City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ارتفاعات کله سنگ طالقان

(85 رای)


منطقه كوهستاني «کله سنگ» شامل تعدادي از قله هاي و تيغه هاي تمام سنگي است كه در شمال روستاي سوهان، شهرستان طالقان واقع شده است و مورد توجه کوهنوردان قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • ارتفاعات کله سنگ طالقان
 • ارتفاعات کله سنگ طالقان
 • ارتفاعات کله سنگ طالقان
 • ارتفاعات کله سنگ طالقان
ارتفاعات کله سنگ طالقان ارتفاعات کله سنگ طالقان ارتفاعات کله سنگ طالقان ارتفاعات کله سنگ طالقان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»روستاي سوهان در بخش ميان طالقان و در قسمت شمال بالاي تاج و درياچه سد طالقان (حدود 4 كيلومتري) و در دامنه يال جنوبي كوه کله سنگ و در ارتفاع تقريبي (2150) متر از سطح دريا واقع شده است. البته از حیث تلفط دقیق، عبارت کلِ سنگ، به معنی بز یا شکار کوه سنگی، به دلیل زیستگاه بز وحشی بودن این منطقه، صحیح است.

 • تاریخچه

  به دليل موقعيت سوق الجيشي در منطقه عمومي طالقان كه ارتفاعات «کله سنگ»، كاملا مشرف بر دره طالقان و قابل ارتباط از راه دور با قلعه هاي قديمي اسماعيليه، از جمله قلعه ارژنگ در ارتفاعات طالقان جنوبي و قلعه عقاب در الموت بوده است، لذا بعنوان كمين گاه و مخفي گاه از آن استفاده مي شده است. كه آثار تخريب پناه گاه هاي قديمي و نيز قطعات سفالي به جا مانده از ايشان در محل، كاملا مشهود است.
 • ویژگی ها

  كوه و قله هاي «کله سنگ» به صورت هلالي شكل (جنوبي - شرقي) و به طول تقريبي 800 متر مي باشد كه بلند ترين نقطه آن، نزديك به 3650 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. وضعيت كلي منطقه «کله سنگ»، از جنوب به دره زمينكان و منطقه موسوم به «حياط» - از جنوب غربي به چشمه و گردنه دانه خاني – از غرب به خشكه چال جنوبي (جير خوشكچال) و خشكه چال شمالي (جر خوشكچال) و از شمال غربي به دره و ارتفاعات «رژده» و از سمت شرق به ارتفاعات «مرسنگدوش» روستاي سوهان و از شمال به دره بزرگ «ماله خاني» روستاي دنبليد محصور است.
 • سیمای عمومی

  در انتهاي اغلب قله هاي «کله سنگ» در حدود 20 تا 200 متر فقط به صورت تيغه هاي يك پارچه يا به صورت قطعات بزرگ سنگي بسيار لغزنده مي باشد. كه مشهور ترين آن در وسط اين منطقه به نام «دو بُراري دوش» (دوش دو برادر) معروف ميباشد. به جهت ويژگي هاي فني و نيز ساختار سنگي، قل ها و تيغه هاي سنگ اين منطقه، شايد بتوان گفت كه کله سنگ، علم كوهي كوچك در طالقان است.
 • پیشنهاد ویژه

  به دليل راحتي بالا رفتن از تيغه هاي سنگي به نسبت پائين آمدن از آنها، مسير اول ( صعود از چشمه دانی خانی) مسير مناسب تري، به خصوص براي تيم هاي آماتور، مي باشد. كما اينكه، به دليل وضعيت كاملا سخت و صعب العبور منطقه کله سنگ، هر گونه انحراف از مسيرهاي اصلي، منجر به ورود به مناطق بسته سنگي مي گردد كه بهتر است با برگشت به عقب، مسير صحيح انتخاب و ادامه مسير داده شود
 • شرایط استفاده

  جهت صعود به «کله سنگ»، بدون استفاده از وسايل سنگ نوردي، مسيرهاي اندكي وجود دارد كه نياز به مهارت و تلاش و احتياط مضاعف دارد. با توجه به وضعيت هلالي شكل منطقه، كه منطقه شمالي مشرف به دره عميق مالي خاني، به صورت صعب العبور سنگي است و منطقه غربي نيز به دليل شيب بسيار زياد و ريزش سنگ، مناسب صعود نيست، در نتيجه از سمت شرق يا جنوب، به صورت كلي، از دو مسير امكان صعود معمولي وجود دارد
 • وسایل مورد نیاز

  بديهي است، در صورت استفاده از امكانات سنگ نوردي، امكان صعود هاي فني از تمامي مسير ها و حتي به صورت كاملا عمودي از ديواره هاي منطقه «کله سنگ»، چه در ناحيه حياط در ضلع جنوبي و چه از ديوارهاي سنگي واقع در منطقه خشك چال يا ديواره هاي منشعب شده از منطقه «رژده» يا دره شمالي «ماله خاني»، نيز امكان پذير خواهد بود
 • سایر اطلاعات

  توجه: از نظر تعاريف جغرافيائي، با توجه به ضروت حداقل 50 متر ارتفاع از نقاط هم عرض براي تعريف يك قله، تعبير قله کله سنگ به جاي منطقه کله سنگ، مشكل است و لذا با توجه به وجود تيغه هاي سنگي متعدد و چندين ارتفاع قله مانند در کله سنگ، عبارت منطقه کله سنگ انتخاب شده است .
 • منبع

  عکس ها و اطلاعات: وب سایت شخصی حسین زینعلی
 • مسیر پیاده روی در شمال منطقه مسكوني روستاي سوهان و بعد از جوي آب قديمي موسوم به «اوبار» به سمت شمال يك راه مال رو قرار دارد . اين مسير نسبتا داراي شيب تند كوهستاني پيچ در پيچ است و به صورت متوسط، براي بالا رفتن از آن، به 20 دقيقه زمان نياز دارد. در بالاي «روبا پشته»، يك دشت كوچك قرار دارد كه تمامي دره طالقان و درياچه سد پشت آن و روستاهاي اطراف قابل رويت است. در بالاي تپه رباپشته، قله جنوبي کله سنگ ديده ميشود و سپس شيب مسير، ملايم و به سمت شمال ادامه دارد كه نزديك به 20 دقيقه در مسير خاكي به طول مي كشد و سپس با ارتفاع گرفتن، مسير خاكي تبديل به مسير سنگي (منطقه كوكلكان بور) مي گردد. در اين هنگام سمت راست و چپ مسير، دره هاي اطراف قابل رويت مي باشند. در ادامه مسير سنگي مجدد شيب مسير بيشتر شده و بعد از 20 دقيقه به صورت شيب ملايمتر و منطقه خاكي، ادامه مسير داده مي شود. آنگاه شيب تندي نمايان مي شود كه نزديك به 20 دقيقه ديگر با بالارفتن از مسير هاي پيچ دار اين شيب، به پائين يال جنوبي منطقه «کله سنگ» مي رسيم.

اماکن مجاورتگ ها