوس هريجان مازندران جاده چالوس مازندران آبشار جاده چالوس مازندران هريجان مازندران آبشار هريجان مازندران آبشار جاده چالوس مازندران هريجان آبشار مازندران هريجان جاده چالوس مازندران جاده چالوس آبشار مازندران جاده چالوس هريجان آبشار هريجان جاده چالوس مازندران آبشار جاده چالوس مازندران هريجان آبشار مازندران هريجان جاده چالوس آبشار جاده چالوس هريجان مازندران آبشار جاده چالوس مازندران هريجان آبشار هريجان مازندران جاده چالوس هريجان آبشار جاده چالوس مازندران هريجان آبشار مازندران جاده چالوس هريجان جاده چالوس مازندران آبشار هريجان جاده چالوس آبشار مازندران