City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه يعقوب ليث صفاري

(60 رای)


آرامگاه يعقوب ليث صفاري، در روستاي شاه‌آباد در ده کيلومتري دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. در کنار آرامگاه يعقوب ليث صفاري که به عنوان يکي از جاذبه هاي تاريخي و مذهبي خوزستان شناخته مي شود، بازمانده‌هاي شهر گندي شاپور هم ديده مي‌ شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آرامگاه يعقوب ليث صفاري
 • آرامگاه يعقوب ليث صفاري
 • آرامگاه يعقوب ليث صفاري
 • آرامگاه يعقوب ليث صفاري
آرامگاه يعقوب ليث صفاري آرامگاه يعقوب ليث صفاري آرامگاه يعقوب ليث صفاري آرامگاه يعقوب ليث صفاري مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : خوزستان ، روستای شاه آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بنای آرامگاه یعقوب لیث صفاری از یک ورودی برخوردار است و سطح داخلی آرامگاه را از سطح بیرونی آن جدا می‌کند.در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی است که در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگرتاریخ کهن این بنا می‌باشد همچنین وجود زمین‌های زراعی، برنج کاری و درختان کناردر کنار بنا، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

 • تاریخچه

  یعقوب لیث صفاری زبان پارسی را نخستین بار پس از ورود اسلام به ایران دوباره به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد و وی تلاش های بسیاری برای خروج بخش هایی از ایران از دست خلیفه عباسی نمود و سرانجام در سال 165 هجری قمری در شهر جندی شاپور دزفول درگذشت.
 • ویژگی ها

  آرامگاه یعقوب گنبدی دندانه دار که به شکل مخروطی است که معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و رومی است.سازه اصلی بنا خشت خام است و نقوش برجسته و ملات گچ و خاک دارد و خاکی‌رنگ که با دو قلعۀ کوچک و سبک آجرکاری سنتی ایرانی این بنا را دیدنی‌تر کرده ‌است.
  محوطه بیرونی آرامگاه یعقوب لیث صفاری، با وجود وسعتی که دارد مناسب است برای ایجاد سفره‌خانه‌های سنتی و مغازه‌هایی برای نمایش آثار و صنایع‌دستی و میراث‌های چند هزار ساله این شهر کهن تا بلکه با درآمدزایی از این امر هم بتوان از کابوس جملات تکراری کمبود اعتبار رهایی یافت و هم اینکه با اشتغال‌زایی برای مردم منطقه بتواند چشم‌انداز خوبی در راستای توسعه گردشگری داشته باشد.
 • سیمای عمومی

  بنای بقعه آرامگاه یعقوب لیث صفارییک چهار طاقی با گنبدی مخروطی و مضرس در دوره سلجوقی تشکیل بافته است. ایوان بزرگ شمالی بقعه وی مربوط به دوره ی تیموری بوده که در دوره قاجاریه به این ایوان بسته شده و در اصلی بنا در آن تعبیه شده است. گنبد اصلی بقعه به صورت دو پوسته و الهام گرفته از شکل تنه تنه نخل می باشد.
 • شرایط استفاده


 • سایر اطلاعات

  بنا به اظهار مردم محلی حدود ۲۰ الی ۲۵ سال قبل کتیبه‌ای بر روی دیوار گنبد به خط عربی قدیم وجود داشته و در آن اسم یقعوب لیث سردار بزرگ و نخستین شهریار ایرانی (پس از اسلام) به روشنی نوشته شده بود. آرامگاه یعقوب لیث صفاری وضعیت مناسبی ندارد و در ضریح آهنی مقبره آن از چوب صندوق میوه برای اتصال بخشهای مختلف استفاده شده و روی آجرها و دیوار قدیمی آرامگاه نیز میخهایی زنگ زده و تارعنکبوت جلب توجه می‌کند. بنای آرامگاه از یک ورودی برخوردار است و سطح داخلی آرامگاه را از سطح بیرونی آن جدا می‌کند. سازه اصلی بنا خشت خام است و نقوش برجسته و ملات گچ و خاک دارد.

اماکن مرتبطتگ ها

آرامگاه يعقوب ليث صفاري خوزستان آرامگاه يعقوب آرامگاه ليث صفاري آرامگاه خوزستان يعقوب آرامگاه آرامگاه ليث صفاري يعقوب خوزستان ليث صفاري آرامگاه ليث صفاري يعقوب ليث صفاري خوزستان خوزستان آرامگاه خوزستان يعقوب خوزستان ليث صفاري آرامگاه يعقوب ليث صفاري آرامگاه يعقوب خوزستان آرامگاه ليث صفاري يعقوب آرامگاه ليث صفاري خوزستان آرامگاه خوزستان يعقوب آرامگاه خوزستان ليث صفاري يعقوب آرامگاه ليث صفاري يعقوب آرامگاه خوزستان يعقوب ليث صفاري خوزستان يعقوب ليث صفاري آرامگاه يعقوب خوزستان آرامگاه يعقوب خوزستان ليث صفاري ليث صفاري آرامگاه يعقوب ليث صفاري آرامگاه خوزستان ليث صفاري يعقوب آرامگاه ليث صفاري يعقوب خوزستان ليث صفاري خوزستان آرامگاه ليث صفاري خوزستان يعقوب خوزستان آرامگاه يعقوب خوزستان آرامگاه ليث صفاري خوزستان يعقوب آرامگاه خوزستان يعقوب ليث صفاري خوزستان ليث صفاري آرامگاه خوزستان ليث صفاري يعقوب آرامگاه يعقوب ليث صفاري خوزستان آرامگاه ليث صفاري خوزستان يعقوب آرامگاه خوزستان يعقوب ليث صفاري آرامگاه ليث صفاري يعقوب خوزستان آرامگاه ليث صفاري خوزستان يعقوب آرامگاه يعقوب خوزستان ليث صفاري يعقوب آرامگاه ليث صفاري خوزستان يعقوب آرامگاه خوزستان ليث صفاري يعقوب ليث صفاري خوزستان آرامگاه يعقوب ليث صفاري آرامگاه خوزستان