City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امامزادگان عبدا... و آمنه خاتون اراک

(65 رای)


بنای امامزادگان عبدا... و آمنه خاتون اراک در محله عباس‌آباد اراک و در حاشیه خیابان شهید بهشتی قرار گرفته و زیارتگاه عموم است. این امامزاده اراک  با هسته معماری اولیه شهر سلطان‌آباد اراک یعنی مجموعه بازار و محله‌های حصار و قلعه فاصله داشته ولی به سبب توسعه و گسترش اراک اکنون با سایر محله‌ها پیوند دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»امامزادگان عبدا... و آمنه خاتون اراک دارای هسته‌ای مرکزی و الحاقاتی در شرق و غرب می‌باشد هسته مرکزی شامل یک چهار طاقی است با پلانی چلیپا شکل که در زیر آن سردابه قرار گرفته است در شرایط فعلی گنبد بنا یک پوش بوده و در هر سمت پایه گنبد یک نورگیر وجود داشته که در دوره‌های بعد آنها را تیغه کرده‌اند.
بنیان اصلی بنا خشت بوده ستونهای آن بسیار حجیم و این افزایش حجم باعث شده تا دالان کوتاهی در چهار طرف زیر گنبدخانه بوجود آید در زیر گنبد و در قسمت فوقانی دیوارها بقایای نقاشی باقی مانده که موضوعات آنها برگ، گلبوته و درخت سرو با رنگهای سیز و زرد و قهوه‌ای و مشکی می‌باشد.

  • تاریخچه

    براساس و قفنامه سنگی موجود در دیوار امامزاده دو تن از فرزندان امام موسی کاظم به نامهای شاهزاده عبدا.. و خواهر وی آمنه خاتون در داخل بنای نامبرده آرامیده‌اند. براساس و قضنامه مذکور که متعلق به سال 255 ه.ق. می‌باشد در آن زمان بنای امامزاده در جنوب شهر سلطان‌آباد قرار داشته و شخصی به نام یعقوب بن‌ابراهیم انجدانی یکی از صاحب منصبان لشگری دوره قاجار قلعه باغ مشجری جهت دخل و خرج آن وقف کرده است.
    هیچگونه مدرک یاسند معتبری درارتباط با سازنده بنای امامزادگان عبدا... و آمنه خاتون اراک و تاریخ آن وجود نداشته و تا حال برای شناسایی تاریخ دقیق این بناگمانه زنی‌ای نشده است مع‌الوصف احتمال می‌رود که قسمت چهار تاقی شکل بنا به احتمال در دوره صفویه ساخته شده ولی درباره تاریخ احداث سردابه همچنان نمی‌توان تاریخی را پیشنهاد کرد فرم و نوع طاق و تویزه به سبک اصفهانی و دوره صفوی می‌باشد.
  • ویژگی ها

    بنای اولیه امامزادگان عبدا... و آمنه خاتون اراک مربوط است به یک سردابه و نیز طرح یک معماری چهار طاقی شکل که بر روی این سردابه بنا شده است شکل سردابه بنا مدور و فاقد راه پله ورودی بوده و پایه و شالوده آن به ارتفاع حدود 60 سانتیمتر از سنگ ولی بقیه آن از آجر تشکیل گردیده است.

اماکن مرتبطتگ ها