City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

برج باراجين

(98 رای)


برج باراجين در ارتفاعات شمال شهر قزوين، بر قله کوه و برروي سکويي قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • برج باراجين
 • برج باراجين
برج باراجين برج باراجين مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : قزوین - 12 کیلومتری شمال قزوین

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»برج باراجین روي سکويي هشت ضلعي که حدود يک متر از کف زمين ارتفاع دارد، بنا شده است. رج اول سنگ‌چینِ سکوى مزبور با سنگ‌هاى صاف و تراش‌دار چهارگوش بنا شده و این تنها قسمت از بناى برج است که از سنگ‌هاى تراش‌دار در بناى آن استفاده شده است. طول هر یک از ضلع‌هاى هشت ضلعى، ۳/۷۰ متر است.

 • تاریخچه

  این برج را مى‌توان از آثار قرن ۴ یا ۵ هجرى قمرى به شمار آورد.
 • ویژگی ها

  این برج در محلی خوش منظره و خوش‌ آب و هوا قرار دارد و به علت ارتفاع زیاد، هواى آن از هواى قزوین خنک‌تر است. بلندى برج بر تمام محیط اطراف مسلط است و از فراز آن مى‌توان شهر قزوین را به خوبى مشاهده کرد.
 • سیمای عمومی

  در روى سکوى هشت‌ضلعى، نقشهٔ‌ اصلى برج اجرا شده است. نقشهٔ برج عبارت است از : هشت نیم‌ستون مدور که بر گِرداگرد بدنهٔ مدورِ اصلى برج، با فاصله‌هاى منظم کار گذاشته شده‌اند. فاصلهٔ میان این نیم‌ستون‌ها ۷۰ سانتى‌متر، محیط نیم‌ستون‌هاى مدور ۱/۸۵ متر و برجستگى‌هاى میان آن‌ها تا بدنهٔ برج، ۶۰ سانتى‌متر است.
  فاصلهٔ میان بدنهٔ‌ اصلى برج تا لبهٔ سکوى هشت‌ضلعى ۲/۲۰ متر و فاصلهٔ بیش‌ترین برجستگى نیم‌ستون‌ها تا لبهٔ‌ سکو، ۱/۶۰ متر و محیط پایین برج ۱۷ متر است. بلندى نیم‌ستون‌ها به اندازهٔ نیمى از ارتفاع اصلى برج است و نیم‌ستون‌ها در آنجا قطع شده‌اند. با توجه به مصالح خشتى که در ساختن بنا به کار برده شده‌اند، انتخاب چنین نگهدارنده‌هایى حاکى از ذوق سلیم و مبتکرانهٔ معمار بوده است. ارتفاع نیم‌ستون‌هاى مذکور نزدیک به ۶ متر است. از محلى که ستون‌ها پایان یافته‌اند، بدنهٔ اصلى برج به ارتفاعى برابر با ارتفاع قسمت اول بالا مى‌رود. حدود یک متر به نوک برج مانده، یک دوره سنگ خاراى تراش‌دار که با دقت خاصى تراش داده شده، دورتادور برج قرار گرفته است؛ به نحوى که حدود ۱۰ سانتى‌متر از لبهٔ آن از بدنهٔ برج بیرون زده است. بر روى این لبهٔ سنگى، ‌شش رج آجر قرمزرنگ با آجرهایى به ابعاد ۵×۲۶×۲۶ سانتى‌‌متر چیده شده است. سپس روى رج آخر با سنگ‌قلوه و سنگ لاشه با ابعاد کوچک‌ترى از بدنهٔ برج، دیوار برج حدود ۳۰ سانتى‌متر بالا برده شده است. بار دیگر، بر روى این قسمت، دو رج آجر چیده‌اند و سپس آخرین قسمت بالاى برج با استفاده از سنگ‌هاى لاشه و ملاط به ارتفاع نیم متر بنا شده است. مصالح عمده‌اى که در ساختن این برج به کار برده شده‌اند، چیزى جز سنگ قلوه و سنگ لاشه و ملاط سخت و محکم گچ نیست.
  در سمت چپ درِ ورودى برج – حدفاصل میان نیم‌ستون‌ها – آجرهاى قرمزرنگ را روى بدنهٔ برج قرار داده‌اند و سپس روى آن را لایهٔ ضخیمى از گچ کشیده‌اند. بر روى این لایه، به کمک آجرهاى لعاب‌دار رنگى که قسمت نرهٔ آن‌ها لعاب داده شده است، طرح‌هاى تزئینى هندسى اجرا شده است.
 • منبع

  سایت زیبا شهر - شهر اینترنتی خانواده های ایرانی - شهرداری قزوین - همشهری آنلاین

اماکن مرتبطتگ ها