City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

برج علي آباد کشمر

(43 رای)


برج علي آباد مربوط به سدهٔ ۸ قمري است که  در شهرستان بردسکن، روستاي کشمر واقع شده و به عنوان يکي از جاذبه هاي تاريخي خراسان مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد. . برج علي آباد کشمر در فاصله 5 کيلومتري شمالي جاده اصلي بردسکن به شهرستان خليل آباد در ميان روستاي کشمر واقع شده است. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • برج علي آباد کشمر
 • برج علي آباد کشمر
 • برج علي آباد کشمر
 • برج علي آباد کشمر
برج علي آباد کشمر برج علي آباد کشمر برج علي آباد کشمر برج علي آباد کشمر مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : خراسان- بردسکن- روستای کاشمر- برج علی آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ورودی برج علی آباد کشمر در سمت جنوب قرار گرفته و به صورت طاق‌نمایی در داخل قاب مستطیل بزرگ آجری تعبیه شده که در لبه‌های آن دو نیم ستون از آجر و داخل آن نیز تز ئینات لوزی آجری کار شده است.
بنای برج از داخل دارای سه طبقه است که از طریق پلکان مارپیچ موجود در بنا می‌توان به طبقات بالایی دسترسی پیدا کرد که خود این بالا رفتن از پلکان مارپیچ برج، خاطره‌ای به یاد ماندنی و تجربه‌ای هیجان‌انگیز برای شماست. طبقه دوم بنا به صورت راهرو‌های طاق دار باریک بنا را دور می‌زند و به صحن داخلی بنا مشرف است.در طبقه سوم در دو طرف دیواره وجود دارد و شما امکان دیدن نمای داخلی را مانند طبقه دوم ندارید، ولی هشت نورگیر قرینه در طرفین راهرو تعبیه شده است که از داخل آنها می‌توان نمای زیبای مناطق اطراف را تا مسافتی نسبتا دور مشاهده کرد. در این بخش از ساختمان شما می‌توانید تجربه‌ای بسیار جالب و شگفت انگیز داشته باشید که بدون تردید پیش از این مشابه آن را انجام نداده‌اید.
در این طبقه به وسیله راه پله می‌توان به فضای میان دو پوسته گنبد وارد شد و در فضای بالای سقف گنبد داخلی و زیر گنبد خارجی قرار گرفت. فاصله بین دو پوسته حدود پنج متر است.

 • تاریخچه

  در صفحه 199 کتاب تاریخ بردسکن در مورد این بنا چنین نوشته شده است: برج کاشمر روی قلعه‌ای به نام کوشک ساخته شده است و قدمت این منطقه به عصر کیانیان و اشکانیان می‌رسد. اعتقاد بر این است که این برج یک مقبره بوده است. به همین دلیل به مقبره کاشمر نیز معروف شده است. این که (این محل) مقبره چه شخصیتی است، به خوبی مشخص نیست. محققین با مطالعاتی که روی این بنا انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که لحظه سال تحویل در روز اول بهار را از روی این برج در محل یکی از طاقچه‌های آن با استفاده از نور خورشید تعیین می‌کرده‌اند.»
  دونالد ویلبر در صفحه 131 کتاب معماری ایران در عصر ایلخانی در مورد این بنا چنین می‌نویسد:«... علائمی حاکی از آن که ساختمان با عجله و بدون دقت کافی ساخته شده و عوامل قرینه از حیث جزئیات در آن پیچیده‌تر و کامل‌تر است و مقیاس کوچک در تزئینات می‌رساند که این بنا از برج رادکان از لحاظ تاریخ جدیدتر است. جزئیات تزئین گچکاری شبیه کار ساختمان‌های دیگر سال 1300 میلادی است.
 • ویژگی ها

  برج علی آباد کشمر قبلاً بارها ترمیم شده ولی در ترمیم آن مصالح امروزی مثل سیمان استفاده شده‌است. فرح دیبا همسر محمد رضا شاه که به آثار ملی اهمیت زیادی می‌داد در سفری که به این منطقه داشته‌است دیداری نیز از روستای کشمر و این برج به عمل آورده‌است. به دستور وی خانه‌های اطراف این برج را خریداری کرده‌اند و مقرر شده بود که تمامی این خانه‌ها خراب شده و اطراف برج پاکسازی شود ولی از آن پس دیگری اقدامی در این خصوص صورت نگرفته‌است فقط یک محوطه نه چندان مناسب بدان افزوده شده‌است عدم حمایت و توجه به آن، باعث گردیده شد کاشی کاری‌های اطراف آن که تا چند سال پیش سالم بوده امروز از بین برود
 • سیمای عمومی

  نمای خارجی برج علی آباد کشمر بسیار زیبا و هنرمندانه تزئین شده است، به گونه‌ای که در نگاه نخست هر بازدیدکننده‌ای را برای دقایقی محو تماشا می‌کند.
  نمای بیرونی از پایه بنا تا بالای سر در ورودی به صورت دوازده‌ضلعی ساخته شده و از آن بالاتر حالت مدور به خود می‌گیرد و از داخل دارای پلان هشت‌ضلعی است. تزئینات بیرونی برج از آجر و کاشی اجرا شده که خود نشان‌دهنده اوج این هنر و صنعت زیبای ایرانی است.
  پس از دیدن نمای خارجی بنا امکان بازدید از داخل آن نیز وجود دارد. ورودی بنا در سمت جنوب قرار گرفته و به صورت طاق‌نمایی در داخل قاب مستطیل بزرگ آجری تعبیه شده که در لبه‌های آن دو نیم ستون از آجر و داخل آن نیز تز ئینات لوزی آجری کار شده است
 • سایر اطلاعات

  برج علی آباد کشمر خراسان در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • مسیر خودروی شخصی برای رسیدن به برج علی‌آباد باید ابتدا به شهرستان بردسکن رفته و سراغ روستای علی‌آباد را در 12 کیلومتری شرق شهر بردسکن به سمت کاشمر از اهالی محلی بگیرید. این برج در فاصله 260 کیلومتری جنوب مشهد در روستای علی‌آباد قرار دارد.

اماکن مرتبطتگ ها