City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه شيخ صدوق

(46 رای)


شيخ صدوق از بزرگترين شخصيت‏هاى جهان اسلام و شيعه و از برجسته‏ترين چهره‏هاى درخشان علم و فضيلت است. او که نزديک به عصر ائمه عليهم‏السلام مى‏زيست، با جمع‏آورى روايات اهل بيت عليهم‏السلام و تاليف کتاب‏هاى نفيس و با ارزش، خدمات ارزنده و کم‏نظيرى به اسلام و تشيع کرد. مقبره شيخ صدوق در ابن بابويه شهرري قرار دارد.

 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آرامگاه شيخ صدوق
 • آرامگاه شيخ صدوق
 • آرامگاه شيخ صدوق
 • آرامگاه شيخ صدوق
آرامگاه شيخ صدوق آرامگاه شيخ صدوق آرامگاه شيخ صدوق آرامگاه شيخ صدوق مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این عالم بزرگ اسلام و شیعه، پس از عمرى پر برکت در سال 381 هجرى دیده از جهان فانى فرو بست و به سراى باقى شتافت. وفات او در شهر رى بود و با این حادثه عظیم و تاسف بار، غبار غم و سراسر عالم تشیع را فرا گرفت و عاشقان مکتب اهل بیت علیهم‌السلام در میان اندوه و اشک، پیکر مطهر وى را تشییع کردند و در نزدیکى مرقد حضرت عبدالعظیم حسنى (در شهر رى) به خاک سپردند.

 • تاریخچه

  «شیخ صدوق» که نام کاملش محمد بن على بن حسین بن بابویه قمى است در سال 305 (و به نقلی 306) هجرى قمرى، در خاندان علم و تقوى، در شهر قم دیده به جهان گشود.
  شیخ صدوق بیش از بیست سال از دوران پر برکت حیات پدر را درک کرد و در این مدت از محضر پدر و سایر علماى قم کسب علم و حکمت کرد.وی در سن 22 یا 23 سالگى بود که پدرش دار فانى را وداع کرد. از آن پس وظیفه سنگین نشر احادیث آل محمد صلى الله علیهم اجمعین و هدایت امت به عهده وى قرار گرفت و دوران جدیدى از زندگى او آغاز شد. یکى از معروفترین خاندان‌هاى بزرگ که بیش از سیصد سال در مرکز ایران دانشمندان نامور از آن برخاسته‌اند خاندان «بابویه» است که «صدوق» بزرگترین شخصیت این خاندان به شمار مى‌رود.
  «بابویه» جد اعلاى صدوق است و اولین کسی که از این خاندان لقب «ابن بابویه» گرفت پدر صدوق یعنى على بن حسین بن بابویه است.
 • ویژگی ها

  حادثه‌اى در حدود سال 1238 قمری اتفاق افتاد که عظمت و اعتبار صدوق(ره) نزد زائران حرمش بیشتر معلوم شد و ارادت آنان نسبت به وى دو چندان گشت که شرح آن واقعه مطابق نقل علامه خوانساری در کتاب روضات الجنات بدین گونه است؛
  «از کرامات صدوق که در این اواخر به وقوع پیوست و عدّه کثیری از اهالی شهر، آن را مشاهده کرده‌اند، آن است که در عهد فتحعلی شاه قاجار در حدود 1238 هجری مرقد شریف صدوق که در اراضی ری قرار دارد از کثرت باران خراب شد و رخنه‌ای در آن پدید آمد. به جهت تعمیر و اصلاح آن اطرافش را می‌کندند پس به سردابی که مدفنش بود برخوردند، هنگامی که وارد سرداب شدند، با جسدی عریان و مستورالعوره مواجه شدند که در انگشتانش اثر خضاب و در کنارش تارهای پوسیده کفن به شکل فتیله‌ها بر روی خاک قرار گرفته است.
  این خبر به سرعت در تهران منتشر شد و به گوش سلطان وقت رسید، وی با جمعی از بزرگان و امنای دولت به جهت مشاهده حضوری به محل آمدند. جمعی از علما و اعیان دولت داخل سرداب شدند و صدق قضیه را به رأی العین مشاهده کردند. پس از آن وی دستور تعمیر و تجدید بنا و تزئینات آن بقعه را صادر کرد.»
  صاحب روضات که در آن زمان 12ساله بوده می‌نویسد: «من خودم بعضی از افراد را که در آن واقعه حضور داشتند، ملاقات نموده‌ام.»
  علامه مامقانی، صاحب تنقیح المقال، همین قضیه را نقل نموده و اضافه می‌‌کند: چهل سال پیش سند صحیح از سید ابراهیم لواسانی (متوفای 1309ه‍ ق) که از علمای بزرگ تهران بود برای من نقل شد که وی به چشم خود جسد مطهر را به همان حال که ذکر شد، مشاهده کرده است.
  یکی دیگر از شاهدان قضیه، حکیم وارسته آقا علی مدرّس زنوزی، متوفای 1307 هجری قمری، است. علامه مدرس زنوزی، فیلسوف و اهل منطق و استدلال است و چنانکه می‌دانیم چنین افرادی نوعاً تحت تأثیر شایعات و توهمات قرار نمی‌گیرند و هر شنیده‌ای را به سادگی باور نمی‌کنند بلکه برای اثبات هر قضیه‌ای دنبال دلیل و مدرک علمی و قطعی می‌گردند، وی خود یکی از شاهدان و ناقلان این کرامت است.

اماکن مرتبطتگ ها

آرامگاه شيخ صدوق شهرري ابن بابويه آرامگاه شيخ صدوق آرامگاه شهرري آرامگاه ابن بابويه شيخ صدوق آرامگاه آرامگاه شهرري شيخ صدوق ابن بابويه شهرري آرامگاه شهرري شيخ صدوق شهرري ابن بابويه ابن بابويه آرامگاه ابن بابويه شيخ صدوق ابن بابويه شهرري آرامگاه شيخ صدوق شهرري آرامگاه شيخ صدوق ابن بابويه آرامگاه شهرري شيخ صدوق آرامگاه شهرري ابن بابويه آرامگاه ابن بابويه شيخ صدوق آرامگاه ابن بابويه شهرري شيخ صدوق آرامگاه شهرري شيخ صدوق آرامگاه ابن بابويه شيخ صدوق شهرري ابن بابويه شيخ صدوق شهرري آرامگاه شيخ صدوق ابن بابويه آرامگاه شيخ صدوق ابن بابويه شهرري شهرري آرامگاه شيخ صدوق شهرري آرامگاه ابن بابويه شهرري شيخ صدوق آرامگاه شهرري شيخ صدوق ابن بابويه شهرري ابن بابويه آرامگاه شهرري ابن بابويه شيخ صدوق ابن بابويه آرامگاه شيخ صدوق ابن بابويه آرامگاه شهرري ابن بابويه شيخ صدوق آرامگاه ابن بابويه شيخ صدوق شهرري ابن بابويه شهرري آرامگاه ابن بابويه شهرري شيخ صدوق آرامگاه شيخ صدوق شهرري ابن بابويه آرامگاه شهرري ابن بابويه شيخ صدوق آرامگاه ابن بابويه شيخ صدوق شهرري آرامگاه شهرري شيخ صدوق ابن بابويه آرامگاه شهرري ابن بابويه شيخ صدوق آرامگاه شيخ صدوق ابن بابويه شهرري شيخ صدوق آرامگاه شهرري ابن بابويه شيخ صدوق آرامگاه ابن بابويه شهرري شيخ صدوق شهرري ابن بابويه آرامگاه شيخ صدوق شهرري آرامگاه ابن بابويه