City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بقعه شيخ يوسف سروستاني

(37 رای)


بقعهٔ شيخ يوسف سروستاني يکي از بقعه‌هاي تاريخي شهر سروستان است. در اين بنا بقعهٔ شيخ يوسف سروستاني و محمد بن حسن‌علي البيظاوي قرار گرفته‌است. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • بقعه شيخ يوسف سروستاني
 • بقعه شيخ يوسف سروستاني
 • بقعه شيخ يوسف سروستاني
 • بقعه شيخ يوسف سروستاني
بقعه شيخ يوسف سروستاني بقعه شيخ يوسف سروستاني بقعه شيخ يوسف سروستاني بقعه شيخ يوسف سروستاني مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : استان فارس - شهرستان سروستان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بقعهٔ شیخ یوسف سروستانی از چندین ستون سنگی و دو چهارتاقی تشکیل شده است. این بنا به طرز زیبایی در وسط شهر سروستان قرار دارد. معماری این بنا مانند معماری بناهای ساسانی است و شیوه سنگ تراشی آن همانند خداینانه مسجد جامع عتیق شیراز است.

 • تاریخچه

  این بنای تاریخی از لحاظ معماری به دوره ایلخانی بر می‌گردد و تزئینات بنا متأثر از تزئینات رایج آن دوران است. در اقلیم پارس آمده است که این بقعه محل زندگی و تدریس شیخ یوسف بن یعقوب بوده است.
 • ویژگی ها

  در درجه اول اهمیت تزئین بنا، حجاری آن است که تزئینات عمده حجاری شامل کتیبه‌ها به خط کوفی، ثلث، نسخ و نقوش اسلیمی یعنی پیچ در پیچ می‌باشد. علاوه بر این عناصر تزئینی هنر کاشیکاری در این بنا به کار رفته که متأسفانه امروز آثاری از این هنر در بنا موجود نیست.
 • سیمای عمومی

  در این بنا، دو در ورودی به محل قبور وجود دارد. سر در ضلع شرقی از سنگ تراشیده است و دارای طاقی مقرنس کاری است. در ضلع شمالی بنا نیز بقایایی از پلکان مارپیچ وجود دارد. سر در غربی در ابتدا در بخش شمالی بنا بوده که به دلیل حوادث طبیعی ویران شده و سپس به تشخیص معماران این سر درب را به جبهه غربی انتقال داده و به همان صورت و با همان مصالح بر پا داشته‌اند. سر در این عمارت با نگارش چند آیه از قرآن به خط ثلث بر روی کاشی کاری‌های معرق، مزین شده است. سر در جنوبی نیز که بر محور اصلی ساختمان بنا شده و متعلق به سال ۷۱۴ هـ. ق است، از سنگ تراشیده ساخته شده است. این سر در دارای چندین کتیبه به خط نستعلیق می‌باشد که یکی از آن‌ها مربوط به عهد پادشاهی نادر شاه افشار می‌باشد. این بنا دارای دو گنبد است که گنبد اصلی آن دارای دوازده ستون است که از سنگ‌های طبیعی خوش تراش بنا شده است و دوازده ستون آن نیز از سنگ‌های یکپارچه ساخته شده است. قطر این گنبد ۶ متر است و یک بار مرمت شده اما بخش‌های پایینی و دوازده ستون آن هم چنان دست نخورده باقی‌مانده است.

اماکن مرتبطتگ ها

مکان تاريخي بقعه شيخ يوسف سروستاني سروستان استان فارس مکان تاريخي بقعه شيخ يوسف سروستاني مکان تاريخي سروستان مکان تاريخي استان فارس بقعه شيخ يوسف سروستاني مکان تاريخي مکان تاريخي سروستان بقعه شيخ يوسف سروستاني استان فارس سروستان مکان تاريخي سروستان بقعه شيخ يوسف سروستاني سروستان استان فارس استان فارس مکان تاريخي استان فارس بقعه شيخ يوسف سروستاني استان فارس سروستان مکان تاريخي بقعه شيخ يوسف سروستاني سروستان مکان تاريخي بقعه شيخ يوسف سروستاني استان فارس مکان تاريخي سروستان بقعه شيخ يوسف سروستاني مکان تاريخي سروستان استان فارس مکان تاريخي استان فارس بقعه شيخ يوسف سروستاني مکان تاريخي استان فارس سروستان بقعه شيخ يوسف سروستاني مکان تاريخي سروستان بقعه شيخ يوسف سروستاني مکان تاريخي استان فارس بقعه شيخ يوسف سروستاني سروستان استان فارس بقعه شيخ يوسف سروستاني سروستان مکان تاريخي بقعه شيخ يوسف سروستاني استان فارس مکان تاريخي بقعه شيخ يوسف سروستاني استان فارس سروستان