City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده برکشلو اروميه

(43 رای)


امامزاده برکشلو يکي از بناهاي تاريخي استان آذربايجان غربي است که در روستاي برکشلو در ده کيلومتري شرق اروميه قرار دارد. امامزاده برکشلو از بزرگترين و مهم ترين زيارتگاه هاي مردم استان محسوب مي شود و بناي آن مربوط به دوره زنديه و اوايل قاجاريه است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اطلاعات تماس

 • آدرس : ارومیه- روستای برکشلو در ده کیلومتری شرق شهرستان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»امامزاده برکشلو ارومیه مدفن دو برادر از امام زادگان به نام های ابراهیم و محمد که بنا به قولی چهار پشت آن ها به حضرت زین العابدین «ع» می رسد قرار دارد و نیز به قول برخی از معمرین مقابری که در این روستا وجود دارد به یکی از اولاد حضرت موسی بن‌جعفر «ع» منسوب می باشند.

 • تاریخچه

  امامزاده برکشلو از بزرگ ترین و مهم ترین زیارتگاه های مردم استان محسوب می شود و بنای آن مربوط به دوره زندیه و اوایل قاجار است.
 • ویژگی ها

  مقبرهٔ امامزاده برکشلو در روستاى امامزاده در 12 کیلومترى شهرستان ارومیه واقع شده که بنا به روایتى این مقبره محل دفن دو برادر از امامزادگان به نام‌هاى ابراهیم و محمد است که بنا به استناد اظهارات اهالی این روستا امامزادهٔ مذکور مدفن یکى از اولاد حضرت موسى ابن جعفر(ع)است.
  امامزاده برکشلو ارومیه به شکل مستطیل با یک گنبد مرکزی مانند چهار طاقی های دوه ساسانی است و چهار جرز قوس دار دارد و به وسیله گوشواره هایی طاق آن به هشت ضلع تقسیم شده است. در هر ضلع از مقبره یک ورودی با قوس جناقی دیده می شود و در طرفین آن پنجره هایی با قوس هلالی وجود دارد. مصالح به کار رفته در بنای مقبره از سنگ- ازاره تا یک متر و آجر است. نمای خارجی آن طاق نما و آجر کاری زیبایی دارد. مقبره دارای ضریح زیبا و آب طلا کاری شده است. نمای داخلی مقبره نیز از نظر تقسیم بندی و ترکیبات معماری چشم گیر و خوش تناسب است. ازاره داخلی تا ارتفاع یک و نیم متری با کاشی های جدید آبی رنگ پوشش داده شده بطوریکه می گویند این کاشی ها به جای کاشی های هفت رنگ قدیمی نصب شده است. جبهه خارجی نیز در بخش شرقی دارای دو نیم ستون تزئینی مانند مسجد مناره ارومیه می باشد که فواصل بین آجرهای آن با خشت های سبز رنگ به صورت پیچ تزئین شده است.
  رواق و گنبد و ایوان این امامزاده به دست مرحوم حبیب الله بیگلربیگی پایان یافته و بعدها نیز مرحوم حاجی غفار افشار به تکمیل بعضی از نواقصات آن همت گماشت و پاشاخان اردوبادی (آزادی) درب این امامزاده شریف را به هزینه شخصی خود تهیه کرد.
 • زمان مناسب بازدید

  نمای خارجی بنای امامزاده برکشلو ارومیه دارای اطاق و آجر کاری خوبی است که رعایت تقارن با قرار دادن درب ورودی در مرکز و تقسیم بندی نما به وسیله طاق نماهای دارای قوس هلالی و با عرض کم میسر گشته است.
  نمای شمالی که نمای اصلی بنا بشمار می آید شامل ایوان ورودی و دو مناره است که تازه ساخت و متعلق به دهه 70 است.
  گنبد امامزاده به صورت دو پوسته با تناسبات و هندسه زیبا از دور خود نمایی می‌کند و لایه داخلی گنبد آجرکاری و با بندکشی است.
  مصالح ساختمان مقبره از سنگ و آجر است که قسمت پایین آن تا ارتفاع یک مترى با سنگ رودخانه‌اى تقریباً منظم ساخته شده و بقیه با آجر است و قسمت بام که اینک آجر فرش شده قبلاً از خاک‌هاى دستى انباشته بود که روى گنبد را با شیروانى پوشش داده‌اند.
  راه داخلى مقبره تا ارتفاع 1/5 مترى با کاشى‌هاى جدید آبى‌رنگ پوشش داده شده که این کاشى‌ها به جاى کاشى‌هاى هفت‌رنگ قدیمى نصب شده اند و جبههٔ خارجى نیز در بخش شرقى داراى دو نیم ستون تزئینى می باشد که مانند منارهٔ ‌مسجد ارومیه است و فواصل آن با خشت‌هاى سبز رنگ مربع کوچک به صورت پیچ تزئین شده است.
  درهر ضلع از مقبره امامزاده برکشلو ارومیه یک ورودی با قوس جناقی دیده می شود و در طرفین آن پنجره هایی با قوس هلالی وجود دارد مصالح به کار رفته در بنای مقبره از سنگ آزاره تا یک متر و آجر است نمای خارجی آن طاق نما و آجر کاری زیبایی دارد.
 • سایر اطلاعات

  مقبره امامزادگان محمد و ابراهیم از مهمترین امامزاده های استان به شمار که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده وقدمت آن به دوره زندیه- قاجاریه می رسد.
  امامزاده برکشلو ارومیه در میان مردم منطقه از احترام و شهرت بسزایی برخوردار است بطوری که علاوه بر حضور زائران شیعی و سنی از مردم شهرها و روستاهای پیرامون نیز به منظور زیارت و برآورده شدن حاجات خود به این مکان معنوی مراجعه می کنند.
 • نظر
  چهارشنبه 06 بهمن 1395

  اصلاح کنید؛ اون برکشلو نیست، بکشلو هست

اماکن مرتبطتگ ها