City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

امام زاده محمّد باقر (ع) طارم

(50 رای)


امامزاده محمد باقر در وسط بافت قديم  روستاي کله سيران قرار دارد. با توجه به قرار داشتن امامزاده در مرکز روستا، تقريبا از بيشتر قسمتهاي کله سيران امامزاده قابل رؤيت است. دسترسي به امامزاده از طريق کوچه اي در نزديکي مسجد و در مرکز روستا امکان پذير است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • امام زاده محمّد باقر (ع) طارم
امام زاده محمّد باقر (ع) طارم مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کله سیران از روستاهای بخش چورزق و دهستان چورزق محسوب می شود. این روستا درجنوب رود خانه ی قزل اوزن و در دامنه ارتفاعات جنوبی درّه رودخانه قزل اوزن، واقع است. کله سیران یکی از روستاهای دوردست و کوچک شهرستان طارم محسوب می شود.

 • تاریخچه

  به استناد شجره نامه­ی خطی که بر روی کاغذ معمولی و با خط ثلث نوشته شده است تاریخ 1384 هجری قمری به وضوح خوانده می شود و صاحب بقعه را «شاهزاده سید محمّد باقر بن موسی بن جعفر علیهما السلام » معرفی کرده است .
 • ویژگی ها

  امامزاده محمد باقر در حال حاضر در محوطه محصور قرار دارد. این محوطه که در واقع حیاط امامزاده را تشکیل می دهد، از شمال و شرق با دیواری سیمانی و از غرب و جنوب با مسجد و خانه های مسکونی احاطه شده است. در داخل حیاط امامزاده و ضلع شمالی آن چند قبر نسبتاً جدید وجود دارد.
  احتمالاً در گذشته پیرامون امامزاده را گورستانی احاطه کرده بود و قبر های جدید ادامه تدفین های گذشته در این محل است. حیاط امامزاده بدون کف است و سطح آن با علف های هرز پوشیده شده است. فقط دور تا دور امامزاده به عرض حدود 1 متر با آجر فرش شده که مربوط به مرمت های بنا است.
  ورود به محوطه امامزاده از سمت جنوب غرب و از طریق یک ورودی تعبیه شده در دیوار غربی امکان پذیر است. ورودی فاقد درب است و مستقیماً به کوچه غربی منتهی می گردد. در گوشه جنوب شرق امامزاده بنایی وجود دارد که بخشی از آن در داخل حیاط قرار گرفته است. این بنا به عنوان انبار امامزاده مورد استفاده قرا رمی گیرد.
 • سیمای عمومی

  بنای امام زاده محمد باقر از دو بخش تشکیل یافته است، بخش نخست فضای موسوم به ایوان می باشد که دارای 4 متر طول و 20/3 متر عرض بوده و سقف این قسمت با استفاده از تیر و تخته پوشش گردیده است . پشت سر این ایوان شبستان اصلی واقع شده است. پلان این بنا هشت ضلعی بوده که اضلاع آن دو به دو با هم مساوی اند .
  اضلاع واقع در جهات اربعه اصلی 85/2 متر و دیگر اضلاع 40/1 متر اندازه گیری می شوند . برفراز این شبستان گنبدی مخروطی فرونشسته و ارتفاع پاطاق گنبد از رقوم کف فعلی 20/3 متر و ارتفع کل گنبد 50/7 متر می باشد . در وسط این فضا یک واحد قبر وجود دارد که با یک ضریح چوبی محافظت می گردد . این قبر فاقد سنگ و کتیبه است . بنا از قسمت داخل کچ و از نمای بیرونی با ملات کا گل انددود گردیده است .
  بنا در وضعیت فعلی مشکل خاص استاتیکی ندارد . روی قبر این امامزاده ضریح چوبی نصب گردیده که طول ان 154 سانتیمتر و عرض 90 سانتیمتر و ارتفاع 84 سانتی متر اندازه گیری می شود . اندامهای این ضریح با استفاده از رنگ روغن تزئین یافته و نقوش اسلیمی و گل زینت بخش این عناصر گردیده است . ابعاد گلهای تزئینی در حدود 12 سانتیمتر طول و 6 سانتیمتر عرض دارند این ضریح از ساخته های دوران قاجاریه و دارای بار فرهنگی – تاریخی و قابل حفاظت است.
 • منبع

  نگاه مدیا , اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان
 • مسیر خودروی شخصی دسترسی به این روستا از طریق جاده خاکی انذر- گوهر- کله سیران امکان پذیر است. فاصله کله سیران تا سه راهی انذر6 کیلومتر و از سه راهی تا روستای انذر1500 متر است. بنابر این برای رسیدن به کله سیران می توان از دو مسیر چورزق- انذر- کلیه سیران و یا درام- انذر- کله سیران استفاده کرد.

اماکن مرتبطتگ ها

امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان امام زاده محمّد باقر امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان کله سيران طارم امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان امام زاده محمّد باقر زنجان امام زاده محمّد باقر کله سيران طارم زنجان امام زاده محمّد باقر زنجان کله سيران طارم