City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه عطار نيشابوري

(18 رای)


آرامگاه عطار در جنوب شرقي نيشابور در فاصله 6.5 کيلومتر در طرف شرق جاده نيشابور به مشهد و نزديک به آرامگاه کمال الملک قرار دارد. اگر قصد عزيمت به مشهد مقدس براي زيارت را داريد، بد نيست سري هم به آرامگاه عطار نيشابوري بيندازيد و از زيبايي هاي آن لذت ببريد. آرامگاه عطار نيشابوري بنايي است تاريخي که در دوره تيموري توسط امير عليشير نوايي بر روي قبر عطار نيشابوري ساخته شد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آرامگاه عطار نيشابوري
 • آرامگاه عطار نيشابوري
 • آرامگاه عطار نيشابوري
 • آرامگاه عطار نيشابوري
آرامگاه عطار نيشابوري آرامگاه عطار نيشابوري آرامگاه عطار نيشابوري آرامگاه عطار نيشابوري مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : نیشابور - خیابان عرفان - آرامگاه عطار نیشابوری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

3.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بقعه آرامگاه عطار آجری و ساده و فرسوده بود تا اینکه در سال ۱۳۱۴ انجمن آثار ملی در روند بازسازی اقدام به کاشیکاری و مرمت تزئینات آرامگاه نمود و محوطه ای زیبا در کنار بقعه سازماندهی کرد، تا این فضای سبز بتواند حال و هوایی در شان او و کمال المک نقاش مشهور ایرانی بیافریند. آرمگاه کمال المک که توسط استاد هوشنگ سیحون طراحی شده در فاصله کمی از این بنا در همین محوطه قراردارد. طراحی این بنا در هماهنگی با آرامگاه عطار نیشابوری نقش مهمی در تاکید بر ارزش های فرهنگ ایرانی در این مکان داشته است.

 • تاریخچه

  آرامگاه عطار نیشابوری ابتدا بنایی مختصر و محقر بود و در اواخر دوران تیموریان رو به ویرانی گذاشته بود تا اینکه امیر علیشیر نوایی وزیر نیکوکار سلطان حسین بایقرا در سده نهم هجری عمارتی دلگشا بر آرامگاه عطار بنا کرد. در اواخر دوران محمد علیشاه قاجار نیرالدوله والی خراسان که عازم مشهد بود دستور داد بقعه‌ای بر مزار عطار بنا کنند . ولی این دستور به دلیل نابسامانی اوضاع و بازگشت نیرالدوله به تهران ناتمام ماند و ظاهراً همان بنای قبلی بر آرامگاه عطار باقی ماند.
 • ویژگی ها

  با وجودی که در طول زمان تغییر و تحول زیادی در آرامگاه عطار رخ داده، این بنا اصالت خود را به لحاظ سبک معماری حفظ کرده و به صورت یک اثر زیبای معماری ایرانی ـ اسلامی بر جای مانده است.
 • سیمای عمومی

  بنای کنونی آرامگاه عطار نیشابوری دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد.کاشیکاری های گنبد عطار مزین به گل و بوته و نقوش هندسی و کتیبه کوفی و معلقی به رنگهای سبز ، زرد ، لاجوردی و سفید می باشد. بر بدنه خارجی این بنا چهار ایوان ورودی ایجاد شده است.فضای داخلی آرامگاه نیز هست ضلعی است. سنگ مزار عطار از نوع افراشته سیاه رنگی است که بر روی آن اشعاری به خط ثلث نوشته شده است. رویه دیوارها در داخل گچ اندود و چند بیت شعر که بر روی گچ نوشته شده زیر گنبد را زینت داده‌اند.
 • پیشنهاد ویژه

  آرامگاه کمال الملک در نزدیکی آرامگاه خیام واقع شده است. پیشنهاد می شود در صورت بازدید از آرامگاه خیابم، کمال الملک را نیز ببینید.
 • شرایط استفاده

  آرامگاه عطار نیشابوری واقع در محله باستانی شادیاخ نیشابور در خیابان عرفان کنونی در نیشابور هر ساله پذیرای علاقمندان به ادب، معماری و فرهنگ ایرانی است.
 • سایر اطلاعات

  فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف ایرانی در حدود سال ۵۴۰ هجری متولد و در سال ۶۱۸ درگذشت. عطار چنانکه از نامش پیدا است، در نیشابور دکان عطاری داشت. او که داروسازی و عرفان را از شیخ مجدالدّین بغدادی فرا گرفته‌بود، به کار عطّاری و درمان بیماران می‌پرداخت. آز آثار زبانزد وی می‌توان تذکرة الاولیا و منطق الطیر را نام برد. او در حمله مغول به نیشابور کشته شد.
 • منبع

  دانشنامه ویکی پدیا
  سایت عمران معماری

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

آرامگاه عطار نيشابوري مشهد آرامگاه عطار آرامگاه نيشابوري آرامگاه مشهد عطار آرامگاه آرامگاه نيشابوري عطار مشهد نيشابوري آرامگاه نيشابوري عطار نيشابوري مشهد مشهد آرامگاه مشهد عطار مشهد نيشابوري آرامگاه عطار نيشابوري آرامگاه عطار مشهد آرامگاه نيشابوري عطار آرامگاه نيشابوري مشهد آرامگاه مشهد عطار آرامگاه مشهد نيشابوري عطار آرامگاه نيشابوري عطار آرامگاه مشهد عطار نيشابوري مشهد عطار نيشابوري آرامگاه عطار مشهد آرامگاه عطار مشهد نيشابوري نيشابوري آرامگاه عطار نيشابوري آرامگاه مشهد نيشابوري عطار آرامگاه نيشابوري عطار مشهد نيشابوري مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد عطار مشهد آرامگاه عطار مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد عطار آرامگاه مشهد عطار نيشابوري مشهد نيشابوري آرامگاه مشهد نيشابوري عطار آرامگاه عطار نيشابوري مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد عطار آرامگاه مشهد عطار نيشابوري آرامگاه نيشابوري عطار مشهد آرامگاه نيشابوري مشهد عطار آرامگاه عطار مشهد نيشابوري عطار آرامگاه نيشابوري مشهد عطار آرامگاه مشهد نيشابوري عطار نيشابوري مشهد آرامگاه عطار نيشابوري آرامگاه مشهد