City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آسياب والي

(98 رای)


در دل همين تهران بزرگ، سي سال پيش، آسيابي بود که با نيروي آب، گندم آرد مي‌کرد و تنورهاي چندين نانواي دور و نزديک شهر را تامين مي‌کرد. آسيابي که چون به آب وابسته بود، اطرافش مثل بهشت سر سبز بود، اما اين آسياب آبي هم اينک مخروبه‌اي است که حتي براي آسايش ساکنان محله نيز دردسرساز شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • آسياب والي
 • آسياب والي
آسياب والي آسياب والي مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران - خیابان مازندران ـ خیابان گرامی - انتهای خیابان شهید انتظاری - کوی امامی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آسیاب والی مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۰۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آسیاب والی در حوالی میدان امام حسین در حصار ساختمان‌های کوتاه و بلند قرار دارد و یکی از معدود آسیاب‌های آبی به جامانده از تهران قدیم به شمار می رود.

 • تاریخچه

  نخستین سند ملکی باقیمانده از این آسیاب متعلق به محمد خان و علی خان والی از فرزندان قاسم خان است که در حال حاضر تولیت آسیاب تحت نظر موقوفه در اختیار نوادگان این دو قرار دارد.
 • ویژگی ها

  آسیاب آبی والی در سال‌های اخیر اگر آبی هم به خود دیده، باشد،‌آبی است که در روزهای بارندگی سال بر سرش فرو می‌ریزد و روز به روز خرابترش می‌کند. تقریبا30 سال است که آسیاب والی نه آبی دیده است نه چرخش آسیابی. سالهاست ساختمان‌ها در اطرافش قد می‌کشند و آسیاب در تلی از خاک پنهان می‌شود. به درونش قدم بگذاری حکایت‌ها برای گفتن دارد.
 • سیمای عمومی

  زمین آسیاب حدود 300 مترمربع مساحت دارد و بنای آن به طور کامل زیر زمین قرار گرفته تا بتواند از آب قنات برای به حرکت درآوردن سنگ آسیاب بهره جوید. این بنا از 2 اطاق چشمه گنبدی و 3 دهانه طاق آهنگ تشکیل شده و دارای 8 فضای اتاق مانند است که توسط یک راهروی زیرزمینی به چهار فضا در جبهه غربی تقسیم می‌شود. بنایی فاقد تزئینات که کلیه سطوح آن خارجی آن در دل خاک قرار گرفته و سطو ح داخلی ش نیز آجری ساده با بندکشی گچی است.
 • سایر اطلاعات


  آسیاب‌های آبی اصولا باید در مجاورت رودخانه ساخته شوندو این آسیاب نیز تا قبل از انقلاب در مسیر آب سرداری قرار داشت و به نوعی می‌توان گفت که آب رودخانه‌ای بود که از خیابان رسالت نظام آباد منشعب می‌شد و به این منطقه می‌آمد و باعث کار این اسیاب و رونق کشت و کار و سرسبزی منطقه می‌شد.
  در حال حاضر با این‌که اثری از این آب و رودخانه نیست، اما با احیای این اسیاب می‌توان امیدواربود که آیندگان و جوانان با گذشته تاریخی تهران و حوه کار و زندگی این شهر آشنا شود و با میراث خود انس بگیرند.
 • نقاط منفی

  در حال حاضر سه متولی این اسیاب آبی، به دلیل عدم توافق و همکاری با هم هیچ کاری را برای جلوگیری از تخریب آن انجام نمی‌دهند و همین مساله باعث شده است که اسیاب آبی والی که می‌توانست، پای گردشگران را به این محل باز کند، در حال حاضر محل تجمع افراد ولگرد و معتاد شده است.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر»
  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران

اماکن مرتبطتگ ها

آسياب والي تهران گردشگري آسياب والي آسياب تهران آسياب گردشگري والي آسياب آسياب تهران والي گردشگري تهران آسياب تهران والي تهران گردشگري گردشگري آسياب گردشگري والي گردشگري تهران آسياب والي تهران آسياب والي گردشگري آسياب تهران والي آسياب تهران گردشگري آسياب گردشگري والي آسياب گردشگري تهران والي آسياب تهران والي آسياب گردشگري والي تهران گردشگري والي تهران آسياب والي گردشگري آسياب والي گردشگري تهران تهران آسياب والي تهران آسياب گردشگري تهران والي آسياب تهران والي گردشگري تهران گردشگري آسياب تهران گردشگري والي گردشگري آسياب والي گردشگري آسياب تهران گردشگري والي آسياب گردشگري والي تهران گردشگري تهران آسياب گردشگري تهران والي آسياب والي تهران گردشگري آسياب تهران گردشگري والي آسياب گردشگري والي تهران آسياب تهران والي گردشگري آسياب تهران گردشگري والي آسياب والي گردشگري تهران والي آسياب تهران گردشگري والي آسياب گردشگري تهران والي تهران گردشگري آسياب والي تهران آسياب گردشگري