City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه خيام

(48 رای)


آرامگاه يا بناي يادبود حکيم عمر خيام نيشابوري بنا و محوطه‌اي است که در دوره پهلوي، براي يادبود و بزرگداشت خيام، بر روي مدفن وي در شهر نيشابور، استان خراسان رضوي ساخته شد. مقبره خيام به عنوان يکي از آثار تاريخي خراسان رضوي هرساله مورد بازديد شمار زيادي از گردشگران داخلي و خارجي و دوستداران اين شاعر، رياضي‌دان و ستاره‌شناس بزرگ قرار مي‌گيرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آرامگاه خيام
 • آرامگاه خيام
 • آرامگاه خيام
 • آرامگاه خيام
آرامگاه خيام آرامگاه خيام آرامگاه خيام آرامگاه خيام مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : نیشابور- انتهای خیابان عرفان - آرامگاه عمر خیام نیشابوری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

3.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آرامگاه کنونی خیام در شهر نیشابور، در باغی که مقبرهٔ امامزاده محروق، از نوادگان سجاد (امام چهارم شیعیان) در آن واقع است، قرار گرفته؛ این باغ در زمان حیات خیام در محله شادیاخ نیشابور بوده و آرامگاه او اکنون همان جایی است که به قول نظامی عروضی هر بهار در آن گل‌افشانی می‌شده است.

 • تاریخچه

  در کتیبه‌های لوزی‌شکل و کاشی‌کاری شده بنای یادبود خیام، بیست رباعی از خیام به خط تعلیق توسط مرتضی عبدالرسولی در ۱۳۳۹ ش نگاشته است.که تحت نظارت طراح و معمار بنا، مهندس سیحون انجام شده و نمونه‌ای منحصر به فرد از کاربرد خط تعلیق در کتیبه‌نگاری بناها به‌شمار می‌رود. خط تعلیق هر چند امروزه فراموش شده اما نخستین خط ایرانی است و در روزگار خیام در میان کاتبان کاربرد فراوانی داشت.آرامگاه حکیم عمر خیام در سال 1354 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1175 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 • ویژگی ها

  مقبره خیام از لحاظ معماری و ساخت یکی از مهم‌ترین بناهای ساخته شده در زمان خود است. این بنای جادویی مبتنی بر اصول ریاضی و مثلثاتی خیامی، محاسبه و طراحی شده است. سیر در دهلیزها و طاق و ایوان مقبره، خود سفری ست به جهان بی نهایت معانی خیام.
  آرامگاه یا بنای یادبود خیام از ساختمان‌های شاخص طراحی شده در ایران است که تلفیقی موفق از عناصر سنتی و مدرن را به نمایش گذاشته است. طراح و معمار این آرامگاه و محوطه پیرامونی آن مهندس هوشنگ سیحون بوده‌است.
 • سیمای عمومی

  تندیسی از حکیم عمرخیام در محوطه ورودی باغ نصب شده است. مساحت باغ خیام بیست هزار متر مربع و طول بنای یادبود مشبک آن ۱۸ متر است و اطراف آن‌را درختان کاج احاطه کرده‌اند.مجموعه در یک حال و هوای شاعرانه با درختان تنومند در اطراف ساخته شد و همان طور که خواست خود خیام بوده کاملا باز است و مزارش بهاران گل افشان.
 • امکانات ویژه

  کتابخانه
  موزه
  مهمانخانه
 • سایر اطلاعات

  هوشنگ سیحون خود در باره این بنا می‌گوید:
  آرامگاه خیام در باغ امامزاده محروق نیشابور قرار داشت اولین کاری که باید انجام می‌دادم این بود که به گونه‌ای طراحی کنم که آرامگاه خیام و امامزاده محروق تداخل پیدا نکنند به همین منظور من برای باغ محوری عرضی تعریف کردم تا آرامگاه را که در گوشه شمال شرقی باغ قرار داشت از امامزاده جدا کنم. از طرفی دیگر در چهار مقاله عروضی گفتاری از خیام آمده مبنی‌بر اینکه ایشان گفته‌اند که: من آرزو دارم مزارم در جایی باشد که در بهاران برگ گل روی مزارم بریزد. بنابراین من مکانی در باغ را که اختلاف ارتفاع سه متری نسبت به درختان زردآلوی باغ داشت انتخاب کردم چون این مکان سه متر پائین‌تر قرار دارد فصل بهار شکوفه‌های زردآلو روی مزار می‌ریزد. خیام ریاضیدان، منجم و ادیب بود؛ سعی داشتم که این سه جنبه شخصیتی در مزارش تجلی پیدا کند من ده پایه برای آرامگاه در نظر گرفتم عدد ده اولین عدد دو رقمی است و پایه و اساس بسیاری از اعداد می‌باشد از هر پایه دو تیغه بر پایه مدل ریاضی خاصی به صورت مورب بالا می‌رود و با دیگر تیغه‌ها برخورد می‌کنند و از روبه‌رو بر روی پایه مقابلشان پائین می‌آید همه این تیغه‌های مورب در محور عمودی وسط برج همدیگر را قطع می‌کنند سطح پیچیده حاصله بر اثر یک فرمول ریاضی به وجود آمده که سنبله جنبه ریاضیان خیام است از طرف دیگر تقاطع تیغه‌ها در سقف آرامگاه یک ستاره به وجود می‌آورد که سمبول ستاره‌شناسی خیام محسوب می‌شود
  ارتفاع مقبره 22 متر است و استخوان بندی اصلی آن فلزی محاط در پوشش بتنی است. شکل بنا در پایین تقسیم بندی 10 گانه دارد و فاصله پایه‌ها 5 متر است.

