City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده شاهزاده جعفر غريب

(54 رای)


امامزاده شاهزاده جعفر غريب در 6 کيلومتري شرق قم واقع شده و مدفن يکي از نوادگان امام کاظم (ع) است. در جهت شرقي بقعه ايواني است به دهانه و عرض چهار متر و ارتفاع 6 متر با جدار سفيدکاري و پوشش در قوسي رومي که مدخل بقعه در زير همين ايوان واقع گشته در جلوي ايوان برکه آب و در مجاورت شرقي آن باغ اناري است که موقوفه بقعه است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده شاهزاده جعفر غريب
 • امامزاده شاهزاده جعفر غريب
 • امامزاده شاهزاده جعفر غريب
 • امامزاده شاهزاده جعفر غريب
امامزاده شاهزاده جعفر غريب امامزاده شاهزاده جعفر غريب امامزاده شاهزاده جعفر غريب امامزاده شاهزاده جعفر غريب مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان قم ـ شهر قم ـ بلوار بقیة الله جمکران

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»قاعدهٔ بقعه امامزاده از خارج هشت ترکى متساوى و نمابندى شدهٔ آجرى است. نمای خارجى گنبد بنا به شکل نيم بيضى مشابه عرقچينى است که با آجر پوشيده شده است و در اطراف آن ناودان های سنگی نصب شده است و از داخل هشت ترکى مختلف‌الاضلاع است. در بالاى بنا صورت مضلع به مدور تبديل شده و پوشش رسمى‌بندى آن بالا رفته است. در اطراف بقعه به استثناى ضلع شرقى که داراى ايوان است محوطه‌اى مهتابى‌ساز و مضلع به ارتفاع يک متر بالاتر از سطح زمين نمودار است. در وسط بقعه مرقدى با پوشش کاشى و از آثار عصر فتحعلى شاه ديده مى‌شود.

 • تاریخچه

  قدمت این امامزاده به دوره قاجاریه بر می گردد.
 • ویژگی ها

  امامزاده شاهزاده جعفر غریب با شماره 2798 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.
 • شرایط استفاده

  آستان امامزاده جعفرغریب (علیه السلام) کنار تپه های مشهور به (قل درویش) سر راه سابق کاشان در وسط باغی که وقف بر همین امامزاده می باشد واقع شده است.
 • سایر اطلاعات

  زیارت نامه
  السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.
  ***
  سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.
 • منبع

  پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی - گنجینه آثار قم

اماکن مرتبطتگ ها