City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده عبدالمهیمن ریشهر

(66 رای)


در شهرستان بوشهر در نزدیکی ریشهر قدیم ، مقبره و زیارتگاهی وجود دارد که به نام امام زاده عبدالمهیمن معروف ‏است. عمارت این بنا بسیار قدیمی است و به کرات تعمیرات جدیدی در آن صورت گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»‏ ‏گنبد شلغمی شکل آن حکایت ازگنبد سازی دوران قاجاریه دارد. در ورودی آن از چوب ساخته شده است و سبک ‏ چوب سازی قدیمی نواحی خلیج فارس را به خوبی حفظ کرده است. آنچه بر لوحه رواق داخلی امام زاده نوشته شده ‏نشان می دهد: امام زاده عبدالمهیمن از اعقاب حضرت علی (ع) و سیدی فقیه و پاک سیرت بوده است و در سال ‏‏312‏‎ ‎‏هجری قمری در بوشهر فوت و مدفون شده است. ‏

 • ویژگی ها

  امام زاده عبدالمهیمن در شهر بوشهر و در محله امام زاده واقع است. اطراف آن قبرستان قدیمی و در محوطه محلی برای استراحت گاه زایرین بنام هشتی وجود دارد. در همان خیابان مقبره شیخ حسین چاه کوتاهی معاصر با رییس علی دلواری واقع است. طبق شجره نامه موجود، امام زاده از اولاد حضرت عباس بن علی بن ابوطالب بوده و به زمان مامون خلیفه عباسی می رسد. وفات وی در سال 312 هجری قمری ذکر شده است.
 • سیمای عمومی


  بنای اصلی این ساختمان در اثر زلزله تخریب شده و بعدها تجدید بنا شده است. تذکره امام زاده بدین صورت آمده است امیرالمومنین – ابوالفضل – عبدالله ابو محمد امیر مدینه حسن ابو محمد امیر نبیح و سپس ملک الملک مدینه و جمیع نواحی مجاز گردید ابراهیم جروقه علی ابو علی عبید الله امام زاده عبدالمهیمن.
  گنبد امام زاده خشخاش هشت ترک است که به شکل گنبد سازی قاجاریه می باشد. در پایین یعنی کف بنا ترک هشتی ها به 3 متر می رسد و تا ارتفاع از پهنای آن کاسته شده به 2 متر، 80 سانتی متر ، 60 سانتی متر و تا 20 سانتی متر به انتهای سقف خاتمه می یابد. معمار بنا مشخص نیست.
  مصالح به کار رفته سنگ اسفنجی و گنبد با اندود گچ است. پوشش سقف در ایوان ها از چوب صندل است. درب ها از جنس چوب ساج و دو ورودی بزرگ با کنده کاری زیبا از چوب می باشد. در آب انبار قدیمی سنگ قبر دوران اسلامی نیز یافت می شود. اطراف گنبد صحن رواق هایی وجود دارد که میله های بلند باعث ورود جریان هوا به داخل محوطه می گردد و دارای طاق های بلندی است. در باختر حیاط استراحتگاهی برای زائران درست شده و به هشتی معروف می باشد. در وسط و طرفین هشتی سه اتاق وجود دارد که به سبک اتاق های بافت قدیم بوشهر بوده که جمعا شش اتاق است. در طرفین هشتی پلکان حلزونی مانند وجود دارد. کاشی های توی گنبد قدیمی بوده و رنگ های کبود سبز، قرمز، سفید و زرد به کار رفته و اشکال گل و بوته را دارا است. ضریح امام زاده منبت بوده و هم چنین درهای ورودی درای کنده کاری زیبا می باشد.
  گنبد دارای گچ بری های زیباست و تزیینات در و پنجره و شیشه های رنگی هشتی بر تلطیف نور و زیبایی بنا افزوده است. جنوب خاور بقعه امام زاده عبدالمهیمن، قبور متعددی به چشم می خورد که تقریبا تمامی آن ها خاوری – باختری است. این قبور به گبه ها معروف است.

اماکن مرتبطتگ ها