City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

برج هاي خرقان

(42 رای)


مجموعه برج هاي خرقان شامل ۲ برج است که برج شرقي از برج غربي قديمي‌تر است.  برج‌هاي دوگانه خرقان دو برج آجري دوره سلجوقي هستند که با فاصله ۲۹ متري از يکديگر و در فاصله يک کيلومتري روستاي حصار از توابع دهستان خرقان غربي در شهرستان آوج استان قزوين قرار دارند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • برج هاي خرقان
 • برج هاي خرقان
 • برج هاي خرقان
 • برج هاي خرقان
برج هاي خرقان برج هاي خرقان برج هاي خرقان برج هاي خرقان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : قزوین- شهرستان آوج استان قزوین- یک کیلومتری روستای حصار

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این بنا در ۲۳ خرداد ۱۳۵۶ به شماره ۱۳۹۵ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است؛ گره‌چينى و نقوش هندسى آجركارى دوره سلجوقى، در این بنا به كمال رسيده‌ است.

 • تاریخچه

  تا اوایل دهه ۱۳۴۰، بر اساس نوشته‌های کتیبه‌های روی ضریح‌های چوبی تصور می‌شد که این دو بنا آرامگاه دو امامزاده به نام‌های حديده‌خاتون و محمد از فرزندان موسی‌بن‌جعفر هستند اما با بررسی‌های بعدی شخص شد که دو ترک سلجوقی به نام‌های «ابوسعيد بيجار پسر سعد» و «ابومنصور ايلتاى‌تى پسر تكين» در این بناها دفن شده‌اند. این بنا بارها مرمت شده‌است. در سال ۱۳۴۷ روستاییان محلی قسمتی از بنا را که بر اثر سیلاب در زیر رسوبات سست قرار گرفته بود به شکل ابتدایی تعمیر کردند. برج‌ها در سال‌های ۱۳۵۳، ۱۳۶۹، ۱۳۷۰ و ۱۳۷۳–۱۳۷۱ مورد مرمت قرار گرفتند.
  قدمت برج قدیمی به سال ۴۶۰ ق. و برج جدید به سال ۴۸۶ ق. در دوره سلجوقی است؛ این برج هشت‌ضلعى است، حدود ۱۵ متر ارتفاع و ۱۱ متر قطر دارد.
 • ویژگی ها

  اجرای آجرکاری این برج‌ها حاکی از مهارت بالای سازندگان آن است و این بنا را یکی از چشمگیرترین بناهای قرن پنجم قمری بدل کرده‌است. در آجرکاری این بنا، شیوه‌ای تازه به کار گرفته شده‌است که بعداً در ساخت بناهای دیگری چون گنبد سرخ مراغه نیز استفاده شده‌است.
  نخستین نمونه گنبدهای نار (پیازی و نیم‌کره) و گنبدهای دو پوسته گسسته (میان‌تهی) در این برج‌ها دیده می‌شود و آن را از نظر پیشتازی در این عرصه مهم می‌کند. از ویژگی‌های بنا حدس زده‌می‌شود که پوسته دوم آن مخروطی‌شکل نیست و دو پوسته آن کاملا در نیم‌رخ هم قرار ندارند.
 • سیمای عمومی

  آجرکاری: تمامی بنا به ضخامت ۶۰ سانتی‌متر با آجرهای ساده به ابعاد ۵×۱۹×۱۹ یا ۵×۲۰×۲۰ سانتی‌متری ساخته شده که روی آن به ضخامت ۲۱ سانتی‌متری آجرکاری تزئینی انجام شده‌است. در برج‌ها حدود ۲۵ نوع آجرکاری تزئینی با طرح‌های مختلف وجود دارد که حصیری، جناغی، خفته‌راسته، گره مربع سرمه‌دان، مربع پای باریک و چهارترنجی از آن جمله هستند.
  گنبد: از پوسته خارجی گنبد برج قدیمی چیزی باقی‌نمانده است اما پوسته داخلی آن سالم است و با انحنا به کمک طاق‌نماها و کاربندی شانزده‌گانه‌ای بالای هشت‌ضلعی بنا قرار گرفته‌است.
  کتیبه‌ها: در سردر ورودی برج‌ها در کتیبه‌هایی که در بالاى ساقه گنبد قرار دارد اطلاعاتی در مورد سال ساخت و معمار نوشته شده‌است. در کتیبه دوخطی برج قدیمی چنین نوشته‌ شده‌است: «به تاریخ سنه ستین و اربعمائه عمل محمد بن مکی الزنجانی القبه.» که نشان از ساخت بنا در سال ۴۶۰ (قمری) توسط محمد بن مکی زنجانی دارد. کتیبه برج جدید سال ساخت ۴۸۶ به معماری ابوالمعالى بن مكی زنجانى را نشان می‌دهد اما احتمالاً معمار هر دو برج یک نفر بوده‌است.
  تزئینات داخلی: داخل برج قدیمی نقاشی‌هایی قرار دارد که در نوع خود با ارزش هستند. در این نقاشی‌ها، طاووس نر با چترى به شكل بادبزن، ستاره‌هاى شش يا هشت‌پر، دو طاووس در مقابل يكديگر، يا دو طاووس كه گردن‌هاى بلندشان به هم پيچيده دید می‌شود. میان دو طاق‌نمای داخل بنا نقش تجريدى درخت انار با دو پرنده در دو طرف‌آن ديده‌مى‌شود. تزئینات سطح داخلی گنبد شامل نقوشی تزئینی با تلفیقی از خط کوفی است که در کادرهایی با رنگ سبز و آبی ایجاد شده‌است.
  همچنین فضاى داخلى برج جدید، پوشش گچى و نقاشى ديوارى ندارد و ديوارها سراسر آجرچينى ساده دارند. حاشیه گنبد هشت حاشيه پهن با نقوش هندسى دارد كه زير آنها كتيبه‌ای قرآنى به خط کوفی مشاهده مى‌شود. ضريح داخل اين برج با برج قديمى هم‌اندازه و بدون تزيينات است اما در حاشيه بالاى آن، نام دوازده امام با خط نسخ حكاكى شده‌است.
 • سایر اطلاعات

  اين دو برج را مي‏توان با برج شبلي دماوند و آرامگاه اميراسماعيل ساماني در بخارا مقايسه کرد و شايد بتوان هنر آجرکاري آن را الهام يافته از معماري دورة ساماني و آل بويه دانست. در طول قرن‏هاي چهارم و پنجم، بيش‏تر برج‏هاي شمال ايران با نقشة دايره ساخته مي‏شدند. انتخاب نقشة هشت ضلعي در ساخت برج در قزوين که فاصلة زيادي با سرزمين‏هاي شمال ايران ندارد، نشانة مهارت و ذوق سرشار هنرمندان است؛ چرا که امکان ابداع و ارائة تزئينات متنوع و بديع در برج‏هاي هشت ضلعي بسيار آسان‏تر است. در بناي مزبور، حدود سي نقش مختلف به کار برده شده است. اين امر، حکايت از وجود يک سنت کهن مربوط به طرح نگاره‏هاي مختلف دارد که ابتدا در دورة ساساني بر روي گچ انجام مي‏شده و سپس در کارهاي آجري به کار رفته است. ترکيب و تنظيم طرح‏هاي مختلف در اين دو بنا، همانند هنري که در طرح‏ريزي متناسب هيأت کلي بنا به کار رفته است، قابل ستايش است.

اماکن مرتبطتگ ها