City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده اهل ابن علي همدان

(69 رای)


آستان امامزاده اهل بن علي (عليه السلام) از مزارها و مراکز زيارتي مورد توجه به شمار مي رود که در شمال شرقي شهر همدان و در دامنه شمال غربي تپه تاريخي مصلّي واقع است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده اهل ابن علي همدان
 • امامزاده اهل ابن علي همدان
 • امامزاده اهل ابن علي همدان
 • امامزاده اهل ابن علي همدان
امامزاده اهل ابن علي همدان امامزاده اهل ابن علي همدان امامزاده اهل ابن علي همدان امامزاده اهل ابن علي همدان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : همدان - خیابان شهدا - کوچه ملا جلیل

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بقعه امامزاده اهل بن علی دارای محوطه وسیعی است و حرم در وسط بوده که چهار سمت آن رواقی به عرض تقریبی 2/5 مترداشته است.
بناي امامزاده بطور متوالي و مكرر چه در سالهاي پيش از انقلاب (ازسوي سازمان ملي حفاظت آثار باستاني) و چه در سالهاي اخير (ازطرف ميراث فرهنگي همدان وهمكاري اداره اوقاف استان) مورد مرمت و بازسازي قرارگرفته است. درسالهای پيشين رواقي به عرض 2/50 متر اطراف بنا را احاطه ميکرده كه در جريان مرمت‌ها و بازسازي‌هاي انجام گرفته در بنا رواق مزبور تخريب شده است. هم اينك دو پنجره در طاقنماها و شاه نشين‌هاي اضلاع غربي و شرقي اتاق مقبره مشاهده مي شود كه ظاهراً در گذشته، ورودي‌هاي رواق مذكور به داخل گنبدخانه يا اتاق مقبره را تشكيل مي‌داده‌اند.

 • تاریخچه

  بنای بقعه امامزاده اهل ابن علی همدان از آثار زمان شاه طهماسب اول صفوی 930 ـ 985 شناخته شده است. بناي امامزاده اهل بن علي، فاقد كتيبه تاريخي ساختمان و نام باني مي‌باشد. قديمترين و درعين حال تنها تاريخ‌هاي مكتوب در بنا به سال 1032 ه‍جری قمری و بر روي دو سنگ قبر كه در داخل حرم و اتاق مقبره در قسمت جنوب مرقد و ضريح اصلي بنا قرار گرفته‌اند، مي‌باشند.
 • ویژگی ها

  بنای بقعه امامزاده اهل ابن علی همدان در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۰۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • سیمای عمومی

  بناي امامزاده اهل ابن علی همدان از قسمتهاي مختلفي از قبيل طاقنماي ورودي يا مدخل اتاق مقبره يا گنبدخانه و دو اتاق كوچك در سمت جنوب اتاق مقبره تشكيل شده است. مدخل بنا در ضلع شمالي و در ديواره انتهاي يكي از طاقنماهاي همين ضلع واقع شده است. در ورودي بنا در محور مدخل و راهرو باريك آن و اتاق مقبره قرار دارد. در داخل اتاق مقبره و بر فراز مرقد و مزار اصلي بنا ضريح چوبي مشبك تازه سازي قرار دارد.
  در ساخت اين بنا از مصالح مختلفي از قبيل سنگهاي كوچك و بزرگ لاشه با ابعاد مختلف، سنگهاي يكپارچه مكعبي شكل، آجر با ابعاد مختلف گچ گل و آهك استفاده شده است. برخي از قسمتهاي ديوارهاي اضلاع شرقي و غربي بنا، تا ارتفاع 2 متر از سطح زمين بيشتر با سنگ‌هاي لاشه با ابعاد مختلف و بطور غيرمنظم ساخته شده است.
  در نماي شمالي و جبهه ورودي بنا از روكش گچ جهت پوشش بنا استفاده شده است. در ساخت نماي داخلي بنا نيز تا چند سال پيش فقط از آجر استفاده شده بود كه سپس روي سطوح و قسمت‌های مختلف داخلي بنا با روكش گچ پوشيده شد و هم اكنون نيز با تزيينات آينه كاري روكش گچ مستور مي‌باشد.
  از ويژگي‌هاي تزييني بنا، تاكيد بر عنصر معماري به عنوان عنصر تزييني است. بدين ترتيب، با بكارگيري طاقنماهاي متعدد در داخل و بيرون بنا به عنوان عامل و عنصر تزيين، به گونه‌اي استادانه، نقش اصلي تزيين با ترتيبي هماهنگ و با سادگي كامل بر سطوح مختلف بنا، به انجام رسيده است.
 • سایر اطلاعات

  زیارتنامه
  السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
  ***
  سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
 • منبع

  پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

اماکن مرتبطتگ ها