City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين

(22 رای)


امامزاده محسن همدان بر فراز تپه اي در دامنه شمالي کوهستان لوند و در انتهاي دره سرسبز و مصفاي برفين ( وفرجين) قرار گرفته و به همين دليل به امامزاده کوه نيز مشهور است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين
 • امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين
 • امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين
 • امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين
امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در روی مقبره امامزاده محسن، اثری از سنگ قبر مشاهده نمی شود، اما در حاشیه صندوقی چوبی، هویت امامزاده به نام محسن بن علی النقی بن الحسین بن زید بن الحسن المجتبی (ع) و تاریخ ساخت صندوق به سال 935 هجری نوشته شده و با تکرار صلوات تزئین شده است.
این بقعه، مدفن یکی از اصحاب حضرت علی (ع) به نام ابودجانه انصاری نیز هست.

 • تاریخچه

  تاریخ ساخت بنای بقعه امامزاده محسن (امامزاده کوه) وفرجين ، بر اساس شناسنامه آن، قرن هفتم هجری است، که به دوره ایلخانیان می رسد.
 • ویژگی ها

  بنای امامزاده محسن (امامزاده کوه) تا کنون چند بار مرمت شده و شباهت زیادی به بنای "هفتاد و دو تن" در ساروق اراک دارد. بقعه امامزاده محسن به شماره 824 مورخه 5/10/47 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.
 • سیمای عمومی

  ساختمان بقعه امامزاده محسن وفرجین همدان از جبهه‌ بیرون به شکل مستطیل است. نمای آن از یک ایوان بزرگ که بر فراز ورودی مقبره احداث شده و اتاق‌هایی دو طبقه در دو سوی ایوان آن قرار دارد، تشکیل شده است.
  ساختمان مرکزی امام‌زاده مشتمل بر دو حرم پیوسته با دو گنبد دو پوششه است که پوشش دوم صحابه (شبستان اول) فرو ریخته است.
  پلان داخل مقبره از دو شبستان مربع شکل تشکیل شده است. شبستان اول محل دفن سه تن از صحابه حضرت امیر است که در فتح همدان در زمان خلیفه دوم در جنگ شرکت داشته‌اند و شبستان دوم مدفن امام‌زاده محسن است.
  بر فراز هر دو شبستان، گنبدهایی به نسبت بزرگ ساخته شده است. نحوه تبدیل مربع به دایره، با کمک گوشواره‌هایی انجام گرفته است.
  دیوارهای سکوی گور صحابه، پوشیده از کاشی‌های کوکبی، مثلثی، صلیبی و چند ضلعی است که در حدود 250 سانتی‌متر طول، 150 سانتی‌متر عرض و 1 متر ارتفاع دارند. این شواهد نشان می‌دهند که هر چند امروزه بنای امام‌زاده فاقد تزئینات است، ولی به یقین در زمان ساخت،‌ دارای تزئینات کاشی‌کاری و گچبری بوده است.
 • شرایط استفاده

  فاصله امامزاده کوه تا شهر همدان، حدود 15 کیلومتر است که مسیر آن از شهر مریانج و روستای سولان، توئین، موئین وفرجین می گذرد.
 • منبع

  خبرگزاری شبستان – انجمن مفاخر معماری ایران

اماکن مرتبطتگ ها