City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزاده محمد کرمان (شاهزاده محمد)

(68 رای)


آستان مقدس امامزاده محمد کرمان( شاهزاده محمد) در بافت تاريخي شهر کرمان چون نگيني زيبا مي‌درخشد و پناهگاهي براي دل‌شکستگان و حاجتمندان است. بناي تاريخي بارگاه امامزاده محمد شهر کرمان متعلق به اواسط دوره صفويه است و به صورت مستطيل ساخته شده و داراي سه ايوان، گنبد، رواق، صحن و ضريح است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»امامزاده محمد ملقب به شاهزاده محمد از سادات جلیل‌القدر و عظیم‌الشأن جد سادات موسوی کرمان، شیراز، خوزستان، کربلا و کوفه هستند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای نسبت به تعمیر و بهسازی حرم مطهر امامزاده محمد توسط گروه بازسازی خاص حرم امام حسین (ع) صورت گرفته است و این مکان رونق بسیاری دارد.
آستان مقدس امامزاده محمد شهر کرمان طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از مراکز اصلی برگزاری آیین‌های مذهبی است، برگزاری مجالس تعزیه در این مکان رونق زیادی دارد و همچنین برگزاری نماز جماعت، محافل قرآنی، دعای ندبه و دعای کمیل از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این مکان است.

 • تاریخچه

  امامزاده محمد کرمان (شاهزاده محمد), امام زاده ای که با دو واسطه به حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می رسند. شخصیت مدفون دراین بقعه -سیدابوالحسن محمدبن ابراهیم المجاب بن محمد العابدبن امام موسی کاظم علیه السلام است که امامزاده سیدمحمدملقب به ((شاهزاده محمد)) ازسادات بسیارجلیل القدر-عظیم الشأن و بزرگوار جد سادات موسوی کرمان -شیراز -خوزستان -کربلا و کوفه می باشد .
  محمد بن ابراهیم مجاب علیه السلام متولد کربلا و در سال ۲۴۷هجری قمری به سیرجان و به سا ل ۲۴۹هجری قمری با دعوت اهالی و علمای کرمان به این شهر هجرت نمود . ایشان پس از گذراندن بیش از ۵۰سال از عمر خود در این خطه و تبلیغ دین و پرورش شاگردان مبرز همانند بسیاری از بزرگان توسط حاکم وقت در سال ۳۰۱هجری قمری به شهادت رسید ودر یک فرسنگی شهرقدیم کرمان در قسمت غربی کوه معروف (قلعه اردشیر )به خاک سپرده شد
  بقعه و مزار با شکوه امام زاده محمد علیه السلام در محله(شاهزاده محمد) خیاابان 17 شهریور – چهار راه بهار قرار دارد که مورد احترام مردم شهرستان کرمان است.
  تاریخچه بنای آستان مقدس امامزاده محمد(ع) متعلق به اواسط دوره صفویه است.
 • ویژگی ها

  بنای آستان مقدس امامزاده محمد(ع) به صورت مستطیل وبه ابعاد۲۲*۲۵مترساخته شده که دارای سه ایوان ،گنبد،رواق، صحن وضریح است. درب اصلی بقعه ازجانب ایوان شرقی باز می شود که آئینه کاریهای زیبایی دارد حین عبورازایوان ،به اتاقی می رسیم که مرقدامامزاده درآن قراردارد.
  این اتاق دارای چهارصفه بلندبه ارتفاع ۸متراست که درتلاقی ساقه گنبدعرقچینی ودیواربقعه،چهارپنجره جهت نورگیری تعبیه شده است. قطرگنبدازداخل ۵متروارتفاع ساقه آن ۲متراست گنبدازخارج به شکل شلجمی بلندوبه ارتفاع بیش از۱۳متراست که بسیارباشکوه ومجلل وعظیم وپرابهت ساخته شده ودورتادورساقه آن صلوات کبیره درکاشیهای قهوه ای نقش بسته است.
  نمای تمام گنبدنیزباکاشیهای معرق فیروزه ای تزئین شده ودرنتیجه نمای بسیارزیبایی به بقعه داده است. درست درزیر گنبدووسط اتاق ،مرقد امامزاده محمد کرمان (شاهزاده محمد) قراردارد درشمال مرقد،دربی قراردارد که به شبستان بزرگ حرم می رسد که دارای دواتاق ویک ایوان ویک سالن بزرگ است.
  توسعه قرینه همین فضا درجنوب بقعه تکرارشده بااین تفاوت که سردرب آن زیباوباشکوه وتمامآباکاشیهای لاجوردی درزمینه گل وبوته وآیات قرآنی تزئین شده واز شکوه خاصی برخورداراست زمین زیارتگاه که حدود۵هزارمترمربع است باجدول بندی درختان سرو وکاج بلند وگل کاری وچمن کاری فضای باطراوتی دارد

اماکن مرتبطتگ ها