City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

برج پرچم

(101 رای)


حتما تا به حال بارها و بارها برج مرتفع پرچم را  از نقاط مختلف تهران ديده ايد؛ بلندترين برج پرچم ايران  و سومين برج پرچم بزرگ دنيا با ارتفاع 150 متر در شهر تهران و در اراضي عباس آباد در محدوده بين بزرگراه‌هاي شهيد همت، حقاني و مدرس قرار دارد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • برج پرچم
 • برج پرچم
 • برج پرچم
 • برج پرچم
برج پرچم برج پرچم برج پرچم برج پرچم مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : اتوبان حقانی - بوستان طالقانی - برج پرجم

«نظرتون چیه؟»

1.توی روز چقدر وقت آزاد برای تفریح داری؟

 کمتر از يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت  بين سه تا چهار ساعت  بيشتر از چهار ساعت

2.توی وقت آزادت چی کار می کنی؟

 خونه مي مونم  مي زنم بيرون  برنامه اي ندارم

3.روزانه چند ساعت برای تفریح از خونه می زنی بیرون؟

 کمتر از يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت  بين سه تا چهار ساعت  بيشتر از چهار ساعت

4.وقتی از خونه می زنی بیرون، دوست داری چی کار کنی؟

 پياده روي
 دور دور با ماشين
 برم کلاس هاي ورزشي
 برم کلاس هاي فرهنگي و هنري
 با دوستام جمع شيم يه جا
 پاساژ گردي
 شکم گردي
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»صفحه محل استقرار این پرچم، در یکی از مرتفع‌ترین قسمت‌های بوستان طالقانی واقع شده که شامل برج پرچم، مسیر، پل دسترسی، تجهیزات جانبی و محل استقرار کادر فنی است. همچنین از تجهیزات به کار رفته در آن می‌توان به سامانه نگه‌دارنده و بالابر پرچم، دوربین ضدلغزش، دستگاه هواسنج، صاعقه‌گیر و چراغ هشدار هواپیما اشاره کرد.
ارتفاع برج پرچم 150 متر و مساحت خود پرچم 1000 متر مربع است. البته با احتساب شرایط قرارگیری تپه‌های عباس‌آباد، ارتفاع این برج از سطح زمین ۲۱۰ متر برآورد می‌شود. نگاهی به زمان ساخت برج پرچم تهران نشان می‌دهد که این برج در کمتر از شش ماه ساخته شد و همین موضوع باعث شد تا سرعت ساخت آن رکورد دار در تمام دنیا باشد.
محل استقرار برج پرچم به گونه‌ای در نظر گرفته شده که مشرف به مقبره الشهدا و باغ موزه دفاع مقدس باشد.

 • تاریخچه

  کار ساخت برج پرچم تهران بیستمین روز بهمن ماه سال ۹۰ کلید خورد و در ششمین روز تیرماه 1391 به پایان رسید؛ مراسم افتتاحیه برج پرچم با حضور رئیس جمهور وقت و شهردار تهران برگزار شد.
 • ویژگی ها

  ساخت برج پرچم با این ارتفاع آن هم در شرایطی که تاکنون مشابهی از آن در ایران ساخته نشده بود، کار بزرگی به حساب می‌آمد و ساخت آن نیازمند بهره‌مندی از تجارب دیگر کشورها بود. به همین منظور هم از طرح تونل باد که توسط بسیاری از کشورهای توسعه یافته و صاحب فن مورد تایید است استفاده شد تا تاثیرات بارهای وارده بر سازه به دست آید. با این وجود این کاملاً روشن بود که برای ساخت برج پرچم باید دو موضوع اساسی بار زلزله و دیگری بار باد در نظر گرفته شود.
  بر این اساس مطالعات صورت گرفت و نتیجه آن شد که برای این پروژه در نظر گرفتن وضعیت باد بیش از زلزله حیاتی است. به همین دلیل هم طراحی سازه بر اساس باد ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت با دوره بازگشت ۵۰ ساله انجام شد. اتفاقی که سبب شد این برج به گونه‌ای ساخته شود که با وزش چنین بادی نوک برج تا ۷/۲ متر حرکت کند!
  سازه برج پرچم با ابعاد خاصی که دارد بیش از هر چیز نیازمند استحکام در زمین قرار گیری است. اتفاقی که سازندگان آن می‌گویند این سازه در منطقه‌ای قرار گرفته که با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته یکی از محکم‌ترین خاک‌های تهران را دارد. آنها می‌گویند محل استقرار برج پرچم به گونه‌ای در نظر گرفته شده که با توجه به جایگاه شهدا مشرف به مقبره‌الشهدا و باغ‌موزه دفاع‌مقدس و همچنین تلفیقی از فضاهای رسمی با فضاهای طبیعی به وسیله عناصر معماری باشد.
  با این وجود گویا کار به گونه‌ای صورت گرفته که کمترین دخل و تصرف در طبیعت پارک طالقانی و راه‌های ورود و خروج آن صورت گیرد. از سوی دیگر مثل اینکه این برج به گونه‌ای ساخته شده که بتواند کاربری‌های متعددی داشته باشد و همین موضوع اهمیت آن را دوچندان می‌کند.
 • سیمای عمومی

  جنس پرچم از پارچه مقاوم تهیه شده و با سرعت باد 7 متر در ثانیه به اهتزاز درمی‌آید. نوع سازه پایه پرچم، مخروطی فولادی بوده و همچنین از نظر فنی بسیار مهم و پیچیده می‌باشد.
 • سایر اطلاعات

  سازه برج پرچم در زمینی به مساحت شش هزار مترمربع با زیر‌بنایی معادل ۵۳۰ مترمربع قرار دارد. سازه‌ای که از سطح دریا هزار و ۵۰۰ متر ارتفاع دارد و فضای مکث سیاحتی جهت تقرب به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران مساحتی برابر ۶۵۰ مترمربع را به خود اختصاص داده که شامل مبلمان شهری و نمایشگاهی با بام سبز است.
  اما این برج محلی هم برای استقرار مدعوین دارد. جایی که ظرفیتی معادل ۵۰۰ نفر را داراست. برای آنکه به پایه این برج هم برسیم باید باید ۱۵۸ پله را طی کنیم. ۴۵۳ پله نیز از پایه تا بالای برج راه است که در جمع ۶۱۱ پله فاصله سطح زمین تا بلندای برج پرچم است.
 • منبع

  عکس: خبرگزاری های مهر، فارس و ایسنا
 • نظر
  دوشنبه 08 بهمن 1397

  سلام خیلی جالبه میشه بالا هم رفت

  پاسخ : سلام ممنون از نظرتون

 • نظر
  پنجشنبه 19 فروردين 1395

  سلام میخواستم بدونم وزنه اصلیه خوده پرچم برج پرچم تهران چقدره؟

 • نظر
  پنجشنبه 19 فروردين 1395

  چه جالب! از دور توی اتوبان مدرس خیلی این برج رو دیده بودم اما نمی دونستم واقعا انقدر خفنه!

اماکن مرتبطتگ ها