City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

برج نقاره خانه (برج يزيد)

(66 رای)


در دامنه کوه نقاره‌خانه در جاده امين‌آباد، هفت دستگاه اثري معظم با پلاني دايره‌اي قرار گرفته که شما را به طرف خود مي‌خواند. بنا به روايات تاريخي، اين برج در حدود هزار سال پيش به دستور شخصي به نام " بزرگ اميد " ( بوزرجميد) به عنوان مدفن ساخته شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • برج نقاره خانه (برج يزيد)
 • برج نقاره خانه (برج يزيد)
 • برج نقاره خانه (برج يزيد)
 • برج نقاره خانه (برج يزيد)
برج نقاره خانه (برج يزيد) برج نقاره خانه (برج يزيد) برج نقاره خانه (برج يزيد) برج نقاره خانه (برج يزيد) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اين‌جا همان برج نقاره‌خانه است، برجي در دل شهر تاريخي ري. این برج یکی از آثار تاریخی جنوب تهران به شمار می رود که به آن برج يزيد نیز مي‌گويند.

 • تاریخچه

  این برج از بناهای عهد سلجوقی است و پژوهش­ها و کاوش­های علمی نشان داده­اند که محل برج نقاره­خانه، آرامگاه یکی از شهریاران سلجوقی بوده است. مورخان اعتقاد دارند "بزرگ امید" دین زرتشتی داشته واین مقبره (استودان ) را ساخته و تزئین کرده است تا پس از مرگش استخوان های وی را در آنجا دفن کنند. همانطور که میدانید پیروان دین زرتشت،خاک را از جمله عناصر پاک به حساب می آوردند،لذا از دفن مردگان خود در داخل زمین خودداری کرده ،بلکه اجساد مردگان را درارتفاعی قرارداده تا خوراک پرندگان شوند.سپس این استخوانها را جمع آوری کرده و در داخل کوزه هائی در محل هائی به نام استودان(استخوان) قرار می دادند. حفریات انجام شده نيز نشان می‌دهد که این برج در واقع گورستان سلطنتی بوده است.
 • ویژگی ها

  ارتفاع برج حدودا" ۳ متر است و چنین به نظر می رسد تزیینات زیبای حاشیه بالای برج (کاشی ها طلایی ) در اواخر دوره قاجاریه غارت شده یا از بین رفته است .
 • سیمای عمومی

  این برج زیبا یه صورت هشت ضلعی ساخته شده است و دارای سردابه ای در زیر برج است که توسط راهرویی که در بیرون تعبیه شده به زیر برج راه دارد. برج نقاره‌خانه دارای ساختاری متشکل از لاشه سنگ و گچ است ونمای آن تزیینات آجرکاری به همراه قوس‌های جناغی تزیینی دارد. به احتمال زیاد، اسکلت برج با سنگ بنا شده و سپس روی آن را آجرچینی کرده بوده‌اند.
 • سایر اطلاعات

  با توجه به این که این برج در یک نقطه سوق الجیشی بنا شده است در گذشته آن را " دیده سپاه سالاران " نیز می گفتند .
 • نقاط مثبت

  این برج به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.
 • نقاط منفی

  اين برج كهنسال كه مي‌توانست يكي از جاذبه‌هاي گردشگري شهر ري باشد اما اين روزها با آن‌همه سرنگ، سیگار، زباله و يادگاري كه بر روي لاشه‌سنگ‌ها نقش شده، نه‌تنها جاذبه‌اي ندارد بلکه باعث شده است افراد کمتری از آن بازدید کنند.
 • منبع

  وب سایت امرداد، کتاب اول، ویکیپدیا، پورتال سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  عکس ها: سیاوش آریا

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

برج نقاره خانه يزيد شهرري برج نقاره خانه برج يزيد برج شهرري نقاره خانه برج برج يزيد نقاره خانه شهرري يزيد برج يزيد نقاره خانه يزيد شهرري شهرري برج شهرري نقاره خانه شهرري يزيد برج نقاره خانه يزيد برج نقاره خانه شهرري برج يزيد نقاره خانه برج يزيد شهرري برج شهرري نقاره خانه برج شهرري يزيد نقاره خانه برج يزيد نقاره خانه برج شهرري نقاره خانه يزيد شهرري نقاره خانه يزيد برج نقاره خانه شهرري برج نقاره خانه شهرري يزيد يزيد برج نقاره خانه يزيد برج شهرري يزيد نقاره خانه برج يزيد نقاره خانه شهرري يزيد شهرري برج يزيد شهرري نقاره خانه شهرري برج نقاره خانه شهرري برج يزيد شهرري نقاره خانه برج شهرري نقاره خانه يزيد شهرري يزيد برج شهرري يزيد نقاره خانه برج نقاره خانه يزيد شهرري برج يزيد شهرري نقاره خانه برج شهرري نقاره خانه يزيد برج يزيد نقاره خانه شهرري برج يزيد شهرري نقاره خانه برج نقاره خانه شهرري يزيد نقاره خانه برج يزيد شهرري نقاره خانه برج شهرري يزيد نقاره خانه يزيد شهرري برج نقاره خانه يزيد برج شهرري