City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بازار اراک

(16 رای)


مجموعه تاریخی بازار اراک نمونه ارزشمندی از شهرسازی اوایل قرن ۱۳ است که بنای آن را فردی به نام سپهدار اعظم حاکم اراک گذاشته است این بازار از دیرباز به عنوان مرکز اقتصادی و تجارت شهر و عرضه فرش همراه با مواد اولیه آن از قبیل تار و پود و نقشه دار قالی و خامه شناخته می شود


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.خریدت رو بیشتر از کجا انجام می دی؟

 هايپرمارکت ها و فروشگاه هاي زنجيره اي  پاساژها و مراکز خريد  راسته هاي تجاري  مغازه و فروشگاه ها  خريد اينترنتي

2.بیشتر چه جور کالاهایی رو برای خرید انتخاب می کنی؟

 جنس هاي ايراني
 برندها
 کالاهاي خارجي
 جنس چيني
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آجر، مصالح غالب درساخت بازار بوده وبا ملات گچ، آهك و خاك رس تمامي بنا را ساختمان نموده‌اند، در پي ديوارها و همچنين در جرز ديوار و طاقها براي استحكام بيشتر از تيرچه‌هاي چوبي استفاده شده و در پاي ستونها هم صفحات و ورقهاي منجمد مسي و سربي به كارگرفته شده‌است.
سقف بازار گنبدي بوده و با كاهگل پوشيده شده، از نماي پشت بام، گنبدهاي ممتد در دو رديف شمالي و جنوبي و غربي و شرقي به طور زيبايي مشاهده مي‌شود و گنبد چهار سوق از ديگر گنبدها بلندتر و با عظمت تر ديده مي‌شود.
درمركز هر گنبد نورگيري تعبيه شده كه كار هواكش را هم‌انجام مي‌دهد، عمده حجره‌ها در راسته بازارها استقرار يافته و كارگاه‌هاي توليدي، باراندازها، انبارها و بازارچه‌هاي اختصاصي در سراها مي‌باشد.
در طرفين بازار به‌فواصل حدود پنجاه متري ازيكديگر سراهايي ساخته شده كه به فروش كالا وارائه خدمات مشغول مي‌باشند، سراهاي كاشاني، گلشن، نوروزي از اين جمله‌اند.

 • تاریخچه


  مجموعه بازار اراك در سال ‪ ۱۲۲۸هجري قمري و در زمان پادشاهي فتحعلي شاه قاجار در بافت مركزي شهر سلطان آباد و به توسط يوسف خان گرجي بنا شده‌است.
  اين بناي با ارزش تاريخي كه تلفيقي از معماري مدرن و سنتي ايران است در چهار جهت شمال، جنوب، شرق و غرب ساخته شده است، طول بازار در جهت شمال به جنوب ‪ ۷۲۰متر و در جهت غرب به شرق حدود ‪ ۲۰۰متر است،اين دو بازار در محلي كه چهار سوق ناميده مي‌شود در هم تلاقي مي‌كنند.
 • ویژگی ها

  زيباترين و مهمترين سراي بازار كه همچنان توانسته ساختار اوليه خود را حفظ نمايد، سراي كاشاني است كه به بازار فرش اختصاص يافته است.
  درجنب بازار، مسجد ومدرسه سپهدار كه يكي از زيباترين مساجد اراك مي‌باشد قرار داشته و پشت‌بام بازار كاملا برحياط مدرسه و مسجد سپهدار مشرف مي‌باشد.
  مجموعه بازار اراك در تاريخ ‪ ۱۳۵۵/۸/۱۰به شماره ‪ ۱۲۸۵در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌است
 • سایر اطلاعات

  بازار اراک به عنوان آخرین اثر معماری ایرانی و اسلامی در مرکز شهر اراک قد برافراشته و همچنان از محل های تجاری پررونق شهر است.این بازار که به بازار سرپوشیده نیز معروف است کمتر از یک کیلومتر طول دارد و دارای طاق هایی بلند و دیوارهای مرتفع است. طول دیوارهای بازار اراک به حدود هفت متر می رسد و شامل انواع واحدهای تجاری متعدد است و با ورود به بازار می توان انواع مایحتاج از اجناس لوکس و زیورآلات گرفته تا سوغاتی های استان و لباس را تهیه کرد.
  بازارها در گذشته نه تنها دارای امکانات تجاری بودند بلکه، مجموعه بوده اندذ و دارای امکاناتی چون، مسجد، بارانداز، کاروانسرا، آب انبار، سقاخانه، حمام و … بودند که بازار اراک نیز از این امر مستثنی نبوده با این حال بسیاری از امکانات جانبی بازار اراک در گذشته، ویران و تخریب شده است و اکنون مسجد، سقاخانه و بارانداز در بازار به چشم می خورد.
  بازار اراک، مجموعه دیدنی است که در 200 سال گذشته و در سال، 1228 هجری قمری در زمان پادشاهی، فتحعلی شاه قاجار در بافت مرکزی سلطان آباد عراق عجم (اراک) توسط یوسف خان گرجی بنا شد.این بنای با ارزش تاریخی، تلفیقی از معماری مدرن و سنتی ایران لست که در چهار جهت شمال به جنوب و شرق به غرب احداث شده است. از شمال به جنوب 750 متر و از شرق به غرب 200 متر است این جهت ها در محلی به نام چهار سوق در هم تلاقی می شود.بازار اراک دارای گذرها و سراهای متعددی دارد که به با سقف های گنبدی شکل ساخته شده و در دادن نقش و نگار به داخل گنبدها چنان مهارت و زیبایی به کار گرفته شده که که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
  هوای بازار اراک در تابستان خنک و در زمستان گرم است و در ساخت آن از ملات گچ، آهک، خاک رس، تیرچه های چوبی و ورق ها و صفحات فلزی منجمد مسی و سربی و کاهگل استفاده شده است و با وجود تغییر در پایه های برخی از حجره ها تا به امروز استواری خود را حفظ کرده است.
  گنبد چهارسوق بازار بلندترین بخش بازار است که در مرکز آن قرار دارد در مرکز این گنبد آبخوری و در اطراف آن حجره های مختلف صنایع دستی به چشم می خورد که می تواند سوغاتی برای مسافران باشد.
  سراهای بازار به فاصله 50 متری از هم ساخته شده است. سرای کاشانی، گلشن و نوزری از جمله سراهای زیبای این بازار است که همچنان ساختار اولیه خود را حفظ کرده است.
  بازار اراک در سال 1355 به شماره 1285 به ثبت اثار ملی کشور رسیده و از آثار تاریخی و گردشگری استان مرکزی است و کمتر مسافری است که به اراک بیاید و ساعاتی متمادی را در بازار اراک سپری نکند و سوغات خود را تهیه نکند.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها