City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بافت تاريخي روستاي تيس چابهار

(32 رای)


 تيس نام روستايي است کوچک و سرسبز واقع شمال غرب بندر چابهار است. وجود نيايشگاهي کنده شده در دل ارتفاعات شهبازبند در محلي بنام بان مسيتي و ساير قلاع، استحکامات نظامي و تدافعي در پيرامون تيس از جمله تيس کوپان دليلي برقدمت اين روستا است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»روستای تیس(طیس) از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار، در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی بندر چابهار و در دهانه خلیج چابهار واقع شده است. این روستا از شمال شرقی به کوه‌ شهباز، از جنوب شرقی به کوه پیلبند و از شرق به کوه لاوری محدود می‌شود.
روستای تیس از سطح دریا 10 متر ارتفاع دارد و اقلیم آن، گرم و خشک است. رودخانه لاوری از میان روستا می‌گذرد. روستای تیس در کوهپایه استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. خانه‌های روستا حول مسجد جامع روستا بنا شده‌اند و اراضی کشاورزی و درختان بلند قامت، روستا را در برگرفته‌اند.

 • ویژگی ها

  در ساخت خانه‌های قدیمی از سنگ، گچ، گل، خشت و آجر استفاده شده است. خانه‌های جدید، با مصالحی مانند سیمان، آهن، آجر و... ساخته شده‌اند.
  استقرار روستای ساحلی تیس در مـحدوده كوهستانی كه چشم‌اندازهای متنوع زیبایی دارد،‌جذابیت خاصی به آن بخشیده است. سواحل دریای عمان با فضاهای رؤیایی پرواز پرندگان بر فراز دریا و امواج خروشان، از جاذبه‌های طبیعی كم نظیر روستای تیس به شمار می‌آیند.
  هر ساله عده كثیری از مردم بویژه در فصل‌های مساعد سال برای تفریح و تفرج به روستای تیس سفر می‌كنند.
 • زمان مناسب بازدید

  آب و هوای روستا در فصول پاییز و بهار، مطبوع و دلپذیر، در زمستان سرد و در تابستان بسیار گرم است.
 • سایر اطلاعات

  روستای تیس، در فاصلۀ 5 کیلومتری شمال غربی چابهار در ضلع شرقی محدوده منطقه آزاد تجاری قرار گرفته است و قدمت آن به 2500 سال قبل می‌رسد. نام این روستا در کتاب‌های مربوط به فتوحات اسکندر مقدونی به عنوان ”تیز“ مشهور بوده که به مرور زمان به تیس تبدیل شده است. در آثار مورخین و جغرافی‌دانان دوره اسلامی از جمله "مقدسی" (مورخ سده چهارم ﻫ .ق) از آن به عنوان «بندر تزیا» یا «تسی»، یاد شده، که در مسیر راه دریایی کرانه‌های جنوبی ایران قرار داشته است و مرکز تجارت شکر ایالات مکران و گندم سیستان بوده است.
  تیس روستایی باستانی بازمانده از دوره هخامنشیان است. این روستا که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد از توابع شهرستان چابهار است و درناحیه‌ای کوهپایه‌ای در شمال غربی چابهار واقع شده است.
  در دوران قدیم کالاها از آسیای شرقی و هند به این بندر وارد و به خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز فرستاده می‌شدند. تیس البته در اولین سده‌های اسلامی هم بندر مهمی بوده است.
  اما امروزه تیس روستایی بیش نیست که در محدوده منطقه آزاد چابهار قرارگرفته ودرمسیرارتباطی جابهار-کنارک توجه هرمسافری رابه خودجلب می کند.
  در نزدیکی تیس بندرچابهارقراردارد با اینکه شهری نوپا وجدید است با پيروزى انقلاب اسلامى و بروز جنگ تحميلى به دليل اهميت استراتژيكى خاص خود مورد توجه قرار گرفته و اينك روز به روز گسترده‏ تر مى‏شود و نقش مهمى در اقتصاد كشور ايفا مى‏كند و از زمانى كه در زمره مناطق آزاد تجارى - صنعتى قرار گرفته از پيشرفت چشمگيرى برخوردار شده است.

اماکن مرتبطتگ ها