City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باغ و عمارت مود بيرجند (قلعه باغ مود)

(12 رای)


قلعه باغ مود در فاصله 30 کيلومتري بيرجند و در شهر مود واقع شده است. حصار اين باغ داراي 20 برج مدور با فواصل مشخص از يکديگر است. علاوه بر اين برجها يک خندق به عرض تقريباً 10 متر دور تا دور حصار حفر شده که دفاع از قلعه را آسانتر مي نموده است

 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»باغ، قلعه مود بنایی است منحصر به فرد با ویژگی‌های خاص معماری و هنری، که یکی از ویژگی‌های این بنا تغییرات صورت گرفته در طول تاریخ است.
آنچه از بررسی بنا به دست می‌آید این است که این بنا در اصل قلعه‌ای دفاعی بوده که وجود حصار قوی و قطور با برج‌های متعدد دلیل این مدعا است. این بنا در مجموع دارای بیست برج مدور بوده و علاوه بر برج‌ها و حصار یک خندق نیز دور تا دور قلعه برای دفاع بیشتر حفر شده است.
ورودی اصلی قلعه در میانه ضلع شمالی آن واقع شده و دو طرف ورودی، دو برج و دو اطاق کوچک برای سکونت نگهبانان دیده می‌شود.
مصالح استفاده شده در ساخت حصار و برج‌ها خشت و چینه است که البته حدفاصل چند رج آجر کار شده تا سبب افزایش استحکام حصار و برج‌ها شود.

  • ویژگی ها

    . در داخل قلعه بقایایی از یک بنای قدیمی که عمارتی تشریفاتی بوده بر جای مانده و شامل چند ایوان، بقایای یک هشتی، راهروها و اتاق ها است. بر روی دیوار ها و طاقنماهای ایوان عمارت تزئینات بسیار هنرمندانه نقاشی روی گچ با نقوش اسلیمی و گل و بوته و نقش پرندگان دیده می شود. عمارت اصلی در شمال باغ و در دو طبقه ساخته شده و طبقه همکف آن با تعدادی اتاق و راهرو به عنوان فضاهای خدماتی و انبار استفاده می شده و هیچگونه تزیینی ندارد.
    در طبقه اول بنا تالار آینه با تزیینات گچبری شامل نقش سردیس حیوانات، گل و گیاه و اسلیمی های مختلف دیده می‌شود. با توجه به وجود تالار آیینه و همچنین اتاق بزرگ دیگری در سمت شرقی ساختمان که دارای تزئینات گچی برجسته ای است، می توان دریافت که این بخش مخصوص پذیرایی از میهمانان و محلی برای زندگی حاکم و خانواده اش بوده است.
    حوضخانه و بناهای وابسته به آن در شرق و یک حمام و تعدادی اتاق که به عنـوان سکونت و انبار استفاده می شـده است در ضلـع جنـوبی مجموعه قرار دارد. این مجموعه گنجینه ای ارزشمند از تزئینات وابسته به معماری را در خود جای داده است.

اماکن مرتبطتگ ها