  اضلاع بنا مستقیما به سمت بالا ادامه یافته و به صورت اشکال هندسی منظم تورفتگی پیدا می‌کنند و بعد به صورت تقریبا مخروطی شکل به هم رسیده شبه گنبدی را در بالا به وجود می‌آورند که قسمت عمده آن مشبک و تو خالی و یادآور ستاره‌ای است که نماد شخصیت علمی و ستاره شناسی خیام تلقی می‌شود.

  سطح داخل و خارج مقبره با کاشی‌های معرق و اشعار خیام مزین شده است. روکار بنا معرق کاری سنگی است و با قطعات نازک سنگ‌های محکم و شفاف ساخته شده است. در کنار آرامگاه 7 خیمه سنگی بسیار زیبا وجود دارد که در زیر هرکدام یک حوض آب با کاشی فیروزه‌ای رنگ ساخته شده است.
  از هر یک از پایه‌ها دو تیغه مورب به طرف بالا حرکت می‌کند به ترتیبی که با تقاطع این تیغه‌ها حجم کلی برج در فضا ساخته می‌شود و چون تیغه‌ها مورب‌اند خطوط افقی آنها باید ناظر به محور عمودی برج باشد.

  پس تیغه‌ها به صورت مارپیچ شکل به طرف بالا حرکت می‌کنند تا با هم تلاقی کنند و از طرف دیگر سر در بیاورند که خود یک شکل پیچیده ریاضی و هندسی‌ است.

  این شکل با عدد 10 هر دو سمبل دانش ریاضی خیام است. برخورد تیغه‌ها با یکدیگر فضاهای پر و خالی و به خصوص در بالا ستاره‌های درهمی را به وجود می‌آورند که از لابلای آنها آسمان آبی نیشابور پیدا است و به تدریج به طرف نوک گنبد ستاره‌ها کوچکتر می‌شوند تا درآخر یک ستاره پنج پر آنها را کامل می‌کند.
  این ستاره ها و آسمان اشاره به شخصیت نجومی خیام دارد. و اما برخورد تیغه ها با هم ده لوزی بزرگ می سازند که باید با کاشی کاری پر شوند. بهترین تزیین خود رباعیات خیام بود که به صورت خط شکسته و در هم به روش«سیاه مشق»های خطاطان بزرگی مانند میر عماد و بعضی استادان شکسته نویس با کاشی به صورت نقوش انتزاعی سرتاسر لوزی‌ها را پر کند.
 • منبع

  دانشنامه ویکی پدیا
  همشهری آنلاین
 • نظر مهدیه
  دوشنبه 02 فروردين 1395

  یه جایی می خوندم این طرحی که برای آرامگاه خیام زدن، بر اساس اصول ریاضی بوده و هر کدوم از اضلاع آرامگاه یه معنی خاصی داره. واقعا بنای قشنگی داره آرامگاه خیام

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

آرامگاه خيام نيشابوري مشهد آرامگاه خيام آرامگاه نيشابوري آرامگاه مشهد خيام آرامگاه آرامگاه نيشابوري خيام مشهد نيشابوري آرامگاه نيشابوري خيام نيشابوري مشهد مشهد آرامگاه مشهد خيام مشهد نيشابوري آرامگاه خيام نيشابوري آرامگاه خيام مشهد آرامگاه نيشابوري خيام آرامگاه نيشابوري مشهد آرامگاه مشهد خيام آرامگاه مشهد نيشابوري خيام آرامگاه نيشابوري خيام آرامگاه مشهد خيام نيشابوري مشهد خيام نيشابوري آرامگاه خيام مشهد آرامگاه خيام مشهد نيشابوري نيشابوري آرامگاه خيام نيشابوري آرامگاه مشهد نيشابوري خيام آرامگاه نيشابوري خيام مشهد نيشابوري مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد خيام مشهد آرامگاه خيام مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد خيام آرامگاه مشهد خيام نيشابوري مشهد نيشابوري آرامگاه مشهد نيشابوري خيام آرامگاه خيام نيشابوري مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد خيام آرامگاه مشهد خيام نيشابوري آرامگاه نيشابوري خيام مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد خيام آرامگاه خيام مشهد نيشابوري خيام آرامگاه نيشابوري مشهد خيام آرامگاه مشهد نيشابوري خيام نيشابوري مشهد آرامگاه خيام نيشابوري آرامگاه مشهد