City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باغ مستوفي الممالک

(44 رای)


عمارت ها و خونه باغ هاي قديمي ياد آور آرامش و صفاي مردم و از زيباييهاي محله هاي قديمي تهران هستند. باغ و عمارت ميرزا حسن خان مستوفي الممالک که مربوط به دوره قاجار است يکي از اين باغ عمارتهاي قديمي تهران است که در محله ده ونک تهران واقع شده. اين عمارت درحال حاضر به همت شهرداري تبديل به باغي بزرگ براي استفاده عموم شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • باغ مستوفي الممالک
 • باغ مستوفي الممالک
 • باغ مستوفي الممالک
 • باغ مستوفي الممالک
باغ مستوفي الممالک باغ مستوفي الممالک باغ مستوفي الممالک باغ مستوفي الممالک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران، خیابان سئول، میدان پیروزان، خیابان شهید مسعود صابری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این ساختمان در گذشته شامل مجموعه خانه ها و ساختمان های متعلق به خانواده مستوفی بود که در زمینی به مساحت ۶۰ هزار مترمربع احداث شده بود. این مجموعه شامل اندرونی ها و بیرونی ها و تالارهای متعدد و تالار آینه بوده است و تنها بخش باقی مانده آن، کوشک بسیار زیبایی است که دارای تزیینات بسیار زیبای گچبری در زمینی به مساحت ۱۷۳۰ متر مربع قرار دارد.

 • تاریخچه

  میرزا حسن خان مستوفی الممالک‌، فرزند میرزا یوسف مستوفی‌الممالک و شکر خانم‌، دختر رئیس یکی از قبایل کرد، یکی از اصیل‌ترین شخصیت‌های تاریخ سیاسی معاصر ایران است و مقام و لقب مستوفی الممالک بیش از یک قرن در خاندان او بوده است‌. میرزا حسن که خانه ای در ضلع جنوب‌غربی چهارراه گلوبندک به نام وی ثبت شده است، املاک و مستغلات بیشماری در ده ونک داشته است که از جمله آنها باغ مستوفی الممالک است.
  خانه مستوفی‌الممالک متعلق به اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، یعنی حدود 110 سال پیش‌، با سبک و سیاق خاص معماری آن دوره‌، که ویژگی آن استفاده از عناصر و بن‌مایه‌های اروپایی است‌، ساخته شده‌است‌.
 • ویژگی ها

  خانه مستوفی الممالک تحت تاثیر معماری اروپا ساخته شده و به عنوان بخشی از تاریخ این منطقه، اولین خانه فرنگی ساز در ایران است و به همین دلیل تزئینات آن نیز فرنگی است.
 • سیمای عمومی

  بیشتر زمین ها در ده ونک از املاک و مستغلات میرزا حسن مستوفی الممالک یعنی همان کسی که میدان حسن آباد نیز به نامش است، بوده و اکنون از همه آنها فقط همین خانه باغ برای بازماندگانش مانده است. در گذشته بر اساس اسناد، حیاط مشجر و سرسبز بود. در این حیاط در دوران قاجار حوض بسیار بزرگی وجود داشته که با آب‌نماهای خاصش محوطه باغ را تزیین می‌کرده است. علاوه بر استخر که جانشین حوض شده، گلخانه‌ای خالی و متروک در گوشه فضای بیرونی عمارت قرار دارد. بنای مستوفی‌الممالک که در دل حیاط واقع شده است، دارای دو نمای شمالی و جنوبی است که نمای شمالی خانه دارای چهار ستون مدور در طبقه‌ اول، شش پنجره بزرگ و دری در قسمت وسط و چهار پنجره کوچک مربع شکل جهت نورگیر و زیرزمین و یک در فلزی در وسط عمارت که راه ورود به زیرزمین حوضخانه بوده است.
  نمای جنوبی خانه نیز در قسمت طبقه اول دارای ۱۰ ستون کاملا مدور و نیم‌ستون چسبیده به بدنه‌ بنا در دو گوشه و در قسمت پایی یا نمای زیرزمین ۱۲ ستون سنگی قرار دارد که هشت‌تای آن به صورت جفت‌جفت (چهار جفت) است. سقف خانه شیروانی، دارای یک خرپشته و دودکش آجری است. در ورودی عمارت چوبی و دارای آستانه کتیبه‌دار است که با هفت پله مرمرین و دو ستون در بالای آن، شما را وارد سالن مرکزی می‌کند. در دو طرف آستانه‌ ورودی، دو اتاق و دو طرف سالن مرکزی، دو اتاق دیگر و بالای هر دو آن‌ها نیز دو اتاق وجود دارد. این بنا تالارهای متعددی دارد که تالار آینه‌ آن با تزیینات و نقش‌های فراوانش مشهور است.
  تالار دیگر این عمارت تالار پروانه نام دارد چرا که سقف کاذب آن تالار به شکل صفحه‌ای شطرنجی تزیین شده و داخل هر مربع از این شطرنج، یک پروانه‌ کاغذی قرار دارد، محل کار، کتابخانه و برگزاری جلسات و کنفرانس در این تالار صورت می‌گرفته است که بعد از مرگ مستوفی‌الممالک، به محل سکونت فرزندانش تبدیل می‌شود. ملحقات نامناسب به‌ کار ‌رفته در بنا، در این چند سال اخیر، متاسفانه زیبایی و هویت آن را خدشه‌دار کرده، جای خالی مجسمه‌ها در حیاط و داخل بنا نیز کاملا مشهود است. داخل فضای جنگل مانند خانه باغ مستوفی الممالک حوضچه بسیار بزرگی وجود دارد که آب قنات در اینجا جمع می شده و به تمام ده ونک آب می رسانده است اما اکنون به حوضچه ای راکد تبدیل شده در کنار آن هم استخر بزرگی با معماری ویژه وجود دارد.
 • امکانات ویژه

