City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده سيد ابراهيم رضا بيرجند (مزار حنبل)

(19 رای)


آستان امامزاده سيدابراهيم رضا(ع) معروف به مزار حنبل در ۳۶ کيلومتري شمال بيرجند واقع است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»عمده مصالح ساختمانی این بنا از آجر، سیمان و آهن است. این بنا دارای ایوانی با ۲۴ متر مربع است که بر جانب چپ آن مسجدی به مساحت ۶۶ متر مربع و بر جانب راست آن بقعه امامزاده به مساحت ۳۵ متر مربع است که با گنبد از درون تا ازاره سنگ مرمر و کف آن با فرش‌های اهدایی پوشیده شده است.
دو اتاقک بر بالای کوه دیده می‌شود، یکی را منسوب به خادم امامزاده می‌دانند که با گنبدی کوتاه و دیوارهای قطور به همان سبک معماری قدیم از سنگ و ساروج است. قبر در میانه اتاقک دوم قرار دارد. در اتاقک اول صندوق نذورات و عَلَم‌هایی است که مردم آن‌ها را زیارت می‌کنند. کف هر دو اتاق با فرشینه پوشیده شده است.

 • تاریخچه

  بانی و زمان ساخت بنای اولیه به‌درستی مشخص نیست. در سال ۱۳۶۵ ساختمان قدیمی آن تخریب و در سال ۱۳۶۷ شمسی از محل نذورات مردم و با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند ساختمان کنونی با طرح جدید ساخته شد.
 • ویژگی ها


  در میانه بقعه ضریحی از جنس آهن در ابعاد ۲× ۲/۵× ۱/۵ متر قرار دارد که مردم نذورات خود را به درون آن می‌ریزند. محل کنونی ضریح به قولی همان محل دفن امامزاده است و به قولی محل غایب شدن ایشان است.
  افروختن شمع، خواباندن گوسفند نذری، حضور جمعیت زیاد در روزهای تاسوعا و عاشورا، برپایی مراسم عزاداری و اطعام عزاداران و خیرات بین زائران و تهیه غلور در سه نوبت بهار، تابستان و زمستان از جمله مراسم ویژه این زیارتگاه است.
 • امکانات ویژه

  بقعه امامزاده سیدابراهیم رضا(ع) دارای ۱۱ زائرسرا جهت اسکان زائران است، آب مورد نیاز این زیارتگاه از چشمه‌ای در نزدیکی این محل تأمین می‌شود. همچنین، دارای برق و جاده آسفالته است.

اماکن مرتبطتگ ها