City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باغ موزه دفاع مقدس کرمان

(22 رای)


باغ موزه دفاع مقدس کرمان به عنوان يکي از بزرگترين باغ موزه‌هاي دفاع مقدس کشور است که ساختمان آن با الهام از معماري ايراني و سنتي کرمان طراحي و به جلوه‌گاهي از هنر، ايثار و مقاومت تبديل شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اطلاعات تماس

 • آدرس : کرمان, ابتدای بلوار شهید عباسپور (پارادیس)

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»غ موزه دفاع مقدس کرمان به عنوان یکی از بزرگترین باغ موزه‌های دفاع مقدس کشور است که ساختمان آن با الهام از معماری ایرانی و سنتی کرمان و با توجه به اقلیم و سازه‌های سنتی از قبیل بادگیرهای کرمان و با استفاده از مصالح اقلیمی طراحی و ساخته شده است.
موزه دفاع مقدس کرمان در واقع خاطرات جنگ و دوران دفاع مقدس و دلاورمردی‌ها و رشادت‌های لشکر41 ثارالله را در دوران دفاع مقدس و نیز خاطرات دفاع و روزهای جنگ و انقلاب را برای نسل های آینده در خود نگه می‌دارد.

 • تاریخچه

  بهانه اجرای این طرح فرهنگی، برگزاری کنگره سرداران و 8 هزار شهید استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان بود که با تدبیر سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین لشکر 41 ثارالله و با هدف انتقال فرهنگ ایثار، جهاد، شهادت و نیز اثبات حقانیت ملت مسلمان ایران در جنگ 8 ساله ایران و عراق در سال 1377 با 11 ماه کار مداوم ساخته شد و مصادف با سالروز فتح خرمشهر (روز ملی مقاومت) به بهره‌برداری رسید.
  این موزه را یکی از استادان دانشگاه علم و صنعت تهران طراحی کرده که در زمینی به مساحت 23 هزار مترمربع و با صرف هزینه‌ای بالغ بر 11 میلیارد ریال ساخته شده است.
 • ویژگی ها

  در آغاز ورود به موزه دفاع مقدس، پارک شهدا به چشم می‌خورد که در دو سمت این پارک 8 شهید گمنام آرمیده‌اند.
  در وسط پارک آب نما و در دو طرف آن تندیس‌های 17 سردار شهید استان بر روی سنگ حکاکی شده که در نگاه نخست، تصویری از گل لاله در چشم بیننده مجسم می‌کنند.
  بر فراز سردر محوطه نمایشگاه دو نماد عاشورا و کوثر وجود دارد که سردر عاشورا از جنس پوکه و نمادی از شبکه‌های ضریح مطهر امام حسین (ع) است و قدری جلوتر پرچم «یا ثارالله» دیده می‌شود که بر فراز آن پنجه‌ای وجود دارد و کلمه الله اکبر در وسط آن نقش بسته است.
  بر فراز این گنجینه یک گل لاله در حال شکفتن قرار دارد که 4 گلبرگ اطراف آن دیده می‌شود و سر در ورودی موزه 8 ستون به واسطه 8 سال دفاع مقدس به چشم می‌خورد.
 • سیمای عمومی

  تالار عبرت: در تالار عبرت دفاع مردم سلحشور ایران با جنگ‌های 200 ساله قبل از انقلاب مقایسه شده و ناکامی‌های آن دوران با استفاده از اسناد و نقشه‌ها در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.
  در این تالار عهدنامه‌های مختلفی که در دوران‌های گذشته به واسطه آن سرزمین بزرگ ایران را تقسیم کرده‌اند، از جمله قطعنامه ترکمن‌چای،گلستان و نیز متن قطعنامه 1975 الجزایر به نمایش گذاشته شده است.
  تالار بصیرت: در این تالار اسناد قبل از آغاز جنگ و حمله‌های پراکنده دشمن، شلیک خمپاره، تصرف برخی از پاسگاه‌های مرزی و چند وسیله مربوط به جنگ در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
  تالار نور: در این تالار اسناد مربوط به شروع جنگ، دستور صدام حسین مبنی بر تصرف شهرهای مختلف ایران و کمک کشورهای غربی و کشورهای عرب به صدام به منظور تضعیف جمهوری اسلامی و خیال خام به زانو درآوردن ایران به چشم می خورد.
  تالار شقایق: در این تالار وحشی‌گری‌های صدام در قالب حمله‌های شیمیایی، حمله به مراکز عمومی، مدارس، بیمارستان‌ها و شکنجه آزادگان در دوران دفاع مقدس و بعد از آن آثار مربوط به آزادگان که در دوران اسارت به دست خودشان ساخته شده، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
  تالار پیروزی: در این تالار که ششمین تالار موزه است، مدارک مربوط به پیروزی‌ها و پایداری مردم ایران، نامه‌های مبادله شده میان رئیس جمهور وقت ایران و صدام حسین، تصاویر مربوط به فتح‌های بزرگ از جمله فتح خرمشهر و مدال‌های دریافتی فرماندهان دفاع مقدس و غیره به نمایش درآمده است.
  تالار شهدا: در تالار شهدا تصاویر تعدادی از سرداران شهید از سراسر ایران و پیراهن شهیدان از جمله پیراهن سردار علی ماهانی که باقیمانده پیکر پاکش پس از 14 سال پیدا شد، به نمایش گذاشته شده است.
  تالار آزادی: در این تالار ماکت پویا و متحرک عملیات «والفجر 8» جای دارد. این ماکت با استفاده از نور، تصویر و صدا به صورت الکترونیکی و مکانیکی عملیات والفجر 8 و عبور رزمندگان را به مدت50 دقیقه اجرا می‌کند.
  در این ماکت 45 هزار متر سیم به کار رفته و حرکت تانــک‌ها، نفربرها، سقوط هواپیما، بمباران هواپیماها، ریختن منورهای خوشه‌ای، شلیک تانک‌ها شبیه عملیات والفجر 8 طراحی و در مقیاس 11 هزار ساخته شده است، به شکلی که بیننده خود را در یک منطقه عملیاتی احساس می‌کند.
  این ماکت به دست نیروهای متخصص لشکر 41 ثارالله طراحی و ساخته شده است.
  فضای روباز موزه دفاع مقدس کرمان: فضای روباز به سه قسمت شامل نمایش سلاح‌های جنگی سنگین و سبک که 80 درصد آنها غنیمتی است، سنگرهای خودی و سنگرهای دشمن تقسیم می‌شود.
  فضای بیرون، منطقه عملیاتی کربلای 5 را در منطقه شلمچه به نمایش می‌گذارد و شبیه به قسمتی از منطقه عملیاتی کربلای 5 طراحی و ساخته شده است.
  سنگرهای خودی با صدای بسیار زیبای افکت‌های ویژه عملیاتی زیر پوشش قرار گرفته است، به شکلی که شخص احساس می‌کند در منطقه عملیاتی قرار دارد و 70 درصد صداها (افکت‌ها) مربوط به همان عملیات کربلای 5 است که از بی‌سیم‌ها رد و بدل شده و در داخل هر سنگر صدای مخصوص آن سنگر شنیده می‌شود.
  برای مثال در سنگر اورژانس صدای آمبولانس و صحبت‌های پرستار و پزشک و ناله مجروحان جنگی، در سنگر تبلیغات صدای اذان، کلاس‌های مختلف حدیث و قرآن، در سنگر اجتماعات، سخنرانی و در سنگر فرماندهی بحث توجیه نقشه عملیاتی کربلای 5 با همان صداها طراحی و در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار گرفته است.
  در بخشی از این فضا هم آب گرفتگی که نیروهای دشمن در منطقه شلمچه به منظور جلوگیری از نفوذ رزمندگان ایجاد کرده بودند با 30 هزار متر مکعب آب در برکه، طراحی شده تا شبیه منطقه عملیاتی بازسازی و شبیه سازی شود که چندین قایق نیز برای بازدید عملیاتی علاقه مندان و دیدار از منطقه فرضی دشمن در این برکه قرار گرفته است.
  آخرین قسمت موزه دفاع مقدس کرمان فضای روباز گلزار شهداست که 8 هزار سنگ قبر شهدای استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در آنجا به شکل تزیینی و نمادین ساخته شده است.
  در این بخش برای شهدای هر شهرستان به تفکیک سنگ قبرهایی جداگانه طراحی شده است.

اماکن مرتبطتگ ها