City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بناي ميل خوئين

(64 رای)


در ابتداي ورود به روستاي خوئين استان زنجان  قبل از هر چيز وجود بنايي برج مانند بر فراز ارتفاعات ضلع غربي روستا توجه هر بيننده را به خود جلب مي نمايد. اين بناي تاريخي هم اکنون در فهرست آثار ملي کشور جاي گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • بناي ميل خوئين
 • بناي ميل خوئين
 • بناي ميل خوئين
 • بناي ميل خوئين
بناي ميل خوئين بناي ميل خوئين بناي ميل خوئين بناي ميل خوئين مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : شهرستان ایجرود - بخش حلب - روستای خوئین کیلومتر ۶۰ جادهٔ زنجان بیجار

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این بنای تاریخی با ارتفاعی بالغ بر۱۰ متر بصورتی مسلط با بهره گیری از ارتفاعات طبیعی موجود می توانسته منطقه پیرامون را تا شعاع دهها کیلومتر از نظر حفاظت تحت پوشش قرار داده و همچنین به عنوان یک میل راهنما برای مسافران و کاروانهای خسته و تازه از راه رسیده که همواره از بیم گم شدن راه در هراس و نگران بودند امید بخش و خوش آیند باشد.

 • تاریخچه

  از آنجائیکه فعلاً مدارک مکتوب از جمله کتیبه ، سنگ نوشته که دال بر ساخت و یا نام بانی بنا باشد فعلاً بدست نیامد . لذا با توجه به معماری ، سبک و سیاق ، موقعیت جغرافیایی و همچنین مقایسه آن با بناهای مشابه خصوصاً بنای مقبره قیدار نبی در خدابنده می توان زمان ساخت این بنا را بین قرون ۵ تا ۷ هجری در نظر گرفت .
  بنای برج خویین به احتمال قریب به یقین مزیّن به کتیبه و یا نقوش خاصی بوده که متاسفانه با انجام تعمیرات غیر کارشناسانه شواهد و مدارک مزبور از بین رفته
 • ویژگی ها

  بطور کل این بنا از دو بخش بدنه وگنبد تشکیل یافته که قسمت تحتانی ( بدنه ) با پلان مدوّر و با استفاده از مصالح لاشه سنگ و ملاط گچ و آهک و قسمت فوقانی ( گنبد ) با بهره گیری از آجر و ملاط بر پا شده است.
  گنبد از نوع زنگوله ای و دو جداره و قابل مقایسه با گنبد مقبره قیدار نبی در شهرستان خدابنده می باشد. تنها راه ورود به داخل بنا در حال حاضر در قسمت شرقی و بطرف درّه و روستای خویین می باشد که در ابتدای ورود به آن نیز سه پله تعبیه شده است.
 • سیمای عمومی

  در ارتفاع حدوداً ۵ متری بنا در اضلاع شرقی و غربی دو پنجره (منفذ ) جهت دیده بانی و نظارت بر منطقه در نظر گرفته شده که در سالهای اخیر متاسفانه پنجره ضلع غربی با استفاده از لاشه سنگ و ملاط مسدود شده است.
  از دیگر اقدامات حفاظتی و مرمتی که در سالهای اخیر توسط اهالی روستا به منظور جلو گیری از فرو پاشی بنا معمول گردیده گچکاری قسمت داخلی ، سیمانکاری قسمت بیرون بدنه و بتن کف بنا است.
  در حال حاضر این بنا از نظر ایستایی و استحکام مشکل خاصی نداشته و فقط در قسمت انتهای بدنه خوردگی حاصل از عوامل جوی ( برف و باران ) مشاهده می شود.
 • سایر اطلاعات

  با توجه به اهمیت و ارزش پر بار تاریخی و فرهنگی آن ، بنای مزبور در تاریخ ۱۰/۱۰/۱۳۷۹ به شماره ۲۸۷۴ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است.
 • منبع

  پرتال تخصصی تور و گردشگری, وبلاگ روستای خویین

اماکن مرتبطتگ ها