City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بقعه امامزاده شهسوار

(102 رای)


بقعه متبرکه امامزاده شهسوار غیب، ضلع غربی روستای جاورده چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه، در فاصله 12 کیلومتری قلعه رئیسی و 60 کیلومتری شهر دهدشت قرار دارد. این بقعه در حدود ۴۵ کیلومتر با شهر لردگان فاصله دارد و سکنه آن به دلیل احتمال رانش زمین، به شهرک شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت کردند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بقعه متبرکه امامزاده شهسوار غیب، در وسط قبرستان قدیمی ضلع غربی روستای جاورده چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد.
روستای جاورده از شمال به رودخانه چاروسا، از جنوب به روستای بلویری، از مغرب به کوه گل، از مشرق به کوه سیلیلاک (ابراهیم ) محصور و محدود است.


 • سیمای عمومی

  بنای امامزاده دارای یک واحد اتاق 4*6 متر که در وسط آن، مرقد مطهر در ابعاد 110*170*50 سانتی متر قرار دارد و زمانی دارای گنبدی گچی از نوع مخروطی هرمی بوده است. در سال 1173 (ه.ش) دردوره حکومت زندیه به دستور کلانتر وقت منطقه، مرمت و گنبد متروکه آن باز سازی کامل شد، از آن تاریخ تا سال 1347 (ه .ش) هیچ گونه تعمیر و مرمتی انجام نگرفته است.
  به نقل از بزرگان محلی و خادم مسجد روستای مذکور در سال 1347(ه.ش)، امامزاده به خواب شخصی از اهالی روستا آمده، که با هزینه شخصی خود گنبد را به همان سبک معماری قبلی بازسازی کند. این بازپیرایی انجام گرفته، اما به دلیل سستی عناصر استفاده شده چندان دوامی نیافته، مجددا ریزش کرده و تاکنون به همان حال باقی مانده است.
  در کتاب دائرةالمعارف شجره آل رسول، جلد سوم، نوشته «سید علی موسوی‌نژاد سوق» در مورد این بقعه متبرکه این چنین نوشته شده است «شجره طیبه آن، با استناد به اقوال منطقه‌ای، یکی از سادات با فضل علوی است که به اعتباری همراه با امامزاده محمود‌(ع) (سید محمید) جهت تبلیغ دین مبین اسلام به این منطقه مهاجرت کرده است».
 • سایر اطلاعات

  قومی که در این روستا اسکان دارند، از تیره‌های سادات، تاویسی، تا حسین شاهی، خوانین، عمله، غندی و متفرقه هستد، که با نسبتی کم و بیش حدود دویست و پنجاه سال پیش جایگزین قوم «تاش طیب » شده‌اند، که به علت زد و خور‌د‌های اجتماعی، منطقه را ترک و به مناطق زیرکوه بهبهان و تشان مهاجرت کرده‌اند.
  در جوار این بقعه مرقد دو تن از شهدای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران 1359(ه.ش) شهید «سالار ارشیاه» و شهید «عیسی خزند» دفن شده است، که در تمام ایام زائران زیادی دارندبقعه امامزاده شهسوار در نزدیکی روستای جاورده از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد


تگ ها