  زمینِ ورزش - زمینِ بازی بچه‌ها - کتابخانه - سرویس‌های بهداشتی
 • سایر اطلاعات

  این باغ در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۱، به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • منبع

  سایت های سیری در ایران - کویرها و بیابان های ایران / مهمان طهران
  پرتال جامع علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
  ویکی پدیا

Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر تاکسی از میدان ونک، ابتدای خیابان خدامی سوای تاکسی های ده ونک شده و در انتهای میسر پیاده شوید. این عمارت در چند دقیقه ای شما است.
 • مسیر مترو از طریق مترو مترو شهید حقانی و سپس دسترسی به میدان ونک می توانید به این مجموعه برسید.
 • مسیر خودروی شخصی از میدان ونک به سمت خیابان ملاصدرا بروید. تا خیابان شیخ بهایی مستقیم رفته و شیخ بهایی را نیز تا میدان بروید. از آنجا تابلوهای ده ونک را دنبال کنید.

اماکن مرتبطتگ ها

باغ مستوفي الممالک ده ونک باغ ايراني قاجار باغ مستوفي الممالک ده ونک باغ مستوفي الممالک باغ ايراني باغ مستوفي الممالک قاجار ده ونک باغ مستوفي الممالک باغ مستوفي الممالک باغ ايراني ده ونک قاجار باغ ايراني باغ مستوفي الممالک باغ ايراني ده ونک باغ ايراني قاجار قاجار باغ مستوفي الممالک قاجار ده ونک قاجار باغ ايراني باغ مستوفي الممالک ده ونک باغ ايراني باغ مستوفي الممالک ده ونک قاجار باغ مستوفي الممالک باغ ايراني ده ونک باغ مستوفي الممالک باغ ايراني قاجار باغ مستوفي الممالک قاجار ده ونک باغ مستوفي الممالک قاجار باغ ايراني ده ونک باغ مستوفي الممالک باغ ايراني ده ونک باغ مستوفي الممالک قاجار ده ونک باغ ايراني قاجار ده ونک باغ ايراني باغ مستوفي الممالک ده ونک قاجار باغ مستوفي الممالک ده ونک قاجار باغ ايراني باغ ايراني باغ مستوفي الممالک ده ونک باغ ايراني باغ مستوفي الممالک قاجار باغ ايراني ده ونک باغ مستوفي الممالک باغ ايراني ده ونک قاجار باغ ايراني قاجار باغ مستوفي الممالک باغ ايراني قاجار ده ونک قاجار باغ مستوفي الممالک ده ونک قاجار باغ مستوفي الممالک باغ ايراني قاجار ده ونک باغ مستوفي الممالک قاجار ده ونک باغ ايراني قاجار باغ ايراني باغ مستوفي الممالک قاجار باغ ايراني ده ونک باغ مستوفي الممالک ده ونک باغ ايراني قاجار باغ مستوفي الممالک باغ ايراني قاجار ده ونک باغ مستوفي الممالک قاجار ده ونک باغ ايراني باغ مستوفي الممالک باغ ايراني ده ونک قاجار باغ مستوفي الممالک باغ ايراني قاجار ده ونک باغ مستوفي الممالک ده ونک قاجار باغ ايراني ده ونک باغ مستوفي الممالک باغ ايراني قاجار ده ونک باغ مستوفي الممالک قاجار باغ ايراني ده ونک باغ ايراني قاجار باغ مستوفي الممالک ده ونک باغ ايراني باغ مستوفي الممالک قاجار