City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ایوان تخت مرمر تهران

(49 رای)


بنای ایوان تخت مرمر یکی از قدیمی ترین عمارت های تهران است که با عنوان ایوان دارالاماره یا دیوانخانه هم شناخته می شود. ایوان تخت مرمر در واقع قدیمی‌ترین بنای کاخ گلستان و عده‌ای ساخت آن را به کریم خان زند نسبت می‌ دهند؛ آخرین بار در زمان رضاشاه پهلوی در ایوان تخت مرمر بار عام صورت گرفته است.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • ایوان تخت مرمر تهران
 • ایوان تخت مرمر تهران
 • ایوان تخت مرمر تهران
 • ایوان تخت مرمر تهران
ایوان تخت مرمر تهران ایوان تخت مرمر تهران ایوان تخت مرمر تهران ایوان تخت مرمر تهران مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : خیابان 15 خرداد - میدان ارگ - مجموعه جهانی کاخ موزه گلستان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»یکی از بناهایی که در کاخ گلستان به چشم می خورد ایوان تخت مرمر است که قدیمی ترین بنای کاخ گلستان به شمار می رود چرا که تخت مرمر در سال ۱۲۲۱هجری قمری (۱۱۷۸هجری شمسی -۱۸۰۶میلادی ) به دستور فتحعلی شاه قاجار از مرغوبترین سنگ مرمر معادن یزد در اصفهان حجاری شده و به شکل سکویی دیواره دار بلند در وسط ایوان قرار گرفته است و طراحی تخت مرمر توسط استاد میرزا بابای شیرازی نقاشباشی دربار قاجار انجام گرفته و حجاری آن تحت سرپرستی استاد محمد ابراهیم اصفهانی و استادان دیگری چون استاد محمد حسین ، استاد محمد باقر ، استاد مرتضی و استاد غلامعلی به انجام رسیده است.

 • ویژگی ها

  جالب است بدانید ایوان تخت مرمر در کاخ گلستان بر پایه داستان تخت حضرت سلیمان که بر روی دوش دیوان و پریان قرار داشته، ساخته شده است و کاربرد ان به عنوان جایگاهی بود که پادشاهان قاجار در این مکان به مراسم سلام می‌نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص بار عام می‌دادند .این نوع رسم که چند هزار سال توسط شاهان ایرانی انجام می شده را می‌توان در دوران هخامنشیان ” بار عام داریوش در تخت جمشید ” جستجو نمود و همچنین موارد مشابه را در تالار صد ستون تخت جمشید، ایوان عظیم مدائن، ایوان چهل ستون اصفهان، ایوان نادری قزوین و ایوان دیوانخانه ایروان ارمنستان نیز که عملکرد مشابه با این عمارت داشته اند می توان دید .
  آخرین بار در زمان رضاشاه پهلوی (۱۳۰۴هجری شمسی ، ۱۹۲۶میلادی ) آخرین بار عام در ایوان تخت مرمر به انجام رسیده است .
 • سیمای عمومی

  درباره مشخصات کلی ایوان تخت مرمردر کاخ گلستان می توان گفت ارتفاع تخت از کف ایوان حدود یک متر می باشد و از ۶۵ قطعه مرمر بزرگ و کوچک (۵ قطعه سنگ مرمر صاف به ضخامت ۱۲سانتی که از زیر به یکدیگر وصل شده، پله‌ها ۷ قطعه، طارمی‌ها ۲۱ قطعه، پایه‌ها و ستونها و مجسمه‌های حامل تخت ۲۱ قطعه ، مجسمه‌های کوچک دور تخت ۱۲قطعه) ساخته شده و از چهار طرف بر دوش ۳دیو و ۶فرشته یا انسان قرار گرفته است و وسط دو پله که در سطح عمودی پله‌ها اژدها و در طرفین نخستین پله مجسمه ۲شیر حجاری شده است.
  البته این عمارت در دوران قاجاریه دستخوش تغییرات زیادی شد و در زمان آقا محمد خان قاجار و به دستور وی بخش هایی از قصر وکیل در شیراز ویران و بقایای آن که شامل سرستون سنگی، دو درب خاتم کاری شده و سنگ مرمرهای ازاره به ایوان دیوانخانه در تهران با ارابه منتقل شد.
  و در آخر نیز دور تا دور تخت کتیبه هائی به چشم می خورد که درون هر یک از آنها یک بیت یا مصرع از دو قصیده فتحعلی خان صبا (ملک الشعراء) در مدح فتحعلی شاه و وصف تخت مرمر سروده شده و به قلم نستعلیق استاد مهدی تهرانی ملک الکتاب سلطانی نوشته شده است.
 • مسیر مترو بهترین راه برای رسیدن به ایوان تخت مرمر و کاخ موزه گلستان مترو است، با استفاده از خط یک مترو تهران می توانید در ایستگاه 15 خرداد از مترو پیاده شوید و با چند قدم پیاده روی به کاخ گلستان برسید.

اماکن مرتبطتگ ها