City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده ازناو (عين) فامنين

(33 رای)


امامزاده ازناو (امامزاده عين)  برفراز تپه اي طبيعي درقسمت جنوب شرقي روستاي ازناو و در 40 کيلومتري شهرستان فامنين قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده ازناو (عين) فامنين
 • امامزاده ازناو (عين) فامنين
 • امامزاده ازناو (عين) فامنين
امامزاده ازناو (عين) فامنين امامزاده ازناو (عين) فامنين امامزاده ازناو (عين) فامنين مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان همدان – شهرستان فامنین – دهستان پیشخور – روستای ازناو

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»امامزاده ازناو یکي از مهمترين وزيباترين بناهاي تاريخي شهرستان است؛ این امامزاده بنايي مربع شكل از نوع مقابر چهار ضلعي است كه با تربنه هايي به هشت ضلعي وپس از آن با قوسهايي به شانزده ضلعي تبديل شده وگنبد دو پوسته بر آن استوار شده است.

 • ویژگی ها

  امامزاده ازناو (عين) فامنين به شماره 1867 در تاريخ 21/2/76 به ثبت آثار ملي ايران رسيده است.
 • سیمای عمومی

  درگاه ورودي امامزاده ازناو در ضلع شمالي است؛ ارتفاع بنا از بيرون 70/12 متر واز داخل 20/12 متر و ابعاد هريك از اضلاع چهارگانه از بيرون 10متر واز داخل 5/6*5/6 متر است وضخامت ديوار ضلع غربي بدليل احداث راه پله از بقيه قسمتها بيشتر است. بنا داراي پيل پاهايي چسبيده به ديوار است كه علاوه برجلوگيري از رانش گنبد داراي كاربري تزئيني نيز مي باشند كه تعداد آنها در بيرون 24 و در درون 16عدد است. در حاشيه درگاه ورودي، چهارپيل پا كه از روي پي سنگي تا بالا (يعني رخبام نماي ورودي)امتداد يافته ،احداث شده است. قطر هريك از آنها 20سانتيمتر وارتفاع دو تا ازآنها كه بلندتر از بقيه هستند به 80/6 متر مي رسد. در سه ضلع ديگر بنا پيل پاهايي در دو طرف طاق نماهاي فاقد قوس با پوشش تخت ايجاد شده اند.
  درگاه ورودي در ميان يك طاقنماي بزرگ با دو طاق كوچك در دو طرف بصورت قرينه قرارگرفته كه فضاي طاقنماي بزرگ با آجر تراش با طرح هاي گياهي وهندسي تزئين شده است. در ديوار عريض ضلع غربي دردرون بنا، راه پله اي آجري احداث شده كه با 15پله راهيابي به پيرامون گنبد را امكان پذير می کند. از طرفي راه ورودي به بخش پيشاني (رخبام) با 6پله در گوشه شمال غربي گنبد با آجر ساخته شده است. اين بنا داراي گنبد دو پوسته است كه گنبد بيروني شبدري تند و گنبد داخلي تند كه با روش آجركاري خفته راسته برروي يك گريو هشت ضلعي (منشور هندسي) ساخته شده است. در قسمت مياني گنبد نيز نورگير وتهويه تعبيه شده است .
  تزئينات آجري متنوع بانقش ها وطرح هاي گياهي وهندسي در امامزاده بكار رفته است. فضاي مياني طاق نماي بزرگ در پيشاني درگاه ورودي، پيچك هاي گياهي در دو طرف آن بصورت عمودي وتك گلبرگهايي درقابي چهار گوش با نقوش اسليمي دريك رديف افقي با آجر تراش تزئين شده است و در قسمت بالاي آن طرحهاي آجري چليپايي كار شده است. در پيل پاهاي ديوار ضلع جنوبي نيز تك گلبرگهاي نيمه شده بهمراه پيچكهاي گياهي در يك رديف عمودي قابل مشاهده است وطرح آجري راسته وخفته در ساختمان بنا وگنبد آن انجام پذيرفته است. در وسط فضاي گنبد دار و چهار ضلعي امامزاده يك ضريح چوبي ساده وطرحهاي جدولي مانند كه برروي آن نوشته هايي بخط شكسته نستعليق زيبا وجود دارد كه با مركب يا جوهر آبي رنگ نگارش شده است.
 • منبع

  پایگاه خبری تحلیلی آوای فامنین – وب سایت نمایشگاه بین المللی همدان

اماکن مرتبطتگ ها