City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ارگ محمد حسين خان نارويي زابل

(70 رای)


ارگ محمدحسين خان نارويي يکي از جاذبه هاي تاريخي اطراف زابل است که در روستاي تاريخي  قلعه نو و  در پنج کيلومتري جاده زهک به زاهدان واقع شده است. ارگ محمد حسين خان نارويي زابل به شماره 7255  در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده و به عنوان يک جاذبه تاريخي سيستان بازسازي شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»یکی از بناهای منحصر به فرد روستا ی قلعه نو ، ارگ سردار محمدحسین خان نارویی است. این خانه با زیربنای 1400 متر مربع در قسمت مرکزی روستا واقع شده است.
ارگ محمد حسین خان نارویی زابل دارای دو طبقه بعنوان فضایی برایارتباط ارباب رجوع با مأموران حکومتی بوده و طبقه ی فوقانی محل زندگی خود سردار و خانواده اش بوده است .

 • تاریخچه

  اسمیت یکی از سیاحان انگلیسی که در سال ۱۸۷۱ میلادی به سیستان آمد، می‌گوید: قلعه نو یکی از اصلی‌ترین مراکز سیستان و محل سکونت سردار شریف خان است. دیوارهای ارگ محکم و برای دفاع مناسب هستند. این بنا در 170 سال قبل ساخته شده است.
 • ویژگی ها

  ارگ محمدحسین خان متعلق به دوره پهلوی اول است.
  نزدیکی به چاه نیمه‌ها و زیبایی سه کوهه و قلعه نو سبب شده که کارشناسان ارگ محمد حسین نارویی را با توجه به اینکه مورد ذوق و سلیقه گردشگران است در مرحله بازسازی قرار دهند.
 • سیمای عمومی

  مصالح به کار رفته در ارگ محمد حسین خان نارویی زابل، عمدتاً آجر و خشت با ملات گل است.
  ارگ محمد حسین خان نارویی دارای تزیینات آجر کاری ساده با پلان دو طبقه و در طبقه دوم، دارای حیاط مرکزی است که از جمله شاخصه‌های آن به شمار می‌رود.
 • سایر اطلاعات

  سیستان با تاریخی کهن و فراز و نشیب‌های فراوان معیاد گاه اتفاقات و رخدادهای گوناگون با مردمانی نیک اندیش است که با چشم دل که بنگری زیبای های خواهید که در لا یه لایه آن فرهنگ و تمدنی کهن در دل خود جای داده است و این است که هر آنچه از سیستان و مردمان نیک سزشت ان گفته شود با زهم قابلیت‌های فراوانی برای گفتن باقی مانده است.
  یکی از اماکن تاریخی و مورثی سیستان ارگ محمد حسین نارویی است که در سه قلعه از توابع شهرستان زهک قرار دارد. زیبایی ارگ محمد حسین به اندازه ای‌ای است گردشگران نظرات گوناگونی راجع شکوه و عظمت آن گفته‌اند.

اماکن مرتبطتگ